سی‌وششمین بسته خبری سلامت منتشر شد

ریشه‌یابی بدهی نجومی بیمه‌های سلامت

به‌رغم اینکه مسئولین وزارت بهداشت افزایش تعداد بیمه‌شدگان را علت انباشت بدهی بیمه‌های سلامت می‌دانند، آمارها نشان می‌دهد که عواملی جز افزایش تعداد بیمه‌شدگان در انباشت بدهی نجومی بیمه‌ها نقش دارند.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌وششمین بسته خبری سلامت منتشر شد. وضعیت بدهی بیمه‌های سلامت و ریشه‌های آن و همچنین پرونده الکترونیک سلامت، دو موضوع مورد بررسی در این شماره هستند.

 بدهی بیمه‌های سلامت، ناشی از افزایش تعداد بیمه‌شدگان یا افزایش تعرفه‌ها؟

بیمه سلامتبا شروع طرح تحول سلامت در اردیبهشت‌ماه ۹۳ خدمات درمانی و پزشکی به‌صورت گسترده در اختیار مردم قرار گرفت. اما از همان ابتدا با وجود شیرینی کام مردم، صاحب‌نظرانی پیرامون افزایش هزینه‌ها و ناپایداری منابع سلامت‌ نگرانی خود را اعلام نمودند؛ اما هم‌اکنون با گذشت تقریباً دو سال و نیم از شروع اجرای طرح، بدهی بیمه‌ها، نشان از تحقق هشدارهای صاحب‌نظران دارد؛ به طوری‌که مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از انباشت بدهی ۱۲ هزار میلیارد تومانی سازمان متبوعش به وزارت بهداشت تا انتهای سال ۹۵ خبر داد.

با افزایش رقم بدهی‌ها، حریرچی، قائم مقام وزارت بهداشت هفته گذشته با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری، علت افزایش بدهی بیمه سلامت را بیمه کردن ۹ میلیون نفر اقشار کم‌درآمد و مستضعف بیان نمود. وی با طرح این سؤال که آیا می‌شود این تعداد بیمه شوند و بگوییم طرح تحول سلامت باعث بدهی بیمه‌ها شده است، توپ را در زمین بیمه سلامت انداخت و مدیریت بیمه سلامت را مقصر دانست. اما مدیرعامل بیمه سلامت نبود مسیرهای کنترلی برای جلوگیری از افزایش بار مراجعه و افزایش هم‌زمان قیمت خدمات را از علل بدهی‌های سنگین می‌داند.

صاحب‌نظران حوزه سلامت بر این باورند که تعداد بیمه‌شدگان بیمه سلامت طی سال‌های جاری، تقریباً ۳۰ درصد افزایش یافته است، حال‌آنکه به اذعان مسئولین،  هزینه‌های بیمه سلامت تا ۴۰۰ درصد افزایش یافته است، این افزایش هزینه‌ها تنها به بیمه سلامت ایرانیان منتهی نمی‌شود، هزینه‌های  صندوق تأمین اجتماعی نیز سه برابر شده است؛ این در حالی است که تعداد بیمه‌شدگان صندوق تأمین اجتماعی در سال‌های گذشته تغییر محسوسی نداشته است. لذا به نظر می‌رسد عواملی جز افزایش تعداد بیمه‌شدگان، در انباشت بدهی نجومی بیمه‌ها نقش دارند.

پرونده الکترونیک سلامت در انتظار تحقق وعده‌ها

پرونده الکترونیک سلامتدر هفته گذشته، وزیر بهداشت در دیدار با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت تا یک ماه آینده خبر داد. پرونده الکترونیک سلامت، سامانه اطلاعاتی است که اطلاعات شهروندان، از بدو تولد تا پس از مرگ در آن ثبت می‌شود. به‌واسطه ثبت اطلاعات حوزه‌های درمانی و دارویی، سیاست‌گذاران می‌توانند به پایش و استانداردسازی حوزه‌های مذکور بپردازند.

در چند سال اخیر، مسئولین و صاحب‌نظران مختلف، مزایای استفاده از پرونده الکترونیک سلامت را نام برده‌اند. در این راستا، خاتمی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان، پرونده الکترونیک سلامت را بستر اطلاعاتی برای اجرای نظام ارجاع اعلام کرد. وی معتقد است که به‌وسیله دفترچه الکترونیکی، همپوشانی بیمه‌ها از بین خواهد رفت و شهروندان قادر به استفاده هم‌زمان از چند بیمه نخواهند بود. معاون درمانی سازمان تامین اجتماعی نیز جلوگیری از آزمایش‌های تکراری و عدم استفاده غیرضروری از دارو را از مزایای طرح پرونده الکترونیک سلامت عنوان نمود. همچنین دبیر انجمن داروسازان ایران عنوان داشت که اجرای پرونده الکترونیک سلامت به تجزیه و تحلیل عملکرد پزشکان، مدیریت داروهای خاص و کاهش خطای پزشکی در تجویز نسخه منجر می‌شود و در صورت تأخیر در پیاده‌سازی این طرح، کشور متحمل ضرر و زیان خواهد شد. وزیر بهداشت نیز بیان داشت که اجرای این طرح را باعث کاهش قیمت و حذف نسبی قاچاق دارو و اطمینان از اصالت دارو می‌شود.

با وجود مزایای فراوان و تأکید برنامه پنجم توسعه (در ماده ۳۷)، راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت از ۱۲ سال پیش گرفتار وعده و وعیدهای مسئولین بوده است. اولین بار، مسعود پزشکیان در سال ۸۳ اجرای فاز اول آن را وعده داد. پس از آن نیز وزیران بهداشت، از لنکرانی تا وحید دستجردی اجرای این پروژه مهم و عظیم را تا انتهای وزارت خود وعده دادند؛ اما کاری از پیش نبردند. حال که اطلاعات ۵۱ میلیون نفر از شهروندان در پرونده الکترونیک سلامت ثبت شده است، انتظار می‌رود که وعده قاضی‌زاده هاشمی به وقوع بپیوندد تا به گفته خود، نمره قبولی دولت را در این زمینه کسب کند.

یک دقیقه تأمل

شریفی‌مقدم، قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری در هفته گذشته عنوان کرد قبل از سال ۷۵، همه کادر پزشکی بدون اختلاف در کنار هم کار می‌کردند و بعد از اجرای طرح کارانه‌ها، اختلاف طبقاتی پدید آمد. بر این اساس، باید پرسید با وجود ضعف در نظام پرداخت کارانه‌ها، چرا اخیراً سازمان نظام پرستاری بر اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اصرار می‌ورزد؟

سایر اخبار برگزیده

وزیر بهداشت: ۹۶ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود

هاشمی، وزیر بهداشت: ۹۶ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود که معنای آن این است که از تولید داخل کشور حمایت می‌شود.

مشاور وزیر بهداشت؛ حقوق و کارانه پزشکان قانونی است

زارع نژاد، مشاور وزیر بهداشت: برخی نهادهای نظارتی هم که نقدی بر مسئله پرداخت‌های نجومی داشتند به‌هیچ‌عنوان بحث غیرقانونی بودن این دریافتی‌ها را مطرح نکردند و دیدگاهشان این بود که پرداخت کارانه‌ها به پزشکان و البته نه مدیران وزارت بهداشت قانونی ولی غیرمتعارف است.

ربیعی: اشکالات طرح تحول سلامت به بیمه‌ها مربوط نیست

ربیعی، وزیر کار و رفاه اجتماعی: اکنون دولت همه مردم را بیمه کرده و اگر طرح تحول سلامت مشکلی دارد ناشی از عملکرد بیمه‌ها نیست.

نایب‌رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری: وزارت بهداشت برخلاف وعده‌اش با نمایندگان پرستاری رفتار می‌کند

مظلوم، نایب‌رئیس اول شورای عالی سازمان نظام پرستاری کشور: اقدامات صورت گرفته در وزارت بهداشت برخلاف وعده‌های مسئولان وزارت بهداشت در تعامل بین سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت بوده است.

وزیر بهداشت: وضعیت بهداشت و درمان کشور در صورت همراهی بیمه‌ها این‌گونه نمی‌شد

هاشمی، وزیر بهداشت: اگر بیمه‌ها همراه بودند، امروز وضعیت بهداشت و درمان کشور و شرایط خدمت‌رسانی به ملت شریفمان این‌گونه که هست، نبود.

۹ هزار میلیارد، بدهی دو بیمه به وزارت بهداشت

حریرچی، سخنگو وزارت بهداشت:طبق برآوردها عملکرد صندوق بیمه‌های جدید ۳۶۰۰ میلیارد در سال ۹۳؛ در سال ۹۴ بالغ‌بر ۲۰۰۰ میلیارد و در ۶ ماهه امسال دو هزار میلیارد هزینه شده است و این جدا از بدهی ۹ هزار میلیارد بدهی دو بیمه به وزارت بهداشت است.

تا پایان کار دولت یازدهم ۴۰ بیمارستان بهره برداری می شود

علیزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی: با توجه به هدف گذاریهای سنگینی که توسط دولت تدبیر و امید صورت گرفته تا پایان فعالیت دولت یازدهم ۴۰ بیمارستان با چهار هزار و ۶۰۰ تخت در سراسر کشور بهره برداری می شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: