۷ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۱
اقتصاد مقاومتی در صنعت برق

بخشی: موفقیتی در کاهش تلفات انرژی نداشتیم/ روند منفی در صادرات برق

نایب رئیس سندیکای صنعت برق با بیان اینکه در قالب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی هیچ اتفاقی در کاهش تلفات برق در شبکه توزیع در ۳ سال گذشته رخ نداده است،گفت: در زمینه صادرات برق نه تنها حرکت مثبت نداشتیم بلکه منفی حرکت کرده‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، علی بخشی در پاسخ به این سوال که وضعیت صنعت برق در قالب سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی که به وزارت نیرو ابلاغ شده چگونه بوده است؟ گفت: کاهش تلفات انرژی، تبدیل شدن ایران به “هاب” منطقه و صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی از جمله سیاست‌ها و برنامه‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در صنعت برق است بنابراین تنها در خصوص صادرات برق باید اذعان کرد که نه تنها حرکت مثبت نشده بلکه در جهت منفی حرکت کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه قطع و وصل صادرات برق باعث از دست رفتن بازار شده است،گفت: در حالی که بارها بخش خصوصی اعلام کرده است می‌توانیم اقدام به صادرات برق کنیم، وزارت نیرو از ترس اینکه آب باریکه را از دست بدهد از این تصمیم بخش خصوصی خودداری می‌کند.

بخشی با تاکید بر اینکه در افزایش راندمان نیروگاه‌ها و ساخت نیروگاه جدید اقدامات مثبت خوبی شده و قراردادهایی برای تبدیل نیروگاه‌های حرارتی به سیکل ترکیبی انجام شده است،اظهار داشت: در کاهش تلفات انرژی در راستای سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی اتفاق چندان مناسبی رخ نداده است و متاسفانه با اعلام اینکه با انشعاب‌های غیرمجاز برخورد شده این آمارها را پای کاهش تلفات برق در شبکه توزیع می‌گذارند.

نایب رئیس سندیکای صنعت برق تصریح کرد: در راستای کاهش تلفات انرژی در شبکه توزیع هیچ دستاورد مثبتی نداشتیم و چون بخش خصوصی مطمئن از بازپرداخت سرمایه‌گذاری خود در کاهش تلفات انرژی نیست، جرات ورود برای سرمایه‌گذاری در این بخش را ندارد.

بخشی تاکید کرد: در قالب برنامه پنجم توسعه تاکید شده است که برای کاهش تلفات انرژی بخش خصوصی می‌تواند سرمایه‌گذاری و در کنار آن به صادرات برق اقدام کند،اما متاسفانه تا این لحظه هیچ اقدام مثبتی در این خصوص صورت نگرفته است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: