معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور: زنان باید جایگاه واقعی خود را برنامه‌های اقتصاد درون‌زا به دست آوردند

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: زنان باید جایگاه واقعی خود را برنامه‌های اقتصاد درون‌زا به دست آوردند زیرا این سرمایه مهم انسانی کشور نباید مورد غفلت واقع شود.

به گزارش عیارآنلاین، شهیندخت مولاوردی ظهر امروز در دومین روز از سفر هیئت دولت به استان مرکزی و در نشست تخصصی با زنان نخبه استان مرکزی در اراک اظهار داشت: دولت یازدهم در شروع فعالیت با طرح آسیب‌های اجتماعی و مسائل زنان متهم به سیاه نمایی شد ولی امروز این واقعیت در جامعه نهادینه شده که سرپوش گذاشتن به آسیب‌های اجتماعی نتیجه و ثمره‌ای در بر نداشته و برای کشور زیان بار است.

وی افزود: دولت مصمم است که با برگزاری نشست‌های تخصصی، سمینار و کارگاه‌های آموزشی حساسیت ویژه و لازم را به مسائل زنان جلب کند و با بهره‌مندی حداکثری از توان بین بخشی و امکانات موجود بهترین نتیجه و خروجی را در راهبردهای سلامت خانواده و زنان داشته باشد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور تصریح کرد: ریشه اصلی بسیاری از معضلات حوزه زنان در نگاه، تفکر و بینش‌های غلط است و تا زمانی که اعتقاد به صلاحیت و توانمندی زنان وجود نداشته باشد نمی‌توان شایسته سالاری و ارتقا جایگاه زنان را به وجود آورد.

مولاوردی بیان کرد: به منظور تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زنان نباید نادیده گرفته شوند و باید در حوزه فرهنگ‌سازی مراحل تولید و مدیریت مصرف از توان زنان به بهترین نحو ممکن استفاده کرد.

وی ادامه داد: دولت یازدهم در آغاز کار خود با کاهش شدید سرمایه اجتماعی روبه‌رو است که خود این وضعیت سبب شکل‌گیری انواع گسست‌ها و منبع آسیب‌های اجتماعی می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه تدوین اطلس وضعیت زنان و برگزاری نشست‌های منطقه‌ای از برنامه‌های ساختاری به منظور بهبود جایگاه زنان و خانواده در دولت یازدهم است گفت: توسعه اولویت‌بندی مشکلات زنان در سند برنامه ششم پررنگ‌تر دیده شده و تحول در این حوزه در پنج سال آینده هدف‌گذاری شد که محوریت آن بهبود وضعیت زنان و خانواده و بحث عدالت جنسیتی است.

مولاوردی اضافه کرد: سیاست ملی خانواده با ۱۶ بند ابلاغ شده با برنامه‌ای مناسب در ستاد ملی زنان و خانواده که ۸ وزیر عضو آن هستند در دستور کار جدی قرار دارد همچنین سیاست‌ها و برنامه ملی در راستای تغییر وضعیت آسیب طلاق در حال انجام است که امیدواریم با تشکیل امور اجتماعی شاهد بهبود در این زمینه باشیم.

وی عنوان کرد: با توجه به طرح موضوع کاهش زمان کار زنان شاغل، اما این برنامه برای دستگاه‌ها و کارفرمایان بار مالی داشت و سازمان برنامه و بودجه مخالفت خود را با آن اعلام کردو قصد پس دادن طرح را داشت که با اصرار دفتر زنان ریاست جمهوری این طرح اجرایی شد که با تعیین مشوق‌های پلکانی مالیاتی و بیمه‌ای کاهش زمان کار زنان شاغل عملیاتی می‌شود.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از دیگر برنامه‌های محوری این معاونت لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت است که در قالب یک لایحه جامع پیگیری می‌شود.

مولاوردی بیان کرد: ایجاد توازن بین زندگی و شغل زنان امری مهم و اساسی است که برای تحقق آن باید توجه کرد که این قشر از جامعه مسئولیت مادری، همسری و اجتماعی را توام دارند و نباید بر سر دو راهی مادر بودن و فعالیت اجتماعی قرار بگیرند و دولت وظیفه دارد با بررسی تمام جوانب از این قشر در جامعه حمایت کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: