۱ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۹
معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت اعلام کرد

امضای ۱۰ یادادشت تفاهم با شرکت‌های بین المللی در قالب IPC

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران گفت: در قالب قراردادهای جدید صنعت نفت با حدود ١٠ شرکت بین المللی یادداشت تفاهم (MOU) امضا شده است

به گزارش عیارآنلاین، منوچهری در «همایش بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت» با اشاره به اینکه هم اکنون با حدود ١٠ شرکت بین المللی یادداشت تفاهم (MOU) امضا شده است گفت: در قراردادهای جدید نفتی ٢ وجه کلی پیش بینی شده است که مربوط به شرکت‌های ایرانی و خارجی است.

به گفته غلامرضا منوچهری شرکت‌های ایرانی در قراردادهای جدید می توانند در توسعه میدان‌های متوسط و کوچک به عنوان طرف اصلی حضور داشته باشند و در کنار خود از شرکت‌های خارجی نیز استفاده کنند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های خارجی دیگر وجه این قراردادها هستند که در کنار خود می توانند از شرکت‎های ایرانی استفاده کنند.

منوچهری ادامه داد:ظرفیت‎های داخلی ایران رشد خوبی داشته است و هم اکنون می‌توانند سهم بسزایی در توسعه میدانها داشته باشند.

به گفته معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، پیش بینی شده است حتی در میدان‎های بزرگ که مجریان طرح، خارجی هستند حدود ٧٠ درصد کار به شرکت‎های ایرانی سپرده شود.

منوچهری استمرار حضور شرکت‎ها برای یک دوره طولانی را از مزیت‎های الگوی جدید قراردادهای نفتی عنوان کرد و افزود: شرکت‎های ایرانی نیز می توانند در چنین فضایی بین المللی شوند.

وی به لایه نفتی پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: طرح پیشنهادی که برای این میدان تهیه شده است براساس الگوی جدید قرادادهای نفتی و ٢٠ سال کار مستمر در میدان است.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به این که عمده ذخایر نفتی میدان آزادگان از نوع نفت خام سنگین است، اظهار کرد: در میدان‎هایی که نوع نفت خام آنها سنگین است حجم نفت که با ریکاوری آزاد می شود پایین است.

وی ادامه داد: قرارداد با چینی‎ها بر اساس ۵,۵ درصد حجم بازیابی و استخراج برای میدان عظیمی که حجم آن ۴٠ میلیارد ذخیره است، بود.

منوچهری افزود: ما به دنبال فضای رقابتی هستیم که شرکتهای بین المللی در کنار شرکت‎های داخلی بتوانند حجم بیشتری از این میدان برداشت کنند یعنی به‎جای حجم بازیابی و استخراج ۵ درصد به ٢٠ درصد برسد.

به گفته این مقام مسؤول ما باید افزایش تولید نفت را به گونه ای برنامه ریزی کنیم که در مقاطع مختلف با فناوری‎های مختلف اتفاق بیفتد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: