بی‌اعتباری کارت‌های اعتباری در بازار مسکن

به گفته کارشناسان در عمل امکان استفاده از این کارت‌ها در بازار مسکن به دلیل عدم دسترسی به کارت‌های اعتباری آسان نیست و همچنین نسبت به سایر وام‌ها از جمله تسهیلات مسکن صندوق یکم گران محسوب می‌شود، لذا برای اقشار متوسط استفاده از این کارت‌ها غیر ممکن یا به عبارتی غیر جذاب است.

به گزارش عیارآنلاین، اگر چه گفته می‌شود با کارت‌های اعتباری هر کالایی را خرید و حتی می‌توان با آن بخشی از هزینه خرید یا رهن مسکن را نیز تامین کرد، اما به گفته کارشناسان در عمل امکان استفاده از این کارت‌ها در بازار مسکن به دلیل عدم دسترسی به کارت‌های اعتباری آسان نیست و همچنین نسبت به سایر وام‌ها از جمله تسهیلات مسکن صندوق یکم گران محسوب می‌شود، لذا برای اقشار متوسط استفاده از این کارت‌ها غیر ممکن یا به عبارتی غیر جذاب است.

به گفته مسوولان دولتی هدف از اجرای طرح کارت اعتباری، حمایت از تولیدکننده داخلی، تحرک در اقتصاد و افزایش توان خرید مردم است. اگرچه این طرح سال گذشته و از سوی بانک مرکزی مطرح‌شد اما به علت عدم توزیع به‌موقع نتوانست با استقبال زیادی از سوی مردم مواجه شود.

 به‌هرحال این طرح به تازگی توسط بانک مرکزی در دستور کار قرارگرفته است و بر اساس این طرح کارت‌های اعتباری با سه رنگ طلایی، نقره‌یی و برنزی و با سقف اعتباری ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی از ابتدای مهرماه در اختیار متقاضیان قرار گرفت. آن‌گونه که مسوولان گفته‌اند، از کارت‌های اعتباری افزون بر خرید لوازم خانگی، می‌توان برای خرید هر کالایی حتی برای خرید منزل یا پرداخت رهن منزل استفاده کرد. حال به نظر کارشناسان حوزه صنعت مسکن این اعتبارات به‌هیچ‌عنوان پاسخگوی خرید مسکن نیست.

اینک این سوال مطرح می‌شود که آیا این کارت‌ها می‌تواند اثری روی بازار خرید و فروش یا بازار رهن و اجاره مسکن داشته باشند؟ استفاده از این کارت‌ها چه معایب یا مزایای در پی خواهد داشت؟ نقاط‌ضعف و قوت آن چیست؟

بنا بر اعلام بانک‌ها، قسط کارت اعتباری ۱۰میلیون تومانی هرماه، ۴۰۰هزار تومان، قسط کارت اعتباری ۳۰میلیون تومانی هرماه حدود یک‌میلیون تومان و قسط کارت اعتباری ۵۰میلیون تومانی هرماه حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزارتا یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان است.

آنچه در این ‌بین اهمیت فوق‌العاده‌یی دارد، این است که نمی‌توان اعتبار این کارت‌ها را نقد کرد. بنا بر گفته بانک مرکزی نقد کردن این کارت‌ها ممنوع است و دلیل آن نیز جلوگیری از انحراف از کارکرد کارت‌های اعتباری است.

رییس یکی از شعب بانک‌های دولتی در این رابطه به «تعادل» گفت: از آنجایی‌که کارت‌های اعتباری از منبع خود بانک‌ها تامین خواهد شد، به نظر می‌رسد مشارکت‌های خوبی در این مقوله صورت نگیرد.

پرویز کاکایی گفت: اواخر سال گذشته این کارت‌ها با مبالغ ۵۰میلیون ریال و ۱۰۰میلیون ریال در بعضی از بانک‌ها صادر و تحویل مشتریان بانک‌ها شد تا بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی از تاریخ ۱/۷/۹۵ کلیه بانک‌ها ملزم به صدور کارت‌های اعتباری شدند که در مبالغ آن نیز از طرف بانک مرکزی یک‌صد میلیون ریال و سیصد میلیون ریال و پانصد میلیون ریال تعیین و اعلام شد.

کاکایی درباره معایب این کارت‌ها گفت: ارائه وثیقه برای صدور آن از معایب کارت‌های اعتباری است. تامین وثیقه در خیلی از موارد ممکن نیست و همه افراد نیازمند به چنین کارت‌هایی، توانایی تامین وثیقه ندارند و عملا صدور کارت‌ها فقط در مبالغ یک‌صد میلیون ریال با ضمانت شخص ثالث ممکن  می‌شود…

ایرج رهبر، عضو هیات‌مدیره انبوه‌سازان در پاسخ به اینکه استفاده از کارت‌های اعتباری در بخش مسکن را چگونه ارزیابی می‌کند؟ گفت: بانک‌ها به دنبال افزایش سود خود هستند و کارت‌های اعتباری حربه‌یی جدید از سوی بانک‌ها برای افزایش دارایی خود در دوران رکود است.

ایرج رهبر گفت: اگرچه در این مورد به نظر می‌رسد، بانک‌ها به دلیل ریسک بازگشت سرمایه، مشارکت خوبی در این مورد نداشته باشند. عضو هیات‌مدیره انبوه‌سازان گفت: وثیقه‌های سنگین و سودهای بالا عواملی هستند که می‌توانند به عنوان بزرگ‌ترین ضعف این کارت‌ها به شمار بیایند.

رهبر با بیان اینکه میزان اعتبار این کارت‌ها به‌هیچ‌عنوان جوابگوی حل مشکلات مسکن ازجمله رهن و اجاره نیست، گفت: بیشتر دهک‌های پایین جامعه درگیر اجاره‌نشینی هستند و اغلب آنها دغدغه خانه‌دار شدن دارند و این در حالی است که قیمت‌های خرید و فروش یا حتی رهن و اجاره به اندازه‌یی بالا هست که بدون تردید این کارت‌ها به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند نیازهای این قشر را پاسخگو باشد…

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز در همین رابطه با بیان اینکه این کارت‌ها به‌هیچ‌عنوان برای حل مشکلات مسکن پدید نیامده‌اند، گفت: استفاده از این کارت‌ها شاید بتواند قشر بسیار اندکی را در برابر مشکلات رهن مصون کند، اما بدون تردید این کارکرد برازنده و مناسب کارت‌های اعتباری نیست.

حسام عقبایی گفت: این کارت‌ها نسبت به حقوق و درآمد متقاضیان داده می‌شود که قطعا تنها قشر کوچکی از جامعه مستاجران می‌توانند وام‌های ۵۰ میلیونی دریافت کنند.

وی گفت: در ثانی اصطلاح طبقه‌بندی اقشار برای این کارت‌ها (طبقه‌بندی برحسب درآمد) به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند بازخورد خوبی برای تمام اقشار داشته باشد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران افزود: این وام‌ها تنها جوابگوی سبد خانوار در خصوص لوازم‌خانگی و خودروست و نمی‌تواند حتی بخش کوچکی از جامعه هدف مسکن را پوشش دهد.

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: