۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۰۶

” دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور: آمایش آموزش عالی دانشگاه آزاد از دستور کار ستاد نقشه جامع علمی کشور خارج شد “

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت:به زودی مشخص می شود دانشگاه آزاد باید ذیل وزارت علوم و بهداشت قرار گیرد یا آمایش آموزش عالی جداگانه ای داشته باشد در هر صورت ما روی یکسان سازی شاخص های آموزشی پافشاری می کنیم و نظارت خواهیم داشت.

به گزارش عیارآنلاین، منصور کبگانیان در جمع خبرنگاران افزود: در هشتاد و چهارمین جلسه ستاد نقشه، دو بحث سنگین را در نوبت دستور داشتیم که با خروج بحث بررسی آمایش آموزش عالی در دانشگاه آزاد، گزارش اجرایی سازی سیاست ها و ضوابط اجرایی آمایش آموزش عالی در عرصه سلامت در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: بررسی آمایش آموزش عالی در دانشگاه آزاد، دستور اول جلسه بود که طبق پیشنهاد خود مسئولین این دانشگاه‌، در ستاد نقشه دو جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما رئیس دانشگاه آزاد که از مصوبات جلسات قبل گله مند بود پیشنهاد کتبی داد این موضوع از دستور کار خارج شود.
کبگانیان با اشاره به انتقاد رئیس دانشگاه‌ آزاد به دو مصوبه جلسه قبل این ستاد افزود: آقای میرزاده ابتدا به تصویب سهم ۲۵ درصدی دانشجویان تحصیلات تکمیلی از کل دانشجویان این دانشگاه گله مند و خواستار سهم ۳۰ درصدی تحصیلات تکمیلی بود اما ما معتقدیم که این مقدار باید همراه با ارتقاء‌ کیفیت دانشگاه‌ آزاد باشد و تصویب ۲۵ درصد به معنای محدود کردن دانشگاه‌ آزاد نیست چرا که دانشجویان فوق لیسانس و دکترا به امکاناتی احتیاج دارند و نمی توان همین طور ثبت نام و بعد از آن فارغ التحصیل کرد.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به محور دوم انتقاد رئیس دانشگاه آزاد گفت: طبق نقشه جامع علمی کشور تنها سه و نیم درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند در مقطع دکترا
تحصیل کنند و این شاخص کلان برای کل کشور است نه برای برخی دانشگاه ها، جلسه قبل برای دانشگاه آزاد دو و نیم درصد تصویب شد که مسئولان دانشگاه آزاد به این عدد گلایه داشتند اما باید پذیرفت که دانشگاه ها با هم متفاوتند و بعضی از دانشگاه ها بیشتر از این مقدار مجازند و برخی دانشگاه ها هم توان کمتری دارند.
کبگانیان افزود: دیدگاه اعضاء‌ جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور این است که دانشگاه آزاد تمرکز بیشتری روی دوره های کاردانی و کارشناسی داشته باشد این به معنای کم رنگ کردن دانشگاه آزاد در حوزه تحصیلات تکمیلی نیست اما اینهم که ما راضی به سیل فارغ التحصیلان مقطع دکترا بدون رعایت استانداردها باشیم، مطلوب نیست.
وی با اشاره به سیاه نمایی دشمنان در بحث فروش پایان نامه گفت: کار به جایی رسید که گلایه های مقام معظم رهبری در بحث فروش پایان نامه را هم داشتیم، پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی باید به نحوی باشد که کیفیت این مقاطع حفظ شود و اگر پایان نامه و مقاله ای ارائه می شود دستاورد واقعی فارغ التحصیل باشد.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: برداشت کارشناسی ما این بود که با توجه به توان موجود دانشگاه آزاد، این اعداد خیلی شاخص مناسبی است و روی این موضوع هم پافشاری می کنیم و نظارت خواهیم داشت اگر هم بنا باشد آمایش آموزش عالی دانشگاه آزاد ذیل دو وزارتخانه قرار گیرد مطمئناً وزارتخانه های علوم و بهداشت نیز این استانداردهای آموزشی را رعایت خواهند کرد.
کبگانیان گفت: اکثریت اعضاء حاضر در جلسه موافقت کردند که آمایش آموزش عالی دانشگاه آزاد در ذیل دو وزارتخانه باشد یعنی رشته های مرتبط با علوم غیر حوزه بهداشت و سلامت در ذیل وزارت علوم و رشته های مرتبط با وزارت بهداشت ذیل همین وزارتخانه قرار گیرد و این موضوع از آن جهت که استانداردهای آموزشی در کل کشور یکسان عمل می شود با تایید و خوشحالی اعضاء‌ جلسه همراه شد.
وی افزود: باید منتظر جمع بندی جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و دید که آیا دانشگاه آزاد در ذیل دو وزارتخانه قرار می گیرد یا نه؟ هر چه را که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کند همان سیاست را پیش می بریم.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به دستور بعدی جلسه هشتاد و چهارم گفت: این رویه ما در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور است که گزارش پیشرفت تمام اسناد مصوبه قبلی را در ستاد نقشه بررسی و بعد آن را در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می کنیم بنابراین طبق روال همیشگی امروز سند آمایش وزارت بهداشت در حوزه سلامت،‌ درمان و آموزش پزشکی را رصد و گزارشگیری کردیم.
کبگانیان افزود: باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت گزارش کاملی از این سند ارائه و سراجی دبیر آمایش حوزه بهداشت و سلامت این گزارش را کامل کردند و اعضاء جلسه پیشنهاداتی را مطرح کردند.
وی با بیان اینکه این پیشرفت خوبی است که رشته های پزشکی با سایر رشته ها نزدیک شوند گفت: اقدامات وزارت بهداشت در ارتباط با این سند مثل ایجاد گروه های مشترک بین رشته ای بین حوزه سلامت و حوزه علوم و غیرسلامت در سایر رشته ها اقدامات خوبی است.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: کتاب های مرجعی برای هر رشته تخصصی در حوزه سلامت تهیه شده و همچنین بسته ای به عنوان اعتلای اخلاق حرفه ای پزشکی تهیه و مصوب شده که در حال اجرا و علاوه بر این ها طبق گزارش وزارت علوم برخی از امور به بخش غیردولتی واگذار شده است همچنین توسعه آموزش مجازی و اعتباربخشی، بخش آموزش عالی از محور های این گزارش بود.
کبگانیان با اشاره به پیشنهادات اعضاء‌ جلسه افزود: در این جلسه بر تاسیس شعبه هایی از دانشگاه های علوم پزشکی به خصوص در کشورهای همسایه تاکید شد، مأموریت گرا شدن دانشگاه ها، سطح بندی و رتبه بندی دانشگاه هااز جمله پیشنهادات مهم اعضای جلسه بود.
وی گفت: پیشنهاداتی ارائه شد تا این سند در چارچوب دیگر گزارش های مصوب ستاد نقشه آماده شود تا بتوانیم هفته آینده در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور روسای سه قوه و همه وزراء حاضر در جلسه این گزارش را به صورت تأیید شده ارائه دهیم تا اصلاحات احتمالی روی آن اعمال شود.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: