تخلفات زیاد نشان از عدم سلامت نظام بانکی دارد

اظهارات اخیر دادستان کل کشور درباره وقوع اختلاس در دو بانک و تخلفات رخ‌داده در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک زیرمجموعه آن، بار دیگر ایرادات اساسی موجود در نظام بانکی کشور و ضرورت اصلاح آن را به مسولان این بخش گوشزد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، در چند سال اخیر شاهد تخلفات زیادی در بخش‌های مختلف مالی کشور بودیم و این موضوع تا جایی پیش رفت که رهبر معظم انقلاب در بیانات نوروزی‌ امسال در حرم مطهر رضوی به موضوع مقابله با فساد به عنوان یکی از ۱۰ راهکار اساسی اجرای اقتصاد مقاومتی اشاره کردند.

سریال تخلفات
در چند سال اخیر، تعداد پرونده‌های مفاسد اقتصادی مرتبط با بانک‌ها به حدی بوده که می‌توان آن را سریالی از مفاسد دانست. فساد بانکی بزرگ ۳۰۰۰ میلیارد تومانی در دوره دولت قبل، سوءاستفاده مالی ۱۲هزار میلیارد تومانی که علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در آذر ۹۳ از آن پرده برداشت، همچنین فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک زیرمجموعه آن طی چند سال گذشته که به گفته برخی نمایندگان مجلس رقم آن به ۸۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و مورد اخیر اختلاس در دو بانک طی دو سال اخیر با رقم ۱۷۰۰ میلیارد تومان که دادستان کل کشور بیان کرد، بخشی از تخلفاتی است که در شبکه بانکی اتفاق افتاده است.

بانک مرکزی نظارت کند
هفته گذشته حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور از یک اختلاس در دو بانک دولتی و نیمه‌دولتی خبر داد و خواستار نظارت هرچه بیشتر بانک مرکزی شد. موضوع نظارت جدی بانک مرکزی برای جلوگیری از وقوع مسائل اینچنینی، مساله بسیار مهمی است که در سخنان دادستان کل کشور نیز به آن اشاره شد.
دادستان کل کشور تأکید کرد: اگر نظارت بانک مرکزی تقویت شود مسلما جلوی اختلاس‌ها گرفته می‌شود. برای کشور ما خوب نیست هر از گاهی شاهد چنین اختلاس‌هایی باشیم لذا اگر نظارت بانک مرکزی به‌روز باشد باید جلویش را بگیرد و نباید منجر به صدها هزار میلیارد اختلاس شود که بعد از آن ما به دنبالش برویم. البته ناگفته نماند بانک مرکزی تحولی را ایجاد کرده ولی باید نظارت‌هایش بیش از پیش باشد.

وزارت اقتصاد: نظارت با بانک مرکزی است
برای مشخص شدن موضوع و پیگیری‌های بیشتر در این زمینه با معاونت امور بانکی و بیمه‌ای وزارت اقتصاد تماس گرفتیم که یکی از مشاوران حسین قضاوی مسئول این معاونت به خبرنگار ما گفت: زمانی که یک دزد به خانه شما دستبرد می‌زند شما نباید از جای دیگری پیگیری کنید و باید مسئولان نظارتی آن حوزه پاسخگو باشند. وی افزود: باید بانک‌های متخلف و همچنین معاونت نظارت بانک مرکزی در این زمینه پاسخ بدهند و این مفاسد به وزارت اقتصاد و معاونت امور بانک و بیمه که یک نهاد سیاستگذار است، ارتباطی ندارد.

هفته آینده جلسه داریم
عزت‌الله یوسفیان ملا، نماینده ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هم به جام جم گفت: موضوع پیگیری و رسیدگی به پرونده‌های اختلاس تازه به ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اعلام شده و قرار است هفته آینده با نماینده قوه قضاییه جلسه‌ای تشکیل شود که بعد از تشکیل این جلسه پیگیری‌ها آغاز خواهد شد. وی افزود: تا آن زمان نمی‌توانیم پاسخ دقیقی بدهیم که چه دستگاهی مقصر اصلی است، اما بعد از تشکیل آن جلسه حتما در این زمینه پاسخگو خواهم بود.

نظام بانکی باید اصلاح شود
دکتر کامران ندری، عضو پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این باره گفت: نظام بانکی کشور دارای ایرادات فراوانی است و وظیفه بانک مرکزی هنوز مشخص نیست که باید در بخش کلان فعالیت کند یا در بخش‌های خرد که با اجرای اصلاح نظام بانکی کشور، می‌توان مشکلات این بخش را رفع کرد. وی تصریح کرد: نظام بانکداری کشور، توسعه‌یافته نیست و باید تغییراتی در بخش‌های مختلف نظام بانکی صورت گیرد تا شاهد نتایج خوب در این زمینه باشیم. البته این تغییرات ارتباطی به افراد ندارد و باید ساختار و رویکرد و اهداف در نظر گرفته شده تغییر کند.
استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق (ع) اظهار کرد: نقش نظام بانکی در کشور مانند قلب برای بدن است و زمانی که از کار بیفتد، حیات از بین می‌رود ،به همین دلیل دستگاه‌های سیاستگذار مانند بانک مرکزی و دولت باید نظارت خود را به این بخش مهم بیشتر کنند و مانع تخلفات شوند.

توضیح دادستان تهران درباره پرونده‌های فساد
دادستان تهران دیروز درباره پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: عده‌ای می‌گویند ۸۰۰۰ میلیارد اختلاس شده است با بررسی مشخص شد این مبلغ معوقات بانکی و تسهیلات بلاوصول و سررسید صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه است.
به گزارش میزان، دکتر عباس جعفری دولت‌آبادی با انتقاد از انتصاب برخی افراد مساله دار در مناصب مهم، افزود: به آقای فانی وزیر وقت آموزش و پرورش گفتم که مدیر قبلی را بر دارید، اما با تأخیر و در آخرین روز وزارت اقدام کرد.
وی با تشکر از وزارت اطلاعات، از وزیر جدید آموزش و پرورش خواست زمینه همکاری در امر تحقیقات را فراهم نماید و افزود: بانک مرکزی نیز اجازه ندهد مشابه چنین پرونده‌هایی که موجبات نگرانی و بی‌اعتمادی مردم را فراهم می‌نماید، مفتوح شود.
وی گفت: در این پرونده شش نفر بازداشت شده‌اند.

منبع: بنکر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: