۷ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۰

جوابیه: موضوع طب سنتی در وزارت بهداشت با قوت دنبال می‌شود

دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در نامه‌ای به عیارآنلاین، اعلام کرد: تبدیل معاونت طب سنتی، به دفتر طب سنتی ایرانی-اسلامی از نظر وزیر محترم بهداشت، به مفهوم بی‌توجهی به طب سنتی نبوده و مجموعه طب سنتی، پس از این تغییر، به‌عنوان یک اداره کل، تحت نظر مستقیم وزیر بهداشت فعالیت می‌کند.

عطاری - طب سنتیبه گزارش عیارآنلاین، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی-اسلامی در نامه‌ای نسبت به پرونده «فصل برداشت» واکنش نشان داد. در این نامه آمده است:

«تبدیل معاونت طب سنتی، به دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی از نظر وزیر محترم بهداشت، به مفهوم بی‌توجهی به طب سنتی نبوده و  مجموعه طب سنتی، پس از این تغییر، به‌عنوان یک اداره کل، تحت نظر مستقیم وزیر بهداشت فعالیت می‌کند. شاید این تنزل در ابتدا نگرانی از وقفه در ادامه امور طب سنتی را ایجاد کرد، ولی در عمل ثابت شد که این تغییر اختلالی در روند برنامه‌ها ایجاد نکرد و بسیاری از اقدامات مهم در حوزه طب سنتی، در همین مدت اندک پس از تغییر این جایگاه و با حمایت مستقیم حوزه وزارتی، با قوت بیشتری پیش رفت.

تولیت سلامت کشور بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و با هرگونه فعالیتی بر خلاف قوانین و مقررات تعیین‌شده، به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت جامعه و مردم، برخورد می‌شود. تعطیلی برخی مراکز طب سنتی نیز که در سال جاری انجام شد، با حکم قانونی بوده و پرونده این مراکز، در مراجع قضایی رسیدگی می‌شود و ارتباطی به موضوع تبدیل معاونت به دفتر ندارد».

گفتنی است که پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین در پرونده «فصل برداشت»، عملکرد سال سوم دولت تدبیر و امید را  مورد بررسی قرار داده است. در هشتمین گزارش از این پرونده، با عنوان «کفگیر ته دیگ»، به بررسی عملکرد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخته شده است. در بخشی از این گزارش، در خصوص حذف معاونت طب سنتی از وزارت بهداشت آمده است:

انحلال معاونت طب سنتی از ساختار وزارت بهداشت و تنزل آن به رده «اداره کل دفتر طب سنتی، ایرانی-اسلامی» اقدامی بود که تعجب بسیاری از فعالان حوزه طب سنتی را برانگیخت. این انحلال در حالی صورت گرفت که در سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری بر تقویت و ترویج طب سنتی، تأکید شده است. مسئولان وزارت بهداشت اهمیت بیشتر مسائل اجتماعی و عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت و عدم امکان برای گسترش تشکیلات وزارت‌خانه و محدودیت در تعداد معاونت‌ها را علت انحلال معاونت طب سنتی، و جایگزین کردن معاونت اجتماعی اعلام کردند.

وزارت بهداشت همچنین در سال ۹۵ اقدام به تعطیل کردن برخی مراکز طب سنتی نمود. این وزارت‌خانه نداشتن مجوز قانونی را علت این کار اعلام کرد. این در حالی است که مراکز مذکور پیش از این سال‌ها در چارچوب آیین‌نامه‌های مصوب فعالیت می‌کردند. پیش از این نیز لغو مصوبه تأسیس دانشگاه طب سنتی در ماه‌های اول کار وزارت بهداشت در دولت یازدهم نیز از خبرهای پر بحث بود که تمایل و اراده وزیر بهداشت در تقویت طب سنتی را زیر سؤال برد.

به‌رغم اقدامات فوق، قاضی‌زاده هاشمی خود را یک عطار زاده می‌داند و معتقد است «طب سنتی، سرمایه بزرگ ملی و میراث ماست که باید زنده شود». او همچنین با اقداماتی که در راستای گسترش طب سنتی در گذشته شده بود مخالف است و آن را موجب وهن طب سنتی می‌داند.

گروهی از منتقدین بر این باورند اقبال عمومی مردم در استفاده از طب سنتی، به‌جای طب مدرن در سال‌های اخیر، علت برخوردهای قهرآمیز وزارت بهداشت است. زیرا وزارت بهداشت و پزشکان، طب سنتی را رقیب خود در بازار سلامت می‌دانند و معتقدند که تشکیلات طب سنتی، باید خارج از وزارت بهداشت و به‌صورت مستقل وظایف خود را انجام دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: