مردم همچنان سرگردان برای خانه دار شدن!

نرخ بالای مسکن همواره باعث شده تا قشر متوسط و ضعیف در آرزوی داشتن خانه ای از آن خود با قی بمانند و این در حالی است که مسکن مهر، طرحی که تا حدی توانست این قشر را خانه دار کند هنوز تحویل متقاضیان نشده و هر روز با اعتراضی تازه از سوی دولت یازدهمی ها مواجه می شود.

به گزارش عیارآنلاین، به تازگی نیز معاون وزیر راه و شهرسازی در بهانه جویی تازه برای عدم تحویل مسکن مهری که باید تا ئایان سال ۹۴ تحویل می شد،  با بیان اینکه مسکن مهر تبدیل به حاشیه ‌نشینی مدرن شده و این وضعیت را به لحاظ آسیب‌شناسی شهری به شدت تهدید می‌کند، گفت: در شهرسازی برنامه‌ها فقط فیزیکی نیست و نباید فقط مقاومت پی و فونداسیون را در نظر بگیریم، ما باید برنامه‌ریزی اجتماعی تدوین کنیم که شهر فقرا درست نکنیم.

محسن نریمان گفته است: در کنار ساختمان سازی باید به حقوق شهروندی نیز توجه شود؛ یعنی فراهم کردن نیازهای ساکنین و تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی که حق حداقلی ساکنان یک شهر است و ما بارها اعلام کردیم که قبل از تحویل واحدهای مسکن مهر باید آب، برق، گاز، مدرسه امنیت، مراکز درمانی، ورزشی و… را برای شهروندان تأمین کنیم.

این سخنان در حالی است که تا کنون از سوی دولت یازدهم  کاری برای خانه  دار کردن مردم جز افزایش وام مسکن صورت نگرفته  و طرح مسکن اجتماعی که قرار بود جایگزین مسکن مهر شود نیز در کما قرار دارد. در عین حال وعده های ئسا برجانی اقتصادی های دولت برای خروج بازار مسکن از رکود نیز با توجه به امارها به در بسته خورده است و به نظر می رسد کلید روحانی در بخش مسکن هیچ قفلی را نگشوده است.

تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران ارایه کرده از کاهش معاملات آپارتمان‌های مسکونی و افزایش متوسط قیمت خرید و فروش و همچنین اختلاف هشت میلیونی بین بیشترین و کمترین قیمت هر متر خانه در همین دوره خبر می‌دهد.  بنا بر این گزارش ، تعداد مـعـامـلات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهر ۹۵نسبت‌ به ماه قبل ۲۷.۷درصد کاهش و از نظر میانگین قیمت در هر مترمربع ۱.۶درصد افزایش یافته است.

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران، از کاهش چشمگیر تعداد معاملات مسکن و در عین حال از افزایش متوسط قیمت خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی خبر می‌دهد. این در حالی است که برخی کارشناسان و همچنین متولیان حوزه مسکن در وزارت راه و شهرسازی پیش از این برآورد کرده بودند مسکن در نیمه دوم ۹۵وارد دوره پیش رونق شده و در سال آینده به رونق برسد؛ برآوردی که به‌نظر می‌رسد با نگاهی به آمارهای رسمی منتشر شده از سوی بانک مرکزی با چالشی جدی مواجه شود.

جزئیات آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که در مهر سال‌جاری، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران به ۱۰ هزار و ۳۲۵ واحد رسیده که نسبت به ‌ماه قبل ۲۷٫۷درصد و نسبت به مهر سال گذشته ۱۰.۶ درصد کاهش داشته است. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که در این‌ماه واحدهای تا ۵سال ساخت بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را با سهم ۵۱٫۷درصدی به‌خود اختصاص داده‌اند.

افزایش قیمت هر مترمربع مسکن

گرچه تعداد معاملات مسکن شهر تهران نسبت به‌ماه گذشته بیش از یک‌چهارم افت کرده اما تحولات قیمت مسکن حکایت از این دارد که قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در این‌ماه نسبت به‌ماه قبل ۱.۶ درصد و ‌ماه مشابه سال قبل ۵.۹ درصد افزایش دارد و حدود ۴میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. بیشترین افزایش قیمت به منطقه ۱۶ با ۱۲.۶ درصد افزایش و بیشترین کاهش مربوط به منطقه ۲۲ با ۳.۲ درصد کاهش مربوط بوده است.

در این‌ماه بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده حدود ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن ۲ میلیون تومان و در منطقه ۱۸ بوده است. توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در مهر سال‌جاری نشان می‌دهد که حدود ۶۲٫۸درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران (۴٫۴میلیون ریال) معامله شده‌اند.

طبق آمارهای بانک مرکزی، در ۷ماهه منتهی به مهر امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی در تهران به ۹۳ هزار و ۵۲۴واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱.۲ درصد افزایش دارد اما هنوز ۹٫۴درصد کمتر از حجم معاملات در مهر ۹۳است؛ همانگونه که مقایسه تعداد معاملات خرید و فروش شده در ۷ماه نخست سال ۹۴نیز نسبت به‌مدت مشابه سال ۹۳افتی معادل ۱۸٫۵درصدی داشته است. همچنین آمارهای ۷ماهه حاکی از این است که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ۷ماهه منتهی به مهر امسال حدود ۴میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به سال ۹۴حدود ۴درصد و نسبت به سال ۹۳حدود ۰٫۲درصد افزایش داشته است.

 افزایش شاخص اجاره‌بها ورای تورم

آمارها می‌گویند افزایش قیمت مسکن در مهر سال‌جاری کمتر از افزایش شاخص تورم بوده و به همین مناسبت بانک مرکزی معتقد است که با توجه به رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی کمتر از نرخ تورم در ۷ماهه منتهی به مهر سال‌جاری و نیز گشایش‌های مالی اخیر نظام بانکی در این بخش به‌ویژه تک‌رقمی شدن نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که به حدود ۹ درصد رسیده، اکنون شرایط مناسبی برای خانه‌دار شدن زوجین جوان و خانه اولی‌ها فراهم شده است.

روی دیگر تحولات بازار مسکن اما چیز دیگری می‌گوید؛ در مهر سال‌جاری شاخص کرایه مسکن رشد داشته؛ به‌گونه‌ای که در شهر تهران ۹.۵ درصد و در کل مناطق شهری ۹ درصد نسبت به‌ماه مشابه سال قبل افزایش یافته است. این در حالی است که نرخ تورم سالانه منتهی به مهر سال‌جاری ۷٫۹درصد بوده و سهم هزینه مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات به حدود ۲۸.۴ درصد می‌رسد.

منبع: مسکن نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: