ضرورت تاسیس سازمان نظام معلمی/ کم بودن مولفان کتب درسی

محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش: تعداد مولفان کتب درسی کشور بسیار کم است و نیاز به تربیت نیروهای متخصص در این زمینه وجود دارد. برای ارزیابی و ارزشیابی صلاحیت علمی معلمین لازم است سازمان نظام معلمین احداث شود. ورود افراطی کتب کمک‌درسی در سیستم آموزشی کشور اشتباه است.

به گزارش عیارآنلاین، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس کل سازمان پژوهش آموزش و برنامه ریزی کشور در نشستی با عنوان “سازمان و یک روز با درهای باز ”  که با حضور معاونین پژوهشی و روسای ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران برگزار شد،  اظهار داشت: این جلسه که ایده‌‌ای از طرف سازمان بود، هنوز در حد مطلوب گسترده و فراگیر نشده و نیاز به فراگیری و همگانی شدن این طرح خصوصا در شهرهای مختلف و با حضور شهروندان، معلمان و اولیای دانش‌آموزان وجود دارد تا مشکلات فراوانی که در پیش روی سازمان آموزش و پرورش هست را با حضور اقشار مختلف مردم در نهاد تعلیم و تربیت حل شود.

وی افزود: در این بین باید اولیای دانش‌آموزان برای آگاهی از زحمات فراوانی که معلمان برای فرزندان آن‌ها متحمل می‌شوند، آگاهی پیدا کنند و موضوع مهم دیگر عدم اطلاع بسیاری از معلمان کشور از نحوه تالیف و تدوین کتب درسی است که لازم است با وسیع‌تر کردن دایره این جلسات و کاربردی‌تر کردن آنها بسیاری از مشکلات موجود در امر آموزش را حل کنیم.
محمدیان عنوان کرد: در حال حاضر پرتیراژ‌ترین روزنامه کشور ۸۰ هزار تیراژ روزانه است، در حالی که این تعداد برای کتب درسی به میزان ۱۴۰ ملیون در سال است و همچنین سالانه حدود ۴۰ میلیون مجله رشد در ۳۷ عنوان مختلف چاپ می‌شود‌.
رئیس سازمان پژوهش کشور با تاکید بر اهمیت نقش معلمان، تصریح کرد: در امر آموزش و پرورش نیاز به تحول اساسی وجود دارد که در این خصوص لازم است با تربیت معلمان و با کمک رابطین پژوهشی و نیز کمک‌های مالی از جانب دولت تحولی عظیم ایجاد و مشکلات حل و فصل شود که البته در این خصوص نیاز به برنامه‌ریزی اساسی و پایه‌ای وجود دارد.
محمدیان گفت: متاسفانه در حال حاضر تعداد مولفین کتب درسی بسیار کم است و در این امر نیاز به تربیت نیروهای متخصص وجود دارد و در این راستا حضور معلمان و معاونین پژوهشی در تولید محتوای کتب درسی و تربیت آنها برای این امر ضرورت دارد چرا که در تالیف کتب درسی باید به وجوه مختلفی از جمله نیازهای فردی اجتماعی و اقتضائات روحی دانش‌آموز توجه ویژه شود و این امر نیاز به اقدامات اساسی در تربیت نیروهای متخصص وجود دارد و البته برای ارزیابی و ارزشیابی صلاحیت علمی معلمین لازم است سازمان نظام معلمین احداث شود.
وی با تاکید بر این موضوع که کنکور در دوره متوسطه اهداف آموزشی را مخدوش کرده است، گفت: مهم‌ترین منبا و مرجع برای دانش‌آموزان در هر دوره‌ای صرفا کتب درسی است و ورود افراطی کتب کمک‌درسی در سیستم آموزشی کشور اشتباه است.
در ادامه این نشست دکتر امانی مدیرکل دفتر تالیف کتب نظری اظهار داشت: برای اولین بار پیش‌نویس کتب درسی بر روی سایت سازمان پژوهش قرار گرفته که مسئولیتی برای معاونین پژوهشی در جهت آگاهی سازی عموم در این راستا ایجاد می‌کند.
وی افزود: برای این منظور نیاز به ایجاد کارگروهی از افراد متخصص برای تشریح وظایف معاونت و افراد موجود در حوزه و نیز تبیین وجه تمایز آن با گروه آموزشی وجود دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: