افزایش قیمت شکر به کام واردکنندگان تمام شد

به منظور جلوگیری از نوسانات قیمت شکر، پیشنهاد می‌شود که اولا مطالبات کارخانجات داخلی به موقع پرداخت شود و دوما با تعیین نرخ تعرفه مناسب و اختصاص یارانه قیمتی به خرید شکر تولید داخل از محل منابع حاصل از اخذ تعرفه واردات، شرایط برای رقابتی‌تر شدن تولیدکنندگان داخلی فراهم شود.

واردات شکر - قیمت شکر خامبه گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی به دلیل عدم مدیریت صحیح بازار شکر و افزایش قیمت آن به وزیر جهاد کشاورزی کارت زرد نشان دادند که آمارهای گمرک جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که تنها در دو ماه مرداد و شهریور سال جاری بیش از ۳۵۴ هزار تن شکر به قیمت ۱۷۴ میلیون دلار وارد کشور شده است. حال آنکه در کل سال ۱۳۹۴، مجموع واردات شکر کمتر از ۱۷۰ میلیون دلار بوده است و همچنین در ۴ ماه ابتدایی سال جاری نیز تنها ۱۵ میلیون دلار شکر وارد کشور شده است.

مسئولین وزارت جهاد کشاورزی معتقدند دلال‌بازی و کمبود ساختگی شکر در کشور علت افزایش قیمت این محصول بوده است؛ چرا که در حال حاضر، موجودی شکر در انبارها بیش از ۳۰۰ هزار تن شکر است و روزانه هشت تا ۱۰ هزار تن شکر در بورس عرضه می‌شود.

از طرف دیگر، طبق گفته علیرضا اشرف، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر، تولیدکنندگان داخلی شکر امکانات لازم برای تولید تمامی نیاز داخلی شکر را دارند، ولی مشکل تنها در قیمت تمام‌شده بالای شکر تولید داخل است. یعنی کشور ظرفیت تولید شکر از نیشکر را دارد و می تواند بیش از نیاز داخل نیز تولید کند؛ اما مشکل اصلی بحث قیمت تمام‌شده، قیمت‌های تعرفه‌ای و کشش بازار است. با این حال، عدم پرداخت مطالبات کارخانجات قند و شکر از سوی دولت نیز منجر به تعطیلی تعدادی از این کارخانجات شده که این مسئله نیز در بحران بازار شکر تأثیرگذار بوده است. بنابراین به نظر می‌رسد وضعیت بازار شکر در دو ماه اخیر بیش از همه به سود دلالان و واردکنندگان شکر بوده که توانسته‌اند تنها در دو ماه، بیش از کل واردات سال گذشته، شکر به کشور وارد نمایند.

از آنجا که امکانات لازم برای تولید داخلی مورد نیاز کشور فراهم است، می‌توان با اتخاذ سیاست‌های مناسب شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کرد که دیگر شاهد نوسانات اینچنینی در بازار داخل نباشیم. برای این هدف لازم است اولا مطالبات کارخانجات داخلی به موقع پرداخت شود تا تولیدکنندگان داخلی دست کم از این منظر در تنگنا قرار نگیرند. دوما می‌توان با تعیین نرخ تعرفه مناسب و اختصاص یارانه قیمتی به خرید شکر تولید داخل از محل منابع حاصل از اخذ تعرفه واردات، شرایط را برای رقابتی‌تر شدن تولیدکنندگان داخلی فراهم کرد.

در حال حاضر، قیمت هر کیلوگرم شکر وارداتی با احتساب نرخ دلار آزاد، در حدود ۱۷۵۰ تومان است که با احتساب ۲۶ درصد تعرفه واردات به ۲۲۰۰ تومان می‌رسد. این در حالی است که نرخ تعرفه واردات شکر در سال جاری از ۴۰ درصد به ۲۶ درصد کاهش یافته است. چنانچه نرخ تعرفه واردات شکر به همان ۴۰ درصد سابق افزایش یابد، قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم شکر وارداتی در حدود ۲۵۰۰ تومان خواهد بود. در این شرایط دولت می‌تواند از محل تعرفه دریافتی از شکر وارداتی، به هر کیلوگرم شکر تولید داخلی یارانه‌ای اختصاص دهد که قیمت تمام‌شده محصول داخلی در نهایت کمتر از ۲۵۰۰ تومان گردد. به این ترتیب بخش عمده‌ای از بازار داخلی شکر از طریق تولیدکنندگان داخلی و با قیمت رقابتی تأمین می‌شود و علاوه بر ایجاد اشتغال و افزایش امنیت تأمین شکر کشور، با به کارگیری از امکانات معطل مانده کارخانجات داخلی، بهره‌وری آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: