۹ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۲

دهمین سالگرد مسکن مهر با رنگ و بوی وعده و وعید»

با نزدیک شدن به دهمین سال شروع پروژه مسکن مهر، تعداد زیادی از متقاضیان هنوز به واحدهای خود نرسیده اند و وزارت راه و شهرسازی هم کاری برای اتمام هرچه سریع تر این پروژه انجام نمی دهد.

به گزارش عیارآنلاین، با افزایش جمعیت جهان، تامین مسکن به یکی از مهمترنی دغدغه های اجتماعی و اقتصادی دولتها تبدیل شده؛ تا جای که امروزه اکثر دولتها دارای نهادی مشابه وزارت مسکن می باشند و با پرداخت وام مسکن، برای تامین مسکن شهروندان اقدام می کنند.

در ایران براساس سرشماری سال ۸۵ کل واحدهای مسکونی موجود شامل ۱۵ میلیون و ۸۵۹ هزار و ۹۲۶ واحد بوده در حالی که کل خانوار کشور برابر با ۱۷ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۶۸۶ نفر برآورد شده است.

براین اساس دولت برای خانه دار شدن حدود ۲ میلیون خانوار سراغ طرحی با عنوان مسکن مهر می رود.

مجموع قراردادهای منعقد شده با بانکهای عامل از تاریخ شروع طرح مسکن مهر ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار واحد بود که تاکنون کار یک میلیون و ۹۱۲ واحد به اتمام رسیده، یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۷۱۵ واحد نیز تحویل داده شده است.

بالغ بر یک میلیون این واحدهای تحویل داده شده در دولت قبل به متقاضیان داده شد؛ و از این تعداد هم ۷۲۶ هزار و ۲۸۵ واحد یا ساخته نشده است و یا به دلایل زیربنایی و روبنایی تحویل مشتری نداده شده است.

البته مسکن مهر در ایران ایراداتی هم داشته است؛ نحوه اجرای آن عمده مشکل مورد بحث در اجرای این پروژه است که به دلیل جانمایی نادرست و یا خدمات زیربنایی و روبنایی ناقص هنوز بعد از گذشت ۱۰ سال از شروع اجرای آن، کلاف سردرگم و پیچیده مسکن مردم شده است.

با ۱۲۰ هزار واحد بدون مشتری و ۵۰ هزار واحد دارای مشکل حقوقی برمی خوریم.

واحدهای آماده شده به دلیل نبود زیرساخت تحویل مشتری ها نشده است، اما علت تاخیر و بی برنامگی در مسکن مهر چیست و کدام شخص یا نهاد مقصر اصلی این تاخیر است؟

متاسفانه طبق گفته های وزیر راه و شهرسازی به علت تاخیر در بازپرداخت وام های این مسکن، مردم مقصران اصلی هستند!

در حالی که دو سالی میشود که با افزایش آورده مسکن مهر مردم که مجبور به پرداخت اجاره بها و بازپس دهی وام هستند، زیر فشار وام قرار گرفته و تا حدودی با وجود شرایط تورم و گرانی موجود ناامیدی اقتصادی در آنها ایجاد شده است.

آمارهای متناقض وزیر برای توجیه تاخیر در تحویل و اتمام پروژه مسکن مهر تبدیل به سریالی بی پایان شده که هرگز به مقصد نمی رسد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه ای مردم و پرداخت های ناقص آنها را معضل اتمام و تحویل مسکن مهر اعلام کرده بود!

خود آقای وزیر هم مسکن مهر را به دلیل اتلاف هزینه های دولت یکی از مضخرف ترین پروژه های معرفی کرده بود که دولت یازدهم به اجبار در حال تکمیل آن است!؟

اما باید به یاد آورد که در تاریخ ۵ شهریور سال ۹۳ مقام معظم رهبری به کارکنان دولت گفتند: اگر احتمالا با اصل مسکن مهر مخالفتی وجود دارد اما اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگیری شود!؟!

متاسفانه با تاخیر در اتمام پروژه ای که تنها دو میلیون واحد آن باقی مانده بود در دولت یازدهم و سهل انگاری برای ادامه کار، نهاد دیگری را مسئول تحویل این پروژه کرد، چرا که راه و شهرسازی صلاحیت ادامه طرح را ندارد.

منبع: مسکن نیوز

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: