۷ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۲

وزیر علوم از وجود۶۰۰ هزارصندلی خالی در دانشگاه های کشور خبر داد

وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: طی سال جاری ۶۰۰ هزار صندلی در دانشگاه های کشور خالی است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر فرهادی در نشست مشترک با روسای دانشگاه های استان خراسان شمالی،اظهارکرد: طی سال جاری متقاضی ورود به دانشگاه کمتر بوده و ۶۰۰ هزار صندلی در دانشگاه های کشور خالی ماندند.

وی با اشاره به تبلیغات مراکز آموزشی و موسسات به منظور جذب دانشجو، ادامه داد: رشته محل و میزان ظرفیت رشته ها متناسب با نیاز دانشگاه ها و از طریق شورای گسترش وزارت علوم، تائید خواهدشد. زیرا ایجاد همه رشته ها در همه جا لازم نیست ،بنابراین باید در چارچوب ها و متناسب با نیازمنطقه و طرح آمایش سرزمینی مراکز آموزش عالی ساماندهی شوند.
وی ادامه داد: با توجه به این که مراکز غیر انتفاعی باری را از دوش بر می دارند به همان میزان نیز باید تسهیلاتی برای آنان فراهم شود تا به با یکدیگر تجمیع شوند و از ظرفیت های هم استفاده کنند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: در این سال ها به دلیل ساماندهی مراکز موجود، مجوز جدیدی به منظور راه اندازی مراکز غیرانتفاعی داده نشدهاست و در مراکز علمی کاربردی نیز بنا نداریم همه مقاطع تحصیلی را داشته باشیم زیرا در این مراکز باید دانشجوی کاربردی و مهارتی به نوعی تکنسین تربیت شود.
دکتر فرهادی با تاکید بر ضرورت بازگشت دانشگاه پیام نور به مسیر اولیه خود یعنی آموزش از راه دور، تاکید کرد : این دانشگاه می تواند با تکنولوژی های جدید به صورت مجازی تعداد نامحدودی دانشجو داشته باشد.
وی با بیان اینکه بسیاری از رشته ها بی رویه و بی منطق و نامناسب ایجاد شدند،خاطرنشان کرد: طی بررسی ها اساسنامه و روش های آموزشی در دانشگاه پیام نور اصلاح می شود.
وزیر علوم در خصوص سهمیه جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها گفت: طی رایزنی‌ های انجام شده ۱۵۰۰ ردیف جذب هیات علمی در اختیاردانشگاه ها قرار داده خواهدشد.
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست، قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه باید براساس سند آمایش سرزمینی عمل کنیم، اظهارکرد:  متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تمرکز بیش از حد توسعه نامتوازن اتفاق افتاده که اهداف نهایی توسعه را به ارمغان نیاورده است.
قوامی با بیان اینکه نباید مراکز آموزش عالی در استان به صورت عمودی و افقی در حوزه های مختلف گسترش یابند،افزود: گسترش این دانشگاه ها در همه نقاط درست نبوده و به نوعی موازی کاری است. هنگامی که از مراکز غیردولتی دعوت به کار می کنیم و بخش خصوصی اقدام به سرمایه گذاری می کند ،نباید در مراکز دولتی با ایجاد رشته های مشترک منابع موجودرا اتلاف کرد.
قوامی با تاکید بر اینکه باید دانشگاه ها ماموریت محور باشند،خاطرنشان کرد: باید توسعه آموزش عالی موزون و متنوع شود و همه باهم یک هدف واحد را دنبال کنیم و جزایر چندگانه ای نباشیم.
وی عنوان کرد: وقتی شاخص تولید مقالات کشور ۱۶ بوده اما شاخص فضای کسب و کار۱۶۰ است این دو خلاف هم بوده بنابراین باید تلاش شود تا این شاخص ها در راستای یکدیگر حرکت کنند.
قوامی یادآورشد: باید تلاش کنیم تا هر یک از شهرستان ها در حوزه های متفاوتی همانند کشاورزی و صنعت تبدیل به قطب شوند.
به گزارش ایسنا، در این جلسه، روسای دانشگاه های استان خراسان شمالی به بیان کمبود و مشکلات در زمینه فضای فیزیکی، جذب دانشجو، هیات علمی و مسائل فرهنگی پرداختند.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: