۹۴ درصد روغن خام کشور از طریق واردات تامین می‌شود/ روغن آفتابگردان و کلزای اروپا جایگزین پالم و سویا شود

مشاور وزیر جهادکشاورزی با اشاره به واردات چهار میلیارد دلاری دانه‌های روغنی به کشور، گفت: در راستای تحقق برنامه ۱۰ ساله که با هدف خودکفایی ۷۰درصدی در تأمین روغن مورد نیاز کشور هدف‌گذاری شده است، تولید ۵ دانه روغنی در حال اجرا است.

روغن زیتونبه گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر، مشاور وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ۹۴ درصد روغن خام کشور از طریق واردات تامین می شود، گفت: امروز در تامین ۹۴درصد واردات دانه های روغنی، روغن خام و کنجاله وابسته به واردات هستیم.

وی در گفت‌وگو با عیارآنلاین با اشاره به واردات چهار میلیارد دلاری دانه های روغنی، اضافه کرد: ضریب امنیت غذایی در دانه‌های روغنی بسیار شکننده است، پس به جهت تامین نیاز روغن مورد نیاز کشور، تامین کنجاله دام و طیور و پایداری تولید غلات مجبوریم دانه روغنی کشت کنیم.

مهاجر اضافه کرد: کسانی که دانه های روغنی را وارد می کنند صاحبان کارخانجات روغن نباتی و روغن‌کشی هستند و این ظاهر است و در باطن واردکنندگان این کارخانجات را در اختیار دارند و سود خود را بیشتر از طریق واردات به دست می آورند و در حقیقت برخی اوقات کارخانه های آنها تعطیل است.

وی اظهار داشت: روغنی که در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد از کیفیت لازم برخوردار نیست زیرا هنوز در تولید آنها از روغن پالم استفاده می شود و این در حالی است که کیفیت اکثر محصولات کشاورزی تولید داخل از محصولات مشابه خارجی بسیار بهتر است. دولت باید به جای روغن پالم و سویا، روغن آفتابگردان و کلزای اروپا را وارد کند. چراکه هم به لحاظ قیمت و هم به لحاظ حجم قابل رقابت با پالم و سویا هستند.

مهاجر با بیان اینکه دانه روغنی کلزا قابلیت کشت در اقلیم های مختلف را دارد عنوان کرد: در راستای تحقق برنامه ۱۰ ساله که با هدف خودکفایی ۷۰درصدی در تامین روغن مورد نیاز کشور هدف گذاری شده است، تولید ۵ دانه روغنی در حال اجرا است.

وی درپایان مزیت دانه روغنی کلزا نسبت به سایر دانه های روغنی را صرفه اقتصادی، قابلیت تناوب کشت با گندم، قابلیت کشت به صورت دیم و در زمین های شور، آب و هوای سرد و گرم و عملکرد بالا نسبت به سایر دانه های روغنی عنوان کرد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: