وضعیت مسکن در آمریکا چطور است؟

هفته‌ای که گذشت برای بخش مسکن آمریکا یک هفته پر خبر بود.

به گزارش عیارآنلاین، روز چهارشنبه دفتر سرشماری آمریکا گزارشی را از بخش مسکن این بزرگ‌ترین اقتصاد جهان منتشر کرد که در آن اعلام شد فروش مسکن نوساز در آمریکا طی ماه سپتامبر ۱/ ۳ درصد و طی کل سال ۸/ ۲۹ درصد افزایش داشته است.

علاوه بر این در گزارشی دیگر که سندیکای مشاوران املاک آمریکا منتشر کرد، شاخص فروش مسکن آمریکا، از افزایش ۵/ ۱ درصدی فروش مسکن طی ماه گذشته میلادی در آمریکا خبر داد.

هر دو گزارش‌ نشان می‌دهد به‌رغم تعداد محدود مسکن موجود در بازار، تقاضا از طرف خریداران بالاست. جدیدترین آمار نرخ ملی مالکیت مسکن نشان‌دهنده بهبود نرخ مالکیت مسکن نسبت به فصل دوم است.

این آمار نشان می‌دهد نرخ مالکیت مسکن در آمریکا ۶/ ۰ درصد افزایش یافته و به ۵/ ۶۳ درصد رسیده است. ترکیبی از خریداران مشتاق و این مساله که بودجه آنها اجازه نمی‌‌دهد گزینه‌های فراوانی برای خرید داشته باشند، موجب شده است فروشندگان قیمت‌های پیشنهادی را بالا ببرند و این اقدام باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، به همین دلیل شاخص قیمت مسکن استاندارداندپورز افزایش ۶/ ۰‌درصدی ماهانه و ۳/ ۵ درصدی سالانه را ثبت کرده است.

لارنس یان، اقتصاددان ارشد سندیکای مشاوران املاک آمریکا می‌گوید: «گرچه کاهش سطح مسکن موجود موجب شده است قیمت‌ها در اکثر نقاط آمریکا افزایش یابد، تداوم رشد مشاغل و نشانه‌های مبنی بر افزایش دستمزدها، خانوارهای بیشتری را ترغیب به خرید مسکن می‌کند

او همچنین به این مساله اشاره می‌کند که درصد بیشتری از خانه اولی‌ها به بازار مسکن وارد می‌شوند. با این وجود مالکیت مسکن دچار کاهش می‌شود زیرا جوانان ترجیح می‌دهند در مسکن اجاره‌ای زندگی کنند یا برای مدت طولانی‌تری نسبت به گذشته با والدین‌شان زندگی کنند.

این در شرایطی است که کمبود مسکن موجود درنهایت فعالیت اقتصادی در بخش املاک و مستغلات را محدود می‌کند و موجب افزایش چشمگیر قیمت خانه‌های موجود می‌شود. با این وجود انتظار می‌رود به‌رغم افزایش ساخت‌و‌ساز و در دسترس قرار گرفتن خانه‌های بیشتر، گزارش‌های مربوط به فروش مسکن و مالکیت کاهشی باشد.

اسونیا گودل، اقتصاددان ارشد مرکز زیلو (سامانه مجازی اطلاعات مسکن آمریکا) می‌گوید: «در مقایسه با سال ۲۰۰۵، موجودی مسکن نوساز برای فروش در ایالت‌های غربی، جنوبی و غرب‌میانه تا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. در سال ۲۰۰۵ سطح مسکن نوساز به اوج خود رسیده بود. این سطح شاید خیلی زیاد به نظر می‌رسید؛ اما اکنون بازار می‌تواند به راحتی خانه‌های نوساز بیشتری را جذب کند.

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: