۴ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۷

معاون بنیاد ملی نخبگان: برگزاری برنامه های تکریم از سرآمدان علمی کشور با هدف الگو سازی انجام می شود

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان گفت: در یک سال اخیر ۱۰۰۰ نفر از استعدادهای برتر به اردوهای جهادی اعزام شدند که ۸۵۰ نفر برای اولین بار در اردوها شرکت می‌کردند.

به گزارش عیارآنلاین،  در حاشیه هشتاد و چهارمین جلسه ستاد راهبردی نقشه جامعه علمی کشور، آریا الستی در جمع خبرنگاران، با اشاره دستور رهبر انقلاب در سال ۸۹ مبنی بر تشکیل سند راهبردی کشور در امور نخبگان گفت: بنیاد ملی نخبگان پس از مطالعات وسیع و مذاکره با نخبگان این سند را تنظیم کرد.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان گفت: در این سند از تربیت کسانی صحبت می شود که امید داریم به برجستگی های علمی برسند و اثر گذاری مهمی در پیشرفت کشور داشته باشند. نخبگان بدون کمک ما مسیر علمی خود را طی میکنند  و به پیشرفت دست میابند. این افراد باید علاوه بر ویژگی های علمی، ویژگی هایی عمدتا اخلاقی نسبت به مسائل کشور داشته باشند. مردم دوستی، اهمیت دادن به آرمان ها و چالش های ملی، پیش رو بودن و پیش بری از جمله این ویژگی هاست.

وی با تاکید بر لزوم کمک به استعدادهای درخشان برای کسب ویژگی های مذکور، بیان کرد: قبلا عمده فعالیت های بنیاد ملی نخبگان و نگاه نظام های نخبگان از جنس مادی بود و برای دور شدن از نگاه مادی معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان  ایجاد شد و مجموعه برنامه هایی طراحی کرد که در طول یک سال گذشته به اجرا گذاشته شده است.

الستی برگزاری اردوهای جهادی تخصصی برای نخبگان را یکی از فعالیت های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد و افزود: بسیاری از این ویژگی های نخبگانی مثل نگاه به مسائل و توانایی های مردم، حس مفید بودن و حساس بودن به مسائل کشور در اردوی جهادی قابل دستیابی هستند. در یک سال اخیر، ۱۰۰۰ نفر از استعدادهای برتر به اردوهای جهادی اعزام شدند که ۸۵۰ نفر برای اولین بار در اردوها شرکت میکردند.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به بازدید نخبگان از مراکز علمی و فرهنگی بر مبنای سند راهبردی کشور در امور نخبگان؛ گفت: از سال ۹۴ تاکنون ۱۲۹۶ نفر از مستعدین در ۷۶ برنامه شرکت و از ۱۴۴ مقصد علمی و فرهنگی بازدید کرده اند. این بازدید ها برای آشنایی نخبگان با فرهنگ و تمدن اسلامی و توانایی های علمی کشور انجام شده و در برخی موارد هم زمینه های همکاری بین نخبگان و مراکز مورد بازدید صورت گرفته است.

وی همچنین به برگزاری برنامه های تکریم از سرآمدان علمی کشور با هدف الگو سازی  اشاره کرد و افزود: پس از شناسایی سرآمدان علمی در نقطه نقطه کشور، مراسماتی در سطح ملی یا استانی برایشان برگزار میکنیم و زمینه آشنایی جوانان مستعد را با انها افزایش میدهیم. مهمترین موضوعی که  از این مراسم برداشت میشود این است که با وجود تمام مشکلات  و حتی در نقطه های دورافتاده کشور، میتوان در سطح ملی و جهانی در کشور اثرگذار بود و لزومی ندارد برای انجام کار موثر در کشور های به اصطلاح پیشرفته حاضر شویم.

با اشاره به پیگیری طرح خیرین در بنیاد ملی نخبگان گفت: هدف از اجرای این طرح با هدف اشنا کردن جامعه خیرین کشور به لزوم حمایت از استعدادها و فعالیت های نخبگانی و همچنین تبیین لزوم انجام کارهای خیر و صرف منابع در این حوزه است. تاکنون توسط افراد خوشنام و نخبه پنج جایزه در استان های بوشهرخوزستان و مازندران تعریف کرده ایم و در سه استان قزوین فارس و یزد هم سه انجمن خیریه با هدف ویژه حمایت از استعدادهای درخشان و فعالیت های نخبگانی تاسیس شده است.

وی اضافه کرد: طرح خیرین، به زیرساخت های قانونی زیادی نیاز دارد و اگر در کشور ترویج شود، حمایت از نخبگان دیگر نیاز به حمایت های دولتی ندارد.

الستی نشست تبادل نظر نخبگان با مسئولین استانی و کشوری، شبکه سازی نخبگان و طرح دوست علمی با هدف ارتباط نخبگان با جامعه دانش آموزشی و کشف استعدادها را از دیگر برنامه های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر لزوم فرآهم آوردن شرایط ارائه خدمت در کشور برای استعدادهای تحصیل کرده در خارج گفت: در همین راستا بنیاد ملی نخبگان با همکاری وسیع با معاونت علمی ریاست جمهوری در یک سال اخیر برنامه هایی برای زمینه سازی حضور حداقل یک ساله این افراد در کشور بدون بدون داشتن دغدغه شغل و درامد داشته ایم. این افراد در یکی از مراکز علمی و پژوهشی کشور مشغول فعالیت می شوند و هزینه ها را هم بنیاد و معاونت علمی تقبل میکنند.

وی با اشاره به حل مشکل سربازی این نخبگان از طریق واگذاری اجرای پروژه های علمی گفت: میخواهیم نخبگانی که در خارج از ایران تحصیل کرده اند؛هم فرصتی برای شناخت مراکز علمی کشور داشته باشند و هم خودشان را بشناسند. با این برنامه احتمال ماندن این افراد در کشور افزایش پیدا میکند و تا کنون هم توانسته ایم چند نفر را در کشور ماندگار کنیم.

 منبع: خبرگزاری‌دانشجو

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: