مصوبه مجلس مبنی بر تخریب و بازسازی بافت فرسوده مدارس با اولویت مناطق محروم

کوچکی نژاد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای را مبنی بر اختصاص ۳ میلیارد دلار برای افزایش ایمنی مدارس و حذف کلاس‌های درس فرسوده کشور داشت. این مبلغ با اولویت مناطق محروم و مرزی کشور است که این رقم ۳ میلیارد دلار به همراه ۴ میلیارد دلاری که در گذشته برای نوسازی مدارس فرسوده مصوب شده بود، می‌تواند مشکل کشور در این رابطه را حل کند. هم اکنون ۱۲۰ هزار کلاس درس در کشور نیازمند تخریب و بازسازی هستند که با این اعتبار می‌توان آنها را نوسازی کرد.

به گزارش عیارآنلاین، جبار کوچکی‌نژاد، با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق در رابطه با تخریب و بازسازی مدارس فرسوده اظهار کرد: در این کمیسیون پیشنهادی مطرح و مصوب شد مبنی بر این که سه میلیارد دلار برای افزایش ایمنی و مقاوم‌سازی مدارس از محل حساب ذخیره ارزی یا منابع عمومی دولت اختصاص یابد.

وی افزود: این مبلغ با اولویت مناطق محروم و مرزی کشور است که این رقم ۳ میلیارد دلار به همراه ۴ میلیارد دلاری که در گذشته برای نوسازی مدارس فرسوده مصوب شده بود، می‌تواند مشکل کشور در این رابطه را حل کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هم اکنون ۱۲۰ هزار کلاس درس در کشور نیازمند تخریب و بازسازی هستند که با این اعتبار می‌توان آنها را نوسازی کرد. همچنین کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای داشت مبنی بر این که اگر حادثه‌ای رخ داد دولت یک درصد از هزینه بانک‌ها و شرکت‌های دولتی را کاهش داده و به صورت ضروری به بحث تخریب و بازسازی کلاس‌های درس فرسوده بپردازد.

بر اساس این گزارش، برخی مدارس روستایی کشور قدمت‌بالایی دارند و هر لحظه احتمال فرو ریختن ساختمان مدرسه وجود دارد. طبق اعلام مسئولان آموزش و پرورش یک سوم مدارس کشور تخریبی هستند و بیشترین مدارس تخریبی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. به گونه‌ای که حدود ۱۸ هزار کلاس درس در این استان وجود دارد که ۶ هزار کلاس تخریبی است. همچنین پیش از این محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص معضل مدارس فرسوده در کشور گفته بود در کل کشور حدود ۱۲۰ هزار کلاس درس نیاز به تعمیر، بازسازی و تخریب دارد که این کلاس‌ها با کوچکترین حادثه‌ای بر سر دانش‌آموزان آوار خواهد شد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: