با هدف افزایش حجم تجارت به ۳۰ میلیارد دلار؛

همکاری کشاورزی ایران و ترکیه افزایش پیدا می‌کند

وزیر غذا، کشاورزی و دامپروزی ترکیه در دیدار با وزیر کشاورزی ایران خواستار افزایش همکاری دو کشور در بخش کشاورزی برای افزایش حجم تجارت به ۳۰ میلیارد دلار شد.

به گزارش عیارآنلاین، فاروق چلیک در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمود حجتی در آنکارا، فرصتهای بالقوه که در تجارت محصولات زراعی وجود دارد را مورد تاکید قرار داد.

چلیک گفت: ما تصمیم گرفته ایم همکاری در بخش کشاورزی را افزایش دهیم تا حجم تجارت میان ایران و ترکیه از ۱۰ به ۳۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

وزیر غذا، کشاورزی و دامپروری ترکیه اظهار کرد: با در نظر گرفتن مجموع جمعیت ایران و ترکیه که به ۱۶۰ میلیون نفر می رسد، پتانسیل بیشتری برای تجارت وجود دارد. برای ترکیه ایران دروازه ای است که به آسیا گشوده می شود و برای ایران، ترکیه دروازه ای به سوی اروپاست. وی در ادامه افزود: با توجه به منازعات منطقه ای، ما باید توجهمان را به بهبود این پتانسیل معطوف کنیم و از درگیر شدن با مسائل غیرضروری بپرهیزیم.

فاروق چلیک گفت: مشکلات حمل و نقل در تجارت محصولات زراعی در دیدار با وزیر کشاورزی ایران مورد بحث قرار گرفت و دو کشور تجاربشان برای مدرن کردن بخش کشاورزی را به اشتراک خواهند گذاشت.

وزیر کشاورزی ایران هم در این کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: ترکیه و ایران در بخشهای اقتصادی و سیاست به عنوان دو کشور دوست، همکاری داشته اند و ترکیه در دوران تحریمها، از ایران حمایت کرد از این رو ما همواره قدردان ترکیه هستیم.

حجتی افزود: مقامات ایرانی هم زمانی که کودتا در ترکیه اتفاق افتاد، چشم بر هم نگذاشتند و از این کشور حمایت کردند.

وزیر کشاورزی ایران گفت: ترکیه و ایران پتانسیل تکمیل یکدیگر در بخش بازرگانی محصولات زراعی را دارند و ما تلاش می کنیم این پتانسیل را دریابیم.

حجتی همچنین اظهار کرد: بازرگانان دو کشور در دیدار هفته جاری مذاکرات مفیدی داشته اند و مایل به همکاری دائمی هستند.

منبع: بولتن نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: