لزوم محدودسازی واردات میوه جهت حمایت از تولیدات داخل

کارشناسان صدور احکام محدودیت مجوز در واردات میوه های گرمسیری را به نفع تولیدات کشاورزی دانسته و آن را غیرمرتبط با قاچاق میوه های خارجی می دانند.

به گزارش عیارآنلاین، اگرچه وزارت جهاد کشاورزی واردات ۴ نوع میوه گرمسیری را آزاد اعلام کرده،اما در میوه فروشی های سطح شهر شاهد فروش آزادانه انواع میوه های ممنوعه هستیم.

سوال اینجاست که چرا دستگاه های مربوطه نظارت کافی بر میوه فروشی های سطح شهر ندارند تا با گسترش واردات چراغ تولید خاموش نشود.
نکته قابل تامل اینکه با وجود تولید انواع میوه های رنگارنگ در داخل و بی نیازی از برخی میوه های مجاز وارداتی،وزارت جهاد تصمیماتی مبنی بر حدف مجوز برخی میوه های  وارداتی کرده است.
از این رو به سراغ مسئولان امر رفته تا از وضعیت واردات میوه های مجاز وعلل جولان میوه های ممنوعه در بازار را جویا شویم.
علی اشرف منصوری رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اعمال محدودیت در صدور مجوز واردات میوه اظهار داشت: تنوع و کیفیت انواع محصولات کشاورزی داخلی قابل قیاس با میوه های وارداتی نیست؛ از این رو لازم است برای حمایت از تولیدات داخلی واردات را محدود نماییم.

وی با بیان اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی کاهش واردات میوه است،گفت: با توجه به فصل برداشت محصولات باغی و عرضه آن در بازار باید تا حد امکان تامین نیاز بازار از میوه های داخلی تامین شود.

محدودیت واردات ارتباطی با گسترش قاچاق ندارد

همچنین محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: براساس قانون فقط میوه های گرمسیری یعنی موز، آناناس، نارگیل و انبه براساس تعرفه و رعایت مسائل بهداشتی مجوز واردات دارند.

مجتبی شادلو نائب رئیس اتحادیه باغداران نیز  تصریح کرد: با توجه به تولید مناسب محصولات باغی از نظر کمی و کیفی دیگر جایی برای محصولات خارجی در بازار وجود ندارد و عده ای سودجو که منفعتشان در واردات است تنها می خواهند تیشه به ریشه تولید داخل بزنند.

وی با بیان اینکه میوه های خارجی در مقایسه با محصولات داخلی بی کیفیت هستند،افزود: با این وجود میوه های خارجی در بدو ورود به بازار با قیمت هایی چند برابر محصولات داخلی به فروش می رسند که در این خصوص لازم است مسئولان امر برخوردی جدی را در مقابله با این افراد در نظر داشته باشند.

شادلو با بیان اینکه جلوگیری از قاچاق در بحث میوه و تره بار به سهولت امکان پذیر است، بیان کرد: در حال حاضر که پرتقال داخلی به بازار نیامده باید گفت که تمامی پرتقال های موجود در مغازه های سطح شهر قاچاق است لذا جلوگیری از قاچاق این محصولات کار دشواری نیست.

نائب رئیس اتحادیه باغداران با بیان اینکه ادامه روند امحای میوه های خارجی قاچاق و ممنوعه تاثیر بسزایی در جلوگیری از این روند دارد، افزود: اجرای سیاست صادرات سیب در قبال واردات میوه های گرمسیری و همچنین اعمال تعرفه ۲۶ درصدی واردات تاثیر بسزایی در تعادل بازار و جلوگیری از واردات بی رویه دارد.

وی با بیان اینکه واردات غیر قانونی میوه های خارجی آفات بسیاری را به باغات وارد کرده است، اظهار کرد: قاچاق میوه های خارجی موجب انتقال بیماری های صعب العلاجی همچون کنه قرمز اروپایی، جاروک لیمو ترش، مگس مدیترانه ای به بخش باغبانی شده که برای مبارزه با آنها با مشکلات متعددی مواجه هستیم چرا که برای ریشه کن شدن آنها راهکار درستی تا کنون پیدا نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: