بانکها در پرداخت وام ازدواج در حدود ۲۶ درصد از برنامه بانک مرکزی عقب هستند

تا لحظه تنظیم این گزارش، تعداد افرادی که در صف بانک‌های موجود در سامانه ازدواج نشسته‌اند به ۱۸۶هزار و ۶۰۲نفر رسیده است. این تعداد جدای از افرادی است که در صف بانک‌هایی مانده‌اند که حتی برای صف‌نشینی هم ثبت‌نام جدید ندارند. در ۲۱مهرماه حدود ۷۰۰هزار متقاضی در صف دریافت وام ازدواج قرار داشتند و به‌نظر می‌رسد عقبه عملکرد فعلی بانک‌ها، صفی به‌مراتب سنگین‌تر در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، اواخر فروردین ۹۵ بود که با تصویب بهارستان‌نشینان دوره نهم، سقف وام ازدواج جوانان برای هر یک از زوجین از ۳ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴‌ ساله افزایش یافت و در بودجه ۹۵گنجانده شد.

آن‌روز در پایان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه ۹۵ نمایندگان مجلس با پیشنهاد الحاقی حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم به این لایحه موافقت کردند تا به‌این وسیله برای حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف شود کلیه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری کشور را ملزم کند و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.

براساس تبصره یک این مصوبه مبلغ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین به ۱۰میلیون تومان افزایش می‌یابد و تبصره ۲، بانک مرکزی را موظف می‌کند اعطای این تسهیلات را به‌نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر‌ماه کمتر از ۵۰هزار نفر باشد. براساس تبصره ۳نیز بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانک‌های متخلف در این زمینه را برعهده دارد. پیرو این مصوبه مجلس، بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، مقرر کرد که

«شبکه بانکی از مرداد ۹۵نسبت به پرداخت ماهانه ۱۵۰هزار فقره وام ازدواج با یک ضامن معتبر، اقدام و هر ۱۵روز آمار و عملکرد خود را در این خصوص به بانک مرکزی ارسال کنند.» بخشنامه‌ای که شواهد از عدم‌پایبندی نظام بانکی به آن حکایت می‌کنند.اظهارات اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی، گزارش میدانی همشهری از بانک‌های ارائه‌دهنده وام ازدواج در تهران و همچنین رصد «سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج» عقب‌ماندگی از اهداف تعیین‌شده را تأیید می‌کنند.

اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در اراک حاکی از این است که از اول مرداد ۹۵تا آخر مهر سال‌جاری ۳۳۰هزار فقره وام ازدواج ۱۰میلیونی پرداخت شده است. این در حالی است که طبق بخشنامه‌ ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی، در طول ۳ماه مورد اشاره ولی‌الله سیف (مرداد- شهریور- مهر) باید ۴۵۰هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت می‌شد و بانک‌ها در این مدت از پرداخت بیش از ۲۶درصد این تعداد کوتاهی کرده‌اند.

بانک‌ها اما، اگر کسی درباره وام ازدواج از آنها سؤال کند سرراست‌ترین جوابشان این است که «ما هیچ اطلاعی نداریم، متقاضیان به تشخیص بانک مرکزی و بعد از تأمین منابع به شبکه بانکی معرفی می‌شوند.» به‌همین قیاس، در تهران هیچ‌یک از بانک‌های متولی پرداخت وام ازدواج، اطلاعی از میزان منابع تخصیص داده شده به وام ازدواج یا وضعیت متقاضیان دریافت این وام به خبرنگار ما ارائه ندادند؛ توصیه آنها فقط ثبت نام در سامانه تسهیلات ازدواج است و در صف ماندن و صبر کردن.

دراین‌میان وضعیت در «سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج» ناگوارتر است. در این سامانه متقاضیان باید یکی از بانک‌هایی را انتخاب کنند که اولا در شهر محل سکونت آنها وام ازدواج بدهد و دوما هنوز ظرفیت صف آن تکمیل و نامش از فهرست حذف نشده باشد. به همین دلیل است که متقاضیان استانی مانند خراسان جنوبی قادر به انتخاب هیچ بانکی نیستند و عملا نمی‌توانند برای دریافت وام ازدواج ثبت نام کنند.

از دیگر سو متقاضیان مازندرانی هم باید در انتهای سنگین‌ترین صف این سامانه، پشت سر ۱۶هزار نفری بنشینند که فعلا در صف منتظرند. در این سامانه وضعیت متقاضیان تهرانی هم چندان تعریفی ندارد؛ برای آنها فقط ۲بانک کارآفرین و حکمت باقی مانده‌اند که این دو نیز گرچه مجموعا حدود ۴هزار نفر صف دارند اما طبق اظهارات کارکنان هر یک از این بانک‌ها، هنوز منابع قابل تخصیص به وام ازدواج‌ در این بانک‌ها تأمین نشده و برای همین است که استقبال از آنها کمتر ازبانک‌های بزرگ مثل ملی، سپه و مسکن بوده که صف‌هایشان در تهران تکمیل‌شده است.

  • آمار ثبت‌نام در سامانه ازدواج

تا لحظه تنظیم این گزارش، تعداد افرادی که در صف بانک‌های موجود در سامانه ازدواج نشسته‌اند به ۱۸۶هزار و ۶۰۲نفر رسیده است. این تعداد جدای از افرادی است که در صف بانک‌هایی مانده‌اند که حتی برای صف‌نشینی هم ثبت‌نام جدید ندارند. در ۲۱مهرماه حدود ۷۰۰هزار متقاضی در صف دریافت وام ازدواج قرار داشتند و به‌نظر می‌رسد عقبه عملکرد فعلی بانک‌ها، صفی به‌مراتب سنگین‌تر در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

منبع: همشهری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: