۳ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۱

کمک بلاعوض دولت به متقاضیان سامانه نوین آبیاری

دولت علاوه بر پرداخت ۵۰ درصد کمک بلاعوض برای هرهکتار، به کشاورزان خرده مالک هم که طرح آبیاری نوین در مزارع خود اجرا کنند تسهیلات می دهد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی غیب الهی اظهار کرد: اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در این شهرستان با توجه به شرایط بحرانی آب و افت آبهای زیر زمینی ضروری است.
به گزارش دهقان نیوز از یزد، وی از کشاورزان شهرستان ابرکوه خواست با اجرای این سامانه ها در مزارع و باغ های خود از هدر رفتن آب جلوگیری کنند.
این مسوول بابیان اینکه برای هر هکتار آبیاری تحت فشار ۱۳۰ میلیون ریال هزینه می شود اظهار کرد: دولت علاوه بر پرداخت ۵۰ درصد کمک بلاعوض برای هرهکتار، به کشاورزان خرده مالک هم که طرح آبیاری نوین در مزارع خود اجرا کنند تسهیلات می دهد.
مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با بیان اینکه سالانه ۱۲۰ میلیون مترمکعب آب از ۶۴۸ حلقه چاه کشاورزی و ۱۳ رشته قنات دراین شهرستان برداشت می شود تصریح کرد: ضرورت دارد کشاورزان در استفاده بهینه و برداشت آب مدیریت کنند.
غیب الهی ادامه داد: تاکنون برای استفاده بهینه از آب بخش کشاورزی باحمایت ها و کمکهای بلاعوض دولت بیش از دوهزارو ۵۰۰ هکتار از باغات و اراضی این شهرستان درسالهای گذشته به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده است و این رقم درسال زراعی جاری به چهار هزار هکتار افزایش می یابد.
این مسوول اضافه کرد: جلوگیری از برداشت بی رویه آب و پرت آن و افزایش راندمان در بخش کشاورزی از مزایای اجرای این طرح است.
وی بابیان اینکه بخش کشاورزی ابرکوه، بیش از ۳۵ درصد اشتغال را به خود اختصاص داده خاطر نشان کرد:ابرکوه در تولید برخی محصولات کشاوری مقام نخست و یا دوم را دراستان یزد دارد.
در این شهرستان سالانه بیش از ۱۹۰ هزار تن محصول زراعی ، باغی و دامی تولید می شود.
این شهر با ۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد واقع شده است.

منبع: دهقان نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: