ادامه گلایه‌های پرستاران از نظام سلامت کشور

شریفی مقدم، قائم مقام سازمان نظام پرستاری: حجم سنگین مطالبات طرف قرارداد وزارت بهداشت باعث شده که وزارت بهداشت نتواند پاسخگوی نارضایتی پرستاران و پیراپزشکان شود و متأسفانه هیچ سیستمی نیست که به فریاد نیروهای درمانی و بهداشتی برسد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد شریفی‌مقدم دبیرکل خانه پرستار با اشاره به حجم سنگین مطالبات طرف قرارداد وزارت بهداشت اظهار داشت: سنگینی این مطالبات باعث شده که وزارت بهداشت نتواند پاسخگوی نارضایتی پرستاران و پیراپزشکان شود و متأسفانه هیچ سیستمی نیست که به فریاد نیروهای درمانی و بهداشتی برسد.

در همین حال، دعیر بوعذار عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری کشور نیز با اشاره به‌ نظرسنجی سازمان نظام پرستاری مبنی بر نارضایتی ۹۸ درصد جامعه پرستاری از عملکرد وزارت در حوزه پرستاری گفت: این نظرسنجی به خوبی نشان داد که عملکرد وزارت بهداشت در راستای تأمین خواسته‌های جامعه پرستاری نیست و پرستاران به‌عنوان بدنه وزارت بهداشت و اصلی‌ترین گروه ارائه‌دهنده خدمت در حوزه سلامت از عملکرد بالاترین مقام اجرایی وزارت ناراضی هستند.وی افزود: جامعه پرستاری امروز به‌شدت به‌دنبال برداشتن قدم‌های اجرایی است و حرف و حدیث تعامل درصورتی مورد قبول پرستاران است که در ادامه آن تعامل به نتیجه اجرایی برسد.

بوعذار، قدم‌های معاونت پرستاری در بحث تعامل با سازمان نظام پرستاری را درحد حرف دانست و گفت: هیچ قدم اجرایی قابل طرح درمعاونت پرستاری در وزارت به چشم نمی‌خورد و پرستاران همانطور که دبیرکل خانه پرستار عنوان کرد خواستار استعفای وزیر بهداشت و درمان هستند.

بوعذار با اشاره به قانون کهنه و خاک‌خورده تعرفه‌گذاری در بایگانی وزارت بهداشت، گفت: بودجه قانون تعرفه‌گذاری باید در برنامه و بودجه وزارت بهداشت به مجلس اعلام می‌شد که متأسفانه چنین اراده‌ای امروز در وزارت به چشم نمی‌خورد و تعامل بین وزارت بهداشت و پرستاری با توجه به تفکر پزشک سالاری حاکم بر این وزارتخانه هرگز اجرایی نخواهد شد.

· کمبود ۲۰۰هزار پرستار؛ جبران می‌شود؟

مشکلات جامعه پرستاری تا آنجا پیش رفته که چندی پیش معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد که کمبود ۲۰۰هزار پرستار داریم. حال معلوم نیست با نارضایتی پرستاران از ناعدالتی در سیستم درمانی کشور و دریافتی ناچیز آنها در مقایسه با درآمد پزشکان، وزارت بهداشت چگونه می‌خواهد ۲۰۰هزار پرستار جدید را تربیت کند؟

· تعرفه اجرا نمی‌شود

اگرچه پس از اجرای طرح تحول سلامت، تعرفه‌های پزشکی به یکباره رشد حدود ۲۰۰درصدی را تجربه کرد اما بیش از ۷سال است که قانون تعرفه پرستاری اجرا نمی‌شود و بنا بر اظهارات مقامات صنفی پرستاران، اجرایی نشدن تعرفه با دستور وزیر انجام شده است. حیدرعلی عابدی عضو کمیسیون بهداشت در این‌باره می‌گوید: اگر بحث تعرفه‌گذاری پزشکی قرار است پابرجا بماند باید نگاه جدی نیز به اجرایی شدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری داشته باشیم. عباسعلی زالی رئیس سازمان نظام پزشکی هم می‌گوید که «بارها اعلام کردیم جامعه پرستاری در حوزه درمان مورد ظلم واقع شده و این را نمی‌توان کتمان کرد که مجموعه پرستاران کشور رضایت خاطر ندارند و به‌خاطر دولت خاصی هم نیست.»

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: