۱ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۱

تجهیز ۱٫۵ میلیون هکتار از اراضی کشور به سیستم آبیاری تحت فشار

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: بیش از یک‌و‌نیم میلیون هکتار از اراضی کشور مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار هستند.

به گزارش عیارآنلاین، علیمراد اکبری ظهر امروز در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های بخش کشاورزی شهرستان ساوه اظهار داشت: هم‌اکنون بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار هستند که این میزان تا پایان سال به یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم آبیاری‌‌های نوین با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از آب در بخش کشاورزی به هدر می‌رود، نقش موثری در صرفه‌جویی آب دارد.یکی از مهم‌ترین اولویت‌های برنامه‌های معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی توسعه روش‌های آبیاری میکرو است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال جاری ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق ذخیره ارزی و ۲۳۰ میلیارد تومان از بودجه‌های عمومی برای آبیاری تحت فشار تخصیص داده شده است.

به گفته وی در سال جاری و سال آینده ۱۵ هزار هکتار از اراضی استان مرکزی به سامانه تجهیز آبیاری مدرن تجهیز می‌شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: هم‌اکنون در ۵۷ هزار هکتار از اراضی استان مرکزی آبیاری تحت فشار اجرا شده است.

در این مراسم طرح ۲۰۷ هکتاری آبیاری قطره‌ای باغ پسته ساوه، طرح آبیاری تحت فشار، پرورش ماهی قزل‌آلا  خوراک دام، طیور و آبزیان و سیلوی ذخیره سازی گندم با اعتباری بالغ بر۴۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون و اشتغال‌زایی ۹۲ نفر به بهره‌برداری رسید.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: