بهره‌مندی ۷۱ درصدی روستاهای کشور از خدمات آب‌رسانی

۷۱٫۶ درصد از جمعیت روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور با اجرای طرح‌های آبرسانی روستایی، از خدمات آبرسانی روستایی بهره‌مند شده اند.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس آخرین گزارش عملکرد طرح‌های آبرسانی روستایی منتهی به ۱۷ مهر امسال از مجموع ۳۷ هزار و ۹۵۲ روستای بالای ۲۰ خانوار به طور متوسط ۷۱٫۶۶ درصد از خدمات آبرسانی روستایی «بهره‌مند» شده‌اند، این در حالی است که میزان «برخورداری» و «تحت پوشش» این روستاها به ترتیب برابر با ۹۴٫۵۵ و ۸۰٫۹ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، تعداد مجتمع‌های آبرسانی روستایی احداث شده دارای اولویت ۹۲۴ عدد بوده که ۱۵ هزار و ۷۳۵ روستا را با جمعیتی نزدیک به ۷ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۹۵۴ نفر در بر می‌گیرد.

اعتبار تخصیص یافته از محل صندوق توسعه ملی برای احداث مجتمع‌های آبرسانی ۸ هزار و ۴۸۱ میلیارد ریال و برای واحدهای تک روستایی ۹۸۳ میلیارد ریال بوده است.

همچنین میزان اعتبار تخصیص یافته از اعتبار متمرکز ملی برای آبرسانی به این روستاها بیش از ۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

این گزارش می‌افزاید، بیشترین و کمترین میزان بهره‌مندی از آبرسانی روستایی در میان استان‌های کشور به ترتیب مربوط به استان خوزستان با ۸۸ درصد و استان یزد با ۵۱ درصد بهره‌مندی است.

بیشترین روستاهای بالای ۲۰ خانوار در استان کرمان با ۲ هزار و ۴۸۲ روستا قرار دارند که میزان بهره‌مندی آن‌ها از طرح‌های آبرسانی ۶۸ درصد است که البته بخش عمده‌ای از این موضوع به کمبود منابع آبی به‌ویژه آب‌های زیرزمینی در این استان برمی‌گردد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: