بعید است تا انتهای دولت اوضاع مسکن بهبود یابد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به رکود حاکم بر بازار مسکن اظهار کرد: بعید می‌دانم تا انتهای دور اول فعالیت این دولت اوضاع مسکن بهبود یابد.

به گزارش عیارآنلاین، هومن افشار منطقه خراسان، با بیان اینکه اقتصاد مسکن یکی از مهمترین ارکان اقتصادی در هر کشور است، گفت: در کشور ما حوزه مسکن متاثر از  درآمدهای نفتی است چرا که در بخش تولید و کارآفرینی مسکن عملکرد موفقی در کشور وجود نداشته و از تولید آن پولی به وجود نمی‌آید.

وی ادامه داد: عمده‌‌ترین پولی که به بازار مسکن تزریق می‌شود، از محل فروش محصولات نفتی است. این در حالی است که رونق بازار مسکن می‌تواند مشاغل زیادی را درگیر کند.
افشار با اشاره به نوسانات قیمت نفت در سال‌های اخیر تصریح کرد: در حال حاضر درآمدهای نفتی نسبت به گذشته از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و دولت هم از این بخش درآمد چندانی ندارد. با توجه به موقعیت فعلی اقتصادی کشور و اتفاقات منطقه انتظار نمی‌رود در حوزه نفت با افزایش قیمت‌ها مواجه باشیم.
این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: البته حجم تولیدات نفتی ما افزایش یافته اما باز هم درآمدهای حاصل از آن به اندازه دولت گذشته نیست. این درست است که تحریم‌ها برداشته شده اما خود دولت نیز معترف است که در آوردن پول به کشور با مشکل مواجه است و صرف فروش نفت نمی‌توان به کشور ارزآوری داشته باشد.
وی  اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات ما در این حوزه پروسه زمانی بالا برای ورود ارز به کشور است. همچنین این دولت در مقایسه با دولت‌های گذشته با حجم بدهی‌های کلانی مواجه بود که یکی از عمده‌ترین آن بدهی‌ها در بخش مسکن خلاصه می‌شد. این بدهی‌ها دولت را تحت فشار قرار داده است.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: من بعید می‌دانم تا انتهای کار این دولت در حوزه مسکن اتفاق خاصی رخ دهد. با توجه به اینکه در آینده‌ای نزدیک وارد فضای انتخاباتی خواهیم شد، کشور تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت.
افشار با اشاره به راه‌کارهای خروج مسکن از رکود کنونی عنوان کرد: کاری که دولت باید برای توسعه مسکن انجام دهد، تقویت تولید داخلی است. قطعا با رونق تولید و حمایت از تولیدکننده داخلی حوزه مسکن می‌تواند به تدریج تکیه خود را از دوش نفت برداشته و روی پای خود بایستد.
وی افزود: تا زمانی که بخواهیم تولیدات را در اختیار شرکت‌های ضعیف قرار دهیم و با تسهیلات ارزان قیمت از تولید حمایت کنیم، راه به جایی نخواهیم برد. در واقع باید درآمدهای مسکن از حوزه نفت جدا شود تا بتواند ثبات خود را داشته باشد.

 

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: