جزئیات کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری صادرات سبزیجات

از گروه محصولات سبزیجات، تنها میزان صادرات «خیار» در سال جاری افزایش یافته و میزان صادرات دیگر محصولات همچون «نخود رسمی»، «سیب‌زمینی»، «پیاز»، «کاهو»، «کلم» و «گوجه فرنگی» کاهش یافته است که در نهایت، منجر به کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری صادرات سبزیجات ایران در ۶ ماهه نخست سال جاری شده است.

سبزیجات - محصولات کشاورزیبه گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری ۲۵۴ میلیون دلار انواع سبزیجات از کشور صادر شده که در مقایسه با سال گذشته ۲۹ درصد کاهش یافته است. عمده محصولات صادراتی این بخش گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی و پیاز بوده‌اند. در جدول زیر میزان صادرات انواع سبزیجات ایران در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری در مقایسه با سال گذشته نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۸۱۰۰۱

چنانچه در جدول فوق مشخص است از گروه محصولات سبزیجات، تنها میزان صادرات «خیار» در سال جاری افزایش یافته و میزان صادرات دیگر محصولات همچون «نخود رسمی»، «سیب‌زمینی»، «پیاز»، «کاهو»، «کلم» و «گوجه فرنگی» کاهش یافته است که در نهایت، منجر به کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری صادرات سبزیجات ایران در ۶ ماهه نخست سال جاری شده است.

کشور ایران از نظر تنوع آب و هوایی و زمین کشاورزی، در تولید سبزیجات ظرفیت بالایی دارد و چنانچه بتوان با استفاده از روش‌های مناسب آبیاری همچون کشت گلخانه‌ای، تولید آن‌ها را افزایش داد، این محصولات می‌توانند صادرات بالایی داشته باشند و درآمد ارزی قابل توجهی را نصیب کشور نمایند. علاوه بر این، اغلب کشورهای همسایه و منطقه همچون عراق، پاکستان، افغانستان و روسیه واردکننده سبزیجات هستند و ظرفیت بالایی در واردات این محصولات از ایران دارند.

بنابراین توصیه می‌شود با حمایت از صادرات سبزیجاتی که با استفاده از روش‌های نوین آبیاری تولید می‌شوند، زمینه برای افزایش صادرات این محصولات به کشورهای هدف فراهم گردد. اعطای مشوق‌های صادراتی و همچنین رایزنی با مسئولین کشورهای همسایه می‌تواند در این راستا مفید واقع شود.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: