بینش 13 منتشر شد

وام ازدواج و عقب‌ماندگی بانک‌ها از مصوبه مجلس

هفته گذشته، آماری از تسهیلات پرداختی بانک‌ها بابت وام ازدواج از سوی بانک مرکزی منتشر شد. با بررسی این آمار، مشخص می‌شود که شبکه بانکی هنوز نتوانسته است مصوبه مجلس را در خصوص وام ازدواج به طور کامل پیاده کند.

به گزارش عیارانلاین، سیزدهمین بسته خبری «بینش» که به مهم‌ترین اتفاقات پولی و بانکی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در اولین یادداشت این شماره، روند اجرای طرح انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی از آغاز تا به امروز مرور شده است. عیارسنجی آمار رئیس‌کل بانک مرکزی درباره تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی ازدواج، موضوع یادداشت دوم خواهد بود.

روند کند انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی

استقلال بانک مرکزی_بانک مرکزی_حساب‌های دولتیطرح انتقال حساب‌های دولتی به بانک مرکزی، بی‌تردید یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شفافیت‌بخشی به نظام مالی دولت است. این طرح از منظر دسترسی سریع و آسان دولت به منابع درآمدی خود، یک طرح بااهمیت و پرفایده محسوب می‌شود. اجرای این پروژه حاکمیتی بر عهده بانک مرکزی و معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور است. هفته گذشته، شورای پول و اعتبار از دست‌اندرکاران اجرای این طرح قدردانی به عمل آورد. بر همین اساس، نگاهی به روند انجام این طرح از ابتدا تا به امروز داشته‌ایم.

متأسفانه باید گفت که طرح فوق در وهله اجرا، به‌کندی پیش‌ رفته است. در شروع اجرای طرح (مهرماه سال ۹۱)، بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به تمامی دستگاه‌های اجرایی حکومتی (دولتی و غیردولتی) تکلیف نمود تا افتتاح و استفاده از حساب‌های درآمدی متعلق به آنان تنها از طریق بانک مرکزی امکان‌پذیر باشد. اما سرانجامِ اجرای این بخشنامه نامشخص ماند.

بانک مرکزی در مردادماه سال ۹۴ و برای بار دوم، بخشنامه‌ای مشابه ابلاغیه سال ۹۱ را به شبکه بانکی ابلاغ کرد و طی آن، مقرر شد تا حساب‌های تمامی نهادهای حکومتی به بانک مرکزی منتقل شود. طبق گزارش اداره خزانه‌داری کل، در سال ۹۴، تنها ۲۰ فقره حساب به بانک مرکزی جابه‌جا شد. این در حالی است که بنا بر خوداظهاری بانک‌ها در سال ۹۳، حدود ۲۱۴هزار حساب از جانب دستگاه‌های حکومتی نزد بانک‌ها موجود بوده است!

بار دیگر در فروردین‌ماه امسال، از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت اقتصاد تکلیف شد تا پروژه خزانه‌داری برخط تا پایان سال انجام شود. در این خصوص باید توضیح داد که بخش اعظم پروژه مذکور به تجمیع حساب‌های دولتی نزد بانک مرکزی اختصاص دارد.

طبق آخرین گزارش اداره خزانه کل کشور درباره اجرای طرح تمرکز حساب‌های دولتی نزد بانک مرکزی، در ۴ ماهه اول سال ۹۵، فقط ۱۱۰ حساب نزد بانک مرکزی گردآوری شد. با این اوصاف، باید اذعان داشت که روند اجرای این طرح از سال ۹۱، با کندی سپری شده است و ازاین‌رو بایستی بانک مرکزی به همراه خزانه‌داری کل کشور، جدیت بیشتری به خرج دهد تا بر موانع اجرای این طرح مهم فائق آیند.

وام ازدواج و عقب‌ماندگی بانک‌ها از مصوبه مجلس

هفته گذشته، سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی آمار جالبی از پرداخت تسهیلات ازدواج به جوانان ارائه داد. وی این آمار حدودی را مطابق با جدول زیر بیان نمود:

۱۳۹۵۰۸۰۹۰۲

وام ازدواجبلافاصله بعد از اظهارنظر سیف، روابط عمومی بانک مرکزی به ارائه آمار در خصوص تسهیلات ۱۰ میلیونی ازدواج پرداخت. بنا بر این آمار، در سامانه قرض‌الحسنه وام ازدواج،  ۶۹۲هزار و ۴۶۲ نفر در صف انتظار هستند که تعداد ۳۲۹ هزار و ۷۰۰ نفر از افراد یادشده در مراحل تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قرار دارند. این آمارها واکنش‌های متعددی را برانگیخت که در سه محور زیر قابل‌بیان است:

۱. بر فرض اینکه آمار سیف از تسهیلات ازدواج ۱۰میلیونی، تسهیلات پرداختی محقق باشد، طبق گفته میرمحمدصادقی، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در تاریخ ۵ مردادماه امسال، قرار بوده است که کلیه بانک‌های موجود در سامانه قرض‌الحسنه وام ازدواج، ماهانه ۱۵۰هزار فقره تسهیلات ازدواج بدهند. با این اوصاف، باید تا انتهای مهرماه، ۴۵۰هزار وام ازدواج پرداخت می‌شد که طبق آمارهای رئیس‌کل فقط ۳۳۰هزار وام داده شده است. این امر نشان از عقب ماندگی ۲۶ درصدی از دستور بانک مرکزی دارد.

۲. آمار موجود در صف انتظار وام ازدواج، حدود ۶۹۲هزار نفر است. این در صورتی است که طبق مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۹۵ پیرامون تسهیلات ازدواج، قرار بوده است که اعطای این نوع وام به‌گونه‌ای باشد که در پایان هرماه، بیش از ۵۰هزار نفر در صف وام ازدواج نباشند. بنابراین شبکه بانکی هنوز نتوانسته است مصوبه مجلس را به طور کامل پیاده کند.

۳. محور سوم به این بازمی‌گردد که طبق اطلاعیه روز سه‌شنبه هفته گذشته بانک مرکزی، تعداد ۳۲۹ هزار و ۷۰۰ نفر از افراد موجود در صف وام ازدواج در مراحل تکمیل پرونده و انعقاد قرارداد برای اخذ تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج قرار دارند. به گفته سیف نیز، به ۳۳۰هزار نفر تسهیلات ۱۰ میلیون تومان پرداخت شده است. به گفته میرخدایی، کارشناس بانکی، به نظر می‌رسد که منظور سیف از پرداخت تسهیلات ازدواج، همان اشخاص موجود در مرحله تکمیل پرونده وام ازدواج باشند؛ چرا که بعید است شبکه بانکی ۳۳۰هزار تسهیلات پرداختی محقق در بازه زمانی مردادماه تا ابتدای آبان‌ماه داشته باشد و هم‌زمان در حدود ۳۳۰هزار نفر نیز در مراحل تکمیل دریافت وام ازدوج در بازه زمانی مذکور قرار داشته باشند (در مجموع ۶۶۰هزار نفر). در نتیجه باید گفت که بانک مرکزی آمار تسهیلات ۱۰ میلیونی پرداختی محقق‌شده را ارائه نکرده است.

بنابراین با توجه به نکات مذکور، بانک مرکزی ضمن ارائه صحیح آمار در موضوع پرداخت تسهیلات ازدواج، باید سرعت عمل بیشتری به خرج دهد تا مصوبه مجلس به‌طور کامل به اجرا درآید.

یک دقیقه تأمل

بر اساس آمار پایان سال ۹۴، بانک‌ها حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان از ۳۶ هزار میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه مردم را برخلاف قانون و تأکیدات بانک مرکزی به مدیران و کارکنان خود، وام داده‌اند. این مبلغ معادل وام ازدواج ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جوان است. ناگفته نماند که بانک مرکزی به جز یک بخشنامه، تاکنون هیچ‌گونه اقدامی در مقابل این تخلف بانک‌ها انجام نداده است!

سایر اخبار برگزیده

اخبار پولی بانکی

سیف: ۲۳۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات در نیمه نخست امسال پرداخت شد

سیف، رئیس کل بانک مرکزی: پارسال حجم کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی ۴۱۷ هزار میلیارد تومان بود که این میزان در نیمه نخست امسال به ۲۳۳ هزار میلیارد تومان رسید.

دادستان کل کشور: ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته شده و پس داده نمی‌شود

منتظری، دادستان کل کشور: بانک‌ها در تمام پرونده‌های فساد اقتصادی نقش دارند./ در مجموع از ۱۱ بانک کشور ۹هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته شده که پس داده نمی شود./ هزار و ۲۸۷ نفر از مشتریان بانک ها اعلام ورشکستگی کرده‌اند، در این بین بدهکارانی که در برج عاج نشسته‌اند با ادعای «انا مفلس» از استرداد وجوه بانکی خودداری می‌کنند.

معاون نظارتی بانک مرکزی از آماده شدن لایحه اصلاح قانون نظام بانکی خبر داد

معاون نظارتی بانک مرکزی از آماده شدن لایحه اصلاح قانون نظام بانکی در بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی خبر داد./ حیدری خاطر نشان کرد: قانون روان در حوزه بانکی ، مشکل گشای اکثر پیچیدگی های اقتصادی است ، بانک ها باید پایداری و ثبات مالی داشته باشند و هر موضوعی که به این بحث خدشه وارد کند، به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.

سیاست سقف جذب سپرده، راهی برای عملیاتی شدن انضباط مالی است

پرویزیان، رئیس کانون بانکهای خصوصی: تصمیم بانک مرکزی در تعیین سقف جذب سپرده در بانک ها راهکار عملیاتی شدن انضباط پولی است.

منابع بانک توسعه تعاون بیشتر به سمت فعالیت‌های تجاری تزریق شده است

صانعی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی اعتبار: طبق اطلاعات و خوداظهاری فعالان بخش تعاون، بانک توسعه تعاون به عنوان یک بانک تخصصی، حمایتی از بخش تعاون به عمل نیاورده است./ تعاونگران از عدم حمایت تسهیلاتی ناراضی‌ هستند./ منابع این بانک بیشتر به سمت فعالیت‌های تجاری و بازاری تزریق می‌شود./ بنابراین پیشنهاد تاسیس یک بانک خصوصی تعاون از طرف اتاق تعاون ایران به بانک مرکزی ارائه شده است.

نرخ تورم به ۸.۷ درصد رسید

بانک مرکزی: نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۵ نسبت به دوازده ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۴ معادل ۸٫۷ درصد است./ شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در مهرماه ۱۳۹۵ به عدد ۲۴۸٫۰ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۴ درصد افزایش یافت./ شاخص مذکور در مهرماه ۱۳۹۵ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۹٫۳ درصد افزایش داشته است.

در سال ۹۴، هر هفته یک بخشنامه برای مبارزه با پولشویی از طرف بانک مرکزی صادرشده است

مجموعه بخشنامه های مقررات، مجوزها و مبارزه با پولشوئی بانک مرکزی در سال ۹۴، منتشر شد./ بررسیها نشان میدهد که در مجموع ۶۰ بخشنامه در حوزه پولشوئی به شکبه بانکی ابلاغ شده است که با در نظر گرفتن ۵۰ هفته کاری در یک سال، به طو میانگین هفته ای یک بخشنامه به بانکهای کشور صادر شده است./ تعدای از کارشناسان این تعداد زیاد بخشنامه را نگران کننده و تعدادی دیگری نوعی مزیت به حساب آورده اند.

شاخص‌های سلامت نظام بانکی کشور طی ۱۰ سال گذشته در سراشیبی قرار داشته است

پایش اطلاعات حاصل از طرح «ارزیابی وضعیت و چشم‌انداز فعلی بازار مالی ایران» حاکی از آن است که شاخص‌های سلامت نظام بانکی کشور طی ۱۰ سال گذشته در سراشیبی قرار داشته است./ افزایش مطالبات غیرجاری، انبساط حجم دارایی‌های منجمد، رکود در بازار دارایی و جنگ قیمتی بانک‌ها، مدیریت جریان نقدینگی در شبکه بانکی در ۱۰ سال گذشته کشور را تحت‌تاثیر قرار داده است.

میانگین مانده حساب‌های دولتی نزد بانک‌های غیردولتی، ۷٫۶ برابر میانگین مانده حساب‌های فوق نزد بانک‌های دولتی است

آخرین گزارش‌ها از حساب‌های دولتی نشان می‌دهد که در مجموع بیش از ۲۱۴ هزار فقره حساب متعلق به دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی در بانک‌های دولتی و غیردولتی وجود دارد./ تعداد این حساب‌ها در بانک‌های غیردولتی حدودا ۷٫۵ درصد کل حساب‌هاست، در حالی که مانده این حساب‌ها در بانک‌های غیردولتی، حدود ۳۷٫۵ درصد مانده کل حساب‌ها را به خود اختصاص داده است./ میانگین مانده حساب‌های دولتی نزد بانک‌های غیردولتی، ۷٫۶ برابر میانگین مانده حساب‌های فوق نزد بانک‌های دولتی است.

شمارش معکوس برای حذف مشمولان ارز دولتی

پس از آزادسازی معاملات ارزی صرافی‌ بانک‌ها و افزایش گشایش‌های ارزی، حذف کالاهای مشمول دریافت ارز رسمی از روز گذشته آغاز شده و این روند در هفته‌های آینده در حذف دیگر کالاهای مندرج در این فهرست ادامه خواهد یافت./ در همین راستا روز گذشته مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی از قیمت‌گذاری ۲۰ قلم فراورده ویژه بورسی بر مبنای ارز آزاد خبر داد.

بیماری هلندی در انتظار اقتصاد کشور است

گزارش‌ها نشان می‌دهد شکاف تورم «اقلام قابل تجارت» و «اقلام غیرقابل تجارت» در شهریورماه نیز ادامه داشته و تعمیق شده است؛ امری که از افزایش تقاضای نقدینگی و تثبیت قیمت اسمی ارز نیرو گرفته و از نگاه کارشناسان علائمی از پیشروی بیماری هلندی در اقتصاد ایران است./ این مساله، علاوه بر اینکه از آسیب‌پذیری تورم تک‌رقمی خبر می‌دهد، خطر تشدید وابستگی به واردات و ایجاد نوعی توازن مصنوعی را بازتاب می‌دهد.

اخبار اقتصادی

رئیس جمهور با ابلاغ قانونی، بزرگ تر شدن دولت را کلید زد

رئیس جمهور مصوبه اصلاحیه ماده ۳ اصل ۴۴ را به دستگاه‌های دولتی ابلاغ کرد./ در این مصوبه آمده است که دولت میتواند در حوزه هایی که بخش خصوصی توان مشارکت و ایفای نقش در آن را ندارد، به سرمایه گذاری مباردت ورزد./ بسیاری از کارشناسان، اعلام کرده اند که با ابلاغ این مصوبه، دست دولت برای شرکت در پروژه‌هایی که به زعم دولت بخش خصوصی توان مشارکت در آن را ندارد، باز شده است.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی از احتمال تمدید خصوصی‌سازی برای سک سال دیگر سخن گفت

پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی: اگر واگذاری ها تا پایان امسال به اتمام نرسد ،تاریخ واگذاری ها توسط مجلس دوباره تمدید خواهد شد./ آماده نبودن شرکت ها برای واگذاری، نبود کشش بازار و نیز شرایط خاص کشور را از جمله علل عمده و دخیل در پایان نگرفتن واگذاری ها است.

از ۳۰ هزار الی ۱۳۰هزار میلیارد تومان، آمار فرار مالیاتی

طبق گفته‌های مسئولان، فرار مالیاتی از ۳۰هزار الی ۱۳۰ هزار میلیارد تومان نوسان دارد./ بر این اساس، قاضی ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در تاریخ ۱۶خرداد ماه امسال، رقم فرار مالیاتی را بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد، اما سید کامل تقوی‌نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی، دو روز بعد، یعنی در۱۸خرداد ماه، این رقم را بین ۱۳ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان دانست./ این در حالی است که علی عسگری، رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، پیش از تقوی نژاد، رقم فرار مالیاتی را سالانه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود .

درآمد مالیاتی در برنامه ششم، ۲٫۵برابر درآمد نفتی است

حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه ششم توسعه: پیش‌بینی شده است که در کل برنامه ۵ ساله برنامه ششم توسعه یعنی از سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ در مجموع ۵۴۰ هزار میلیارد تومان فروش نفت داشته باشیم، اگر این عدد را با مالیاتی که گرفته می‌شود مقایسه کنیم تقریباً‌ مالیاتی که گرفته می‌شود ۲ و نیم برابر آن است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از انتشار برون‌مرزی اوراق بدهی دولتی خبر داد

محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار: پیشرفت‌ها و اقدامات توسعه‌ای فراوانی در بازار سرمایه انجام شده است/ انتشار اولین اسناد خزانه و صکوک دولتی، اوراق بهادار رهنی، صکوک استصناع و معرفی رتبه‌بندی اعتباری و صندوق‌های جسورانه، از جمله رویکردها و اقدامات نوین در بازار سرمایه است./ انتشار برون‌مرزی اوراق بدهی دولتی در دستور کار است.

آغاز کسب و کار، اجرای قراردادها، دریافت وام و ثبت دارائی‌ها در ایران مشکل‌تر شد

بر اساس ارزیابی گزارش بانک جهانی، فضای کسب و کار در ایران بدتر شده داشته است. ایران امسال در رده بندی جهانی فضای کسب و کار در میان ۱۹۰ کشور ۳ پله نزول داشته و در رده ۱۲۰ جهان قرار گرفته است.

الزام دستگاههای اجرایی به ارایه الکترونیکی اطلاعات بدهی و مطالبات

خزانه‌داری کل کشور تمام دستگاههای اجرایی را مکلف کرد تا اطلاعات مربوط به بدهی‌ها و مطالبات خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه سماد(سامانه مدیریت بدهی‌های دولت) به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال کنند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از ارسال درخواست تمدید آیین‌نامه بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان خوش‌حساب خبر داد

نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی: درخواست مجدد برای تمدید بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان را دوباره به هیئت دولت ارائه کرده ایم./ بیش از  ۲۰۰۰ میلیارد تومان میزان بدهی‌ها و جرائم پرونده های رسیده در دوره اول است./ لازم است ذکر شود که چندی پیش بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب در هیات وزیران به تصویب رسید و براساس آن کارگاه‌هایی که بر اثر حوادث طبیعی، تحریم‌های ظالمانه و نوسانات ارزی دچار رکود و تعطیلی شده و پرداخت حق بیمه کارگران آن‌ها دچار مشکل شده باشد می‌توانند با پرداخت یکجا یا ترتیب پرداخت اصل حق بیمه با رعایت آیین نامه از جرائم مربوط معاف شوند.

گواهی‌های ترخیص خودرو در گمرک پس از حذف پروانه‌های سبز کاغذی الکترونیکی شد

به نقل از گمرک ایران، از این پس پروانه های سبز  پس از حذف پروانه‌های سبز کاغذی، حذف و ترخیص خودرو با گواهی الکترونیکی انجام میشود./ این امر با هدف تکمیل گمرک الکترونیک و جلوگیری از جعل و تقلب گواهی‌های ترخیص خودرو الکترونیکی انجام شده است./ با اجرایی شدن این برنامه، بایستی مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی کشور نحوه ثبت اطلاعات خودروهای وارداتی در اظهارنامه و پروانه الکترونیک را اعلام کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: