آفت بی‌برنامگی در ماه‌های پایانی دولت به وزارت علوم هم رسید

ادغام دانشگاه‌ها، بحث قدیمی است که با حرف‌هایی جدید هر چند وقت یکبار از سوی مسئولان وزارت علوم مطرح می‌شود. این بار نیز وزیر علوم بر خلاف صحبت‌های قبلی خود خبر از ادغام دانشگاه پیام نور با دانشگاه علمی – کاربردی داده است.

به گزارش عیارآنلاین،مدت‌هاست که گفته می‌شود دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه دولت سرنوشت دیگری را دنبال خواهند کرد؛ چراکه حرکت به سمت آموزش‌های مهارتی از جمله اهدافی بود که علاوه بر سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، در سند آمایش آموزش عالی هم ذکر شده و بر اساس برنامه موجود، باید آموزش عالی رشته‌های خود را مبتنی بر اشتغال تعریف می‌کرد.  اسناد مذکور با تأکید بر ضرورت حرکت دانشگاه‌های نظری به سمت دانشگاه مهارتی، هرگونه تغییر جهت خلاف این مهم را مذموم دانستند و به صورت قاطع برخی ادغام‌ها میان دانشگاه‌ها را رد کردند که یکی از آنها ادغام دو دانشگاه علمی – کاربردی و فنی و حرفه‌ای بود.

با این وجود چندی پیش ادغام دو دانشگاه فنی‌حرفه‌ای و علمی – کاربردی به دلیل مطلوب نبودن شرایط مالی این دانشگاه‌ها مورد بحث جدی قرار گرفت و گمان این رفت که براساس برنامه‌ریزی ساماندهی آموزش عالی کشور در آینده نزدیک، این دو دانشگاه با هم ادغام شوند.  اما برخی کارشناسان دلیل مطرح شده برای ادغام این دو دانشگاه را نادرست تلقی کردند و عقیده داشتند از آنجایی که اهداف ترسیم شده برای این واحدها تفاوت اساسی دارد، شاید تنها بتوان هر دو را ذیل یک شورای واحدی قرار داد یا اینکه هیئت امنای واحدی داشته باشند.  در همین زمینه و در حالی که سخنان مسئولان وزارت علوم در ماه‌های اخیر نشان از تقویت مسئله ادغام این دو دانشگاه داشت، وزیر علوم در حاشیه افتتاح خوابگاه دانشگاه دولتی بجنورد از مطالعه درباره ادغام دانشگاه‌های پیام نور و علمی -کاربردی خبر داد؛ موضوع مهمی که فرهادی شهریور ماه آن را رد کرده و با تأکید بر گمانه ‌زنی‌های رسانه‌ای در این باره گفته بود: ادغام دانشگاه‌های پیام نور و علمی – کاربردی صحت ندارد.  ادغامی که پر واضح است با توجه به تفاوت ماهیت متفاوت تأسیس دو دانشگاه مورد نظر، اشتباه و غیر‌منطقی است و به طور حتم خسارت‌های قابل‌توجهی را به دنبال خواهد داشت.

جالب این است که مسئولان دانشگاه پیام نور پیش‌تر از این، درباره ادغام واحدهای کوچک و کم‌جمعیت دانشگاه با واحدهای بزرگ‌تر خبر داده بودند و یکی از برنامه‌های مهم این دانشگاه را تجمیع واحد‌ها دانستند و حتی آیین‌نامه مقدماتی تجمیع واحدها و مراکز دانشگاه را در حال تدوین و ارائه به شورای دانشگاه معرفی کردند.
اکنون که نابسامانی ادغام‌ها از دو دانشگاه علمی -کاربردی و فنی و حرفه‌ای به پیام نور هم سرایت کرده است، آیا باز هم باید در روزهای پایانی سال و سوءاستفاده از حضور نداشتن دانشجویان و اساتید، همچون ادغام دو دانشگاه خوارزمی و اقتصاد، بار دیگر شاهد تغییری اساسی باشیم؟

اساساً آیا ممکن است دو دانشگاه با اساسنامه‌های متفاوت، مأموریت‌های مختلف و اهداف تعریف شده متمایز، با یکدیگر ادغام شوند؟یافتن راهکاری برای رشد کاسته شده علمی کشور که بارها مورد تذکر مسئولان بلندپایه نظام واقع شده است، در این ادغام‌ها چه جایگاهی دارد‌؟ اساساً وزارت علوم چه برنامه‌ مشخص و مدونی برای پیشبرد برنامه‌های علمی دانشگاه‌ها دارد‌؟ آیا قرار است در ماه‌های پایانی دولت همچنان شاهد بی‌برنامگی، ادغام و تجمیع به جای بهره بردن از اقدامات صورت گرفته باشیم‌؟

منبع: جوان آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: