دارو، مبنای همکاری مشترک ایران و الجزایر

هاشمی، وزیر بهداشت: واردات داروی الجزایر در سال دو میلیارد دلار است، علاوه بر دارو، حوزه‌های تجهیزات پزشکی، آموزش، پژوهش و خدمات بهداشتی و درمانی می تواند مبنای همکاری های مشترک بین ایران و الجزایر باشد.

به گزارش عیارآنلاین،  سیدحسن هاشمی، ظهر جمعه (۷ آبان) پس از سفر دو روزه خود به الجزایر، در فرودگاه امام خمینی(ره) تهران، اظهار داشت: الجزایر در عرصه سیاسی کمک‌های زیادی در منطقه خاورمیانه کرده که بیانیه الجزایر و نقش موثرش در دوران دفاع مقدس از نمونه‌های آن است و امروز هم در عرصه‌های بین المللی، مواضع مشترکی با ایران دارد.

وزیر بهداشت گفت: در شرایط جدید بین‌المللی و پس از توافق هسته ای ایران، با مذاکراتی که با مسئولان الجزایری داشتم، فرصت‌های زیادی برای همکاری های مشترک بین دو کشور وجود دارد و فرصت‌های همکاری تنها منحصر به حوزه سلامت نیست بلکه در حوزه‌های صنعت و کشاورزی، نفت و گاز و راه و شهرسازی فرصت های بسیار مناسبی برای همکاری وجود دارد.
 هاشمی با بیان اینکه واردات داروی الجزایر در سال دو میلیارد دلار است، افزود: علاوه بر دارو، حوزه‌های تجهیزات پزشکی، آموزش، پژوهش و خدمات بهداشتی و درمانی می تواند مبنای همکاری های مشترک بین ایران و الجزایر باشد.
وزیر بهداشت از فرصت های مشترک سرمایه گذاری بخش خصوصی ایران در الجزایر در حوزه تولید دارو و واکسن به عنوان یکی از مهمترین محورهای همکاری دو کشور یاد کرد و اظهار داشت: قبل از امضای اسناد تفاهم در حوزه های بهداشتی، درمانی، تجهیزات پزشکی، دارو، آموزش پزشکی و انستیتو پاستور دو کشور، شاهد افتتاح خط تولید یک دارو با مشارکت بخش خصوصی ایران در الجزایر بودیم.
 هاشمی تصریح کرد: امیدوارم بخش خصوصی ایران بیشتر از گذشته قدر فرصت‌های به وجود آمده را بداند تا با انتقال دانش و تکنولوژی خود به الجزایر، از بازار فروش این کشور و صادرات محصولات خود به قاره آفریقا استفاده کنند.
وزیر بهداشت تاکید کرد: اگر طرف ایرانی به مواد تفاهم‌نامه‌های امضاءشده عمل کند، در الجزایر فرصت های مناسبی فراهم است و امیدواریم که در سفر وزیر بهداشت الجزایر و کارگروه های مشخص شده به ایران، شاهد پیشرفت های بیشتری در توافقات انجام شده باشیم.
وی از علاقه مندی الجزایر به تولید دارو در کشورش خبر داد و گفت: آنها بنا ندارند که به واردات دارو بپردازند زیرا در حال حاضر دو میلیارد دلار در سال واردات دارو دارند و علاقه دارند که خودشان در این حوزه به خودکفایی برسند و ما هم وظیفه داریم که به آنها در تحقق این هدف، کمک کنیم زیرا بخشی از بازار داروی این کشور به محصولات مشترک ایرانی تعلق دارد و به زودی همکاری های مشترک ایران و الجزایر در حوزه تولید واکسن تحقق می یابد.
وزیر بهداشت در ادامه افزود: سفر دو روزه ما به الجزایر، تسهیل‌کننده سرمایه‌گذاری و تولید مشترک در این کشور بود و اراده مسئولان سیاسی دو کشور، برای بخش خصوصی کشور این اطمینان را ایجاد می کند که هدفشان توسعه روابط در تمام حوزه ها است.
 هاشمی گفت: بخش خصوصی تولید دارو می توانند به بخش صادرات سازمان غذا و دارو مراجعه کنند و در این بخش نهایت همکاری با تولید کنندگان خواهد شد و بر اساس توافقات انجام شده، سفرای دو کشور برای ثبت دارو و تولید و سرمایه گذاری مشترک به بخش خصوصی کمک خواهند کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: