۴ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷

معاون نظارتی بانک مرکزی از آماده شدن لایحه اصلاح قانون نظام بانکی خبر داد

معاون نظارتی بانک مرکزی از آماده شدن لایحه اصلاح قانون نظام بانکی در بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، فرشاد حیدری گفت : در روزهای آینده این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

وی تاکید کرد : قانون روان در حوزه بانکی ، مشکل گشای اکثر پیچیدگی های اقتصادی است ، بانک ها باید پایداری و ثبات مالی داشته باشند و هر موضوعی که به این بحث خدشه وارد کند ، به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد و شأنی بالاتر از حفظ حقوق سپرده‌گذاران در سیستم بانکی وجود ندارد .
بنابر گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران ؛ اولین جلسه مشترک مدیران عامل بانک های دولتی با نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با حضور معاونان و مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی به میزبانی بانک ملی ایران در ساختمان موزه بانک برگزار شد .
با توجه به قدمت بیش از سه دهه ای قانون بانکداری بدون ربا و وجود نواقص و کاستی های این قانون ، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال تدوین قوانین جدید این حوزه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی ، بانک مرکزی و مسئولان اجرایی بانک های دولتی است و این نشست به منظور تبادل نظر ، انتقال دانسته ها و آگاهی از نظر و پیشنهادهای سازمان ها و اشخاص مرتبط با موضوع تشکیل شد.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی طرح اصلاح نظام بانکی در کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : از سال ۱۳۶۲ تاکنون قانون جدیدی در خصوص مسائل بانکی تدوین نشده و این امر باعث مشکلاتی در حوزه عقود بانکداری اسلامی ، شفاف سازی صورت های مالی و سایر امور اقتصادی کشور شده است و برای رفع مشکلات اقتصادی و پاسخگویی به دغدغه مراجع عظام و مردم باید با اصلاح قوانین ، نقاط ضعف آن را بر طرف کنیم.
محمدرضا حسین زاده رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی و مدیر عامل بانک ملی ایران هم با شرح مختصری از سابقه تاریخی تأسیس بانک ملی ایران گفت : بانک ها برای خدمت به مردم تشکیل شده و مجلس و بویژه کمیسیون اقتصادی را همیشه در کنار خود داشته و لذا هماهنگی با نمایندگان و ارائه خدمات رضایت بخش به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده است.
عملکرد نظام بانکی ، عقود اسلامی ، مبارزه با پولشویی ( FATF ) ، عملکرد نظارتی بانک ها ، مطالبات بانک ها از دولت، افزایش سرمایه بانک های دولتی و سایر مسائل حوزه نظام بانکی از مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

منبع: صدا و سیما

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: