۲ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۸
با ثبت رکورد جدید در عملیات هوک آپ و راه اندازی

سکوی ۵٠٠ میلیون فوت مکعبی ١٨B راه‌اندازی شد

سکوی۵٠٠ میلیون فوت مکعبی ١٨B پارس جنوبی با ثبت رکوردی جدید در عملیات هوک آپ و راه‌اندازی، عصر دیروز (دوشنبه، دوم آبان ماه) پس از ۶٢ روز کاری به بهره برداری رسید.

به گزارش عیارآنلاین، حسن بویری، مجری طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: عملیات تولید (Start up) سکوی ١٨B پارس جنوبی پس از باز کردن چاه شماره ٢ این سکو و روشن شدن مشعل آن آغاز شده و بزودی گاز دریافتی به پالایشگاه خشکی این فازها ارسال می‌شود.

وی با اشاره به نصب سکوی ١٨B اواخر مردادماه امسال، اظهار کرد: راه‌اندازی این سکو طی این مدت زمان درحالی صورت گرفته که تا پیش از آن ثبت چنین رکوردی در عملیات هوک‌آپ، پیش راه‌اندازی و راه اندازی سکوهای پارس جنوبی بی سابقه بوده است.

مجری فازهای ١٧ و١٨ پارس جنوبی عنوان کرد: در حال حاضر عملیات نصب اسپول‌های خط لوله ١٨ اینچ حد فاصل سکوی ١٨A و ١٨B در حال انجام است که با اتمام عملیات مربوطه و انجام هیدرو تست این خط لوله، گاز تولیدی این سکوی اقماری به سکوی ١٨A ارسال و متعاقب آن به پالایشگاه فازهای ١٧و ١٨ منتقل می‌شود.

بر اساس گزارش شرکت نفت و گاز پارس، سکوی اقماری ١٨B از سوی متخصصان مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در یارد صنعتی بندر عباس ساخته شده است.

سکوی  ١٧B دومین و آخرین سکوی فازهای ١٧و ١٨پارس جنوبی هم سه شنبه، ٢٧ مهرماه پس از عملیات ساخت، از یارد بندرعباس بارگیری و آماده انتقال به موقعیت فراساحل این فازها شد.

با راه‌اندازی سکوی ١٧B پارس جنوبی زنجیره تولید فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تکمیل می‌شود.

بخشی از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی دیماه سال ٩٣ به بهره برداری رسیده است و هم‌اکنون روزانه ٣٧ میلیون مترمکعب گاز و ۴٠ هزار بشکه میعانات گازی از این فازها برداشت می‌شود.

محمد مشکین فام، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس ارزش اقتصادی محصولات تولید شده از فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی را تا ٣٠ شهریورماه امسال، بیش از ٢ میلیارد دلار اعلام کرده است.

منبع: شانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: