معاون طرح‌های آماری مرکز آمار کشور: آمار ازدواج در کشور رو به کاهش است

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار کشور گفت: آمار ازدواج در کشور رو به کاهش است.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا زاهدیان بعد از ظهر امروز در همایش روز آمار و برنامه‌ریزی با انتقاد از ارائه آمارهای نادرست در سطح جامعه اظهار داشت: آمارهای ضد و نقیصی از مقوله ازدواج و طلاق و سن ازدواج ارائه می‌شود اما آنچه که رسمی و صحیح بررسی شده نشان می‌دهد که آمار ازدواج در کشور رو به کاهش است.

وی با اشاره به حساسیت‌های کشور در خصوص فرهنگ آماری و استفاده از آمار و ارقام در برنامه‌ریزی‌ها ادامه داد: در بین رشته‌های تحصیلی متاسفانه رشته تحصیلی آمار از تعداد بیکاران بیشتری در سطح کشور برخوردار است.

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار کشور با بیان اینکه براساس نیاز و تغییراتی که در سطح کشور در خصوص مباحث آماری قابل لمس است می‌توان این نوید را داد که در آینده نزدیک به صورت جدی بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته به وجود می‌آید.

وی با اشاره به ارائه آمارهای نادرست در سطح جامعه بیان داشت: متاسفانه اینگونه مسائل ضمن ایجاد آشفتگی در جامعه، اتکای مردم به خرافات و اطلاعات نادرست و سردرگمی را افزایش می‌دهد.

زاهدیان با تاکیدبر اینکه باید در مقابل این رفتارها واکنش نشان داد عنوان کرد: باید تمهیداتی اندیشید تا به صورت قانونی در مقابل چنین اقداماتی ایستاد و از بروز بیش‌از پیش شایعات و ترویج اطلاعات نادرست در برابر مردم جلوگیری کرد.

معاون طرح‌های آماری مرکز آمار کشور افزایش سواد‌آماری مردم را از راهکارهای موثر در زمینه پیشگیری از رواج اطلاعات نادرست در جامعه برشمرد و عنوان کرد: برای این کار نیاز به صرف هزینه و وقت دارد اما قطعا نتایج ملموسی از جمله اینکه عدم پذیرش خرافات و آمارهای نادرست از سوی گروه‌های مختلف مردمی در جامعه خواهد بود.

وی با تاکیدبر لزوم شفاف‌سازی در امر آمار و اطلاع‌رسانی آماری در سطح جامعه خاطرنشان کرد: ابتدا باید سواد آماری را در بین جامعه آماری ایجاد کرد و جامعه آماری کشور باید به درستی و به صورت کامل با اعداد و ارقام آماری آشنا باشند.

زاهدیان با تقدیر از مشارکت خوب شهروندان در امر سرشماری نفوس و مسکن گفت: با مشارکت نزدیک به ۵۰ درصدی مردم در سرشماری اینترنتی، رکورد بسیار خوبی در سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن برای ایران به وجود آمد.

منبع: فرهنگ نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: