حجتی:

شهرک ها و زیرساخت های صنعتی باید در روستاها احداث شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح مشترک احداث و انتقال شهرک های صنعتی به دهستان ها و روستاها با مشارکت وزارت صنعت اجرا می شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی گفت: طرح مشترک احداث و انتقال شهرک های صنعتی به دهستان ها و روستاها با مشارکت وزارت صنعت ، وزارت جهاد کشاورزی و معاونت توسعه روستایی و عشایری ریاست جمهوری اجرا می شود.

وی در سومین همایش روز ملی روستا و عشایر با اشاره به اینکه خدمات مورد نیاز فعالیت های اقتصادی روستائیان باید در روستا ایجاد شود افزود: تولیدات کشاورزان اغلب به صورت مواد خام فروش می رود در حالی که برای ایجاد اشتغال ، افزایش درآمد و توسعه سرمایه گذاری به فرآوری محصولات و ایجاد ارزش افزوده نیاز است.
وی گفت: صنایع غذایی ، صنایع تبدیلی و تکمیلی ، بسته بندی ، سردخانه ها و انبارهای نگهداری از جمله زیرساخت های خدماتی است که معمولاً خارج از روستاها احداف می شود بنابر این با انتقال این بخش از زیرساخت ها شاهد ارزش افزوده در اقتصاد روستا خواهیم بود.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: بر این اساس طرح  مشترک انتقال این بخش از صنایع و خدمات از شهرک های صنعتی حاشیه شهرها به مناطق روستایی با همکاری وزارت صنعت ، معدن ، تجارت و معاونت توسعه روستایی و عشایری و وزارت جهاد کشاورزی ایجاد خواهد شد تا تمام خدمات مورد نیاز روستائیان در منطقه تأمین شود.
حجتی همچنین بر ایجاد زیرساخت های رفاهی برای تأمین نیاز مناطق عشایری کشور تاکید کرد و گفت: عشایر برای دسترسی به خدمات زیربنایی و رفاهی با مشکل و چالش جدی مواجه اند و از این نظر از مناطق روستایی نیز عقب تر هستند.
وی افزود: در دولت تصمیمات خوبی برای تأمین نیازهای رفاهی و خدماتی عشایر اتخاذ شده و قرار است مجتمع های خدماتی و رفاهی در مناطق ییلاقی یا قشلاقی ایجاد شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح احداث مجتمع های رفاهی در چارچوب برنامه میان مدت و با همکاری اعضای شورای عالی عشایر و دستگاه های مسئول ایجاد شود.
حجتی به ظرفیت ها و توانمندی های بخش کشاورزی و تأثیر آن در رونق اقتصاد کشاورزی اشاره کرد و افزود: با اجرای طرح های توسعه سرمایه گذاری و بهره برداری مناسب از منابع تولید و استفاده از ظرفیت های بالقوه در هر منطقه می توانیم شاهد رونق اقتصادی در مناطق روستایی باشیم.
وی گفت: اگر از منابع پایه تولید بهره برداری درستی داشته باشیم بخش عمده مشکلات جامعه تولیدی روستایی و عشایری قابل حل است.
وزیر جهاد کشاورزی حرکت از کشاورزی سنتی به صنعتی را مهمترین عامل توسعه اقتصاد روستایی دانست و افزود: با تکمیل و توسعه طرح های نوین آبیاری ، استفاده از ظرفیت های قابل توجه تولید در سواحل و اجرای طرح پرورش ماهی در قفس ، تولید و کشت بذرهای زودرس پربازده و مقاوم به خشکی و بیماری ها و توسعه کشت نشاء به جای بذر در بخش تولید سبزی و صیفی می توانیم ظرفیت های بالایی از تولید را در روستاها تقویت کنیم.
حجتی گفت: توسعه گلخانه ها با توجه به کاهش و محدودیت منابع آب از جمله ظرفیت هایی است که به اشتغال روستائیان کمک می کند.
وی افزود: در سال های گذشته خدمات زیرساختی و رفاهی در مناطق روستایی ایجاد شده است گرچه هنوز نارسایی هایی وجود دارد اما با وجود ایجاد زیرساخت ها ، ثروت و رونق اقتصادی را در این مناطق شاهد نیستیم و روستائیان منطقه آبا و اجدادی خود را به علت وجود مشکلات ترک می کنند.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید با شناسایی ظرفیت ها و قابلیت های موجود در روستاها به تولید ثروت و رونق اقتصادی کمک کنیم.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: