بلاتکلیفی زوجین نابارور در طرح درمان ناباروری

رئیس پژوهشگاه فناوری‌های نوین زیستی ابن سینا گفت: متأسفانه از ۲ میلیون زوج نابارور در کشور تنها ۶ هزار نفر از طریق بودجه وزارت بهداشت می‌توانند تحت درمان قرار بگیرند.

به گزارش عیارآنلاین، محمد مهدی آخوندی  افزود: بحث کاهش جمعیت و نگرانی سیاست گذاران کشور از کاهش جمعیت موضوعی بود که موجب شد طرح ارائه خدمات درمان ناباروری به صورت همگانی تر و با هزینه کمتر از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلید خورد.

وی گفت: اما متأسفانه بودجه ای که برای این طرح در نظر گرفته شده حدود ۱۰۰ میلیارد تومان است که برای حمایت از همه زوجینی که علاقه مند به داشتن فرزند هستند اما ناباروند اختصاص یافته است.
آخوندی افزود: طرح ارائه خدمات درمان ناباروری برای همه زوجین نابارور نیازمند زیرساخت هایی کارشناسی تر و دقیق تر است زیرا نمی توان تنها با مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان هزینه درمان ناباروری کل زوجین نیازمند به این خدمات را پرداخت کرد.
وی با بیان اینکه ۲ سیاست را وزارت بهداشت برای درمان مشکل ناباروری در دست اجرا دارد گفت: اول توسعه مراکز دولتی و آموزشی برای درمان ناباروری و دوم تسهیلات مالی در درمان ناباروری است.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه با درنظر گرفتن ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه درمان ناباروری، ۸۵ درصد هزینه های درمان برعهده دولت است افزود: البته لازمه این طرح این است که اگر قرار است همه زوج های نابارور گروه هدف این طرح باشند ابتدا باید هم امکانات لازم و هم بودجه کافی برای این طرح در نظر گرفته شود اما در حال حاضر این طرح تنها به مراکز دولتی ارائه شده و تعداد مراکز دولتی درمان ناباروری بسیار محدود هستند.
آخوندی گفت: با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان برای هر زوج یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می توان هزینه کرد و براساس آن تنها ۶ هزار زوج نابارور تحت پوشش قرار می گیرند و در حالیکه در کشور ۲ میلیون زوج نابارور وجود دارد.
رئیس پژوهشگاه ابن سینا افزود: با این بودجه اندک امکان خدمت رسانی به همه زوج های نابارور وجود ندارد و دولت اعلام کرده است که به همه زوج های نابارور کمک می کند این در حالی است که تنها ۱۸ درصد زوجین نابارور در مراکز دولتی و ۸۲ درصد در مراکز خصوصی درمان می شوند.
وی گفت: در حال حاضر بسیاری از زوج ها علاقه مند به درمان در مراکز دولتی هستند اما بودجه کافی برای این موضوع وجود ندارد و سردرگمی فراوانی برای این افراد ایجاد شده است.
آخوندی افزود: همچنین تکلیف مراکز خصوصی در درمان ناباروری روشن نیست و باید هرچه سریعتر معاونت درمان وزارت بهداشت تکلیف این مراکز را روشن کند.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: