۲ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
سی‌وپنجمین بسته خبری سلامت منتشر شد

درآمد پزشکان ایرانی بالاتر از پزشکان آمریکایی

بررسی نسبت درآمد سالانه پزشکان به سرانه تولید ناخالص ملی نشان می‌دهد که درآمد پزشکان ایرانی نه‌تنها کمتر از پزشکان آمریکایی نیست، که بیشتر از آنان است و باید با پیش گرفتن راهکارهایی چون سقف درآمد و اخذ مالیات پلکانی، وضعیت موجود را بهبود بخشید.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌وپنجمین بسته خبری سلامت منتشر شد. مقایسه درآمد پزشکان ایرانی با پزشکان در آمریکا و همچنین ملاحظات مربوط به سامان‌دهی فعالیت عطاری‌ها، دو موضوعی هستند که در این شماره مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

درآمد پزشکان ایرانی بالاتر از پزشکان آمریکایی

درآمد پزشکانبا گذشت چند ماه از افشای فیش‌های نجومی، موج رسانه‌ای این موضوع فروکش نموده است. روزهای گذشته، پزشکیان، نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی با حضور در برنامه تلویزیونی «دست‌خط» از میزان حقوق پزشکان انتقاد کرد و از حقوق ۱۹۰ میلیون تومانی برخی پزشکان در بخش دولتی خبر داد. وی معتقد است پزشکان ایران هفت برابر پزشکان آمریکایی نسبت به سرانه سلامت حقوق می‌گیرند. در پی انتشار این خبر در رسانه‌ها، مسئولین حوزه سلامت به گفته‌های وزیر بهداشت اسبق واکنش نشان دادند. در همین راستا، وزیر بهداشت به‌طور ضمنی این قبیل صحبت‌ها را بدون مدرک خواند. حریرچی، شخص دوم وزارت بهداشت، میزان درآمد یک پزشک متخصص آمریکایی را ۲۹۷ هزار دلار در سال اعلام کرد. وی این میزان را با احتساب قیمت فعلی دلار، یک میلیارد و پنجاه میلیون تومان دانست و مدعی شد هیچ‌یک از پزشکان ایرانی در سال ۷ میلیارد تومان حقوق نمی‌گیرند. در روزهای بعد، سازمان نظام پزشکی با انتشار بیانیه‌ای، درآمد هفت برابری پزشکان ایران را شگفت‌آور توصیف نمود و میزان درآمد متوسط پزشکان متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی را ۱۷ میلیون اعلام کرد و اظهارات پزشکیان را تفرقه‌انگیز خواند.

اما آنچه موجب دوگانگی در اظهارات مسئولین فعلی و اسبق وزارت بهداشت شده، نادیده گرفتن سرانه تولید ناخالص ملی برای مقایسه درآمد پزشکان کشورها است. در جدول زیر، با در نظر گرفتن سرانه تولید ناخالص ملی، از حاصل تقسیم درآمد سالانه پزشکان به سرانه تولید ناخالص ملی، نسبتی به دست آمده است که نشان می‌دهد پزشکان آمریکایی حداقل ۳ و حداکثر ۱۱ برابر سرانه تولید ناخالص ملی آمریکا دریافتی دارند.

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۲

جهت مقایسه درآمد پزشکان آمریکایی و ایرانی بایستی نسبت درآمد به سرانه را لحاظ نمود. با در نظر گرفتن نسبت درآمد به سرانه پزشکان آمریکایی برای پزشکان ایرانی، با احتساب سرانه حدود ۵ هزار دلار برای ایران، حداقل و حداکثر دریافتی پزشکان در ماه، با احتساب قیمت دلار ۳۵۰۰ تومانی، به ترتیب ۴ میلیون و ۱۵ میلیون خواهد شد. این در حالی است که مطابق بیانیه سازمان نظام پزشکی، متوسط دریافتی پزشکان متخصص در بخش دولتی، بدون احتساب کارانه‌ها و همچنین دریافتی بخش خصوصی، ۱۷ میلیون است. بنابراین ارقام فوق نشان می‌دهد که درآمد پزشکان ایرانی نه‌تنها کمتر از پزشکان آمریکایی نیست، که بیشتر از آنان است و باید با پیش گرفتن راهکارهایی چون سقف درآمد و اخذ مالیات پلکانی، وضعیت موجود را بهبود بخشید.

داروخانه‌های گیاهی؛ راه‌حل ایجابی نظارت بر عطاری‌ها

عطاری‌‌ها _داروهای گیاهی_طب سنتیطبق اعتقاد بسیاری از کارشناسان علم طب سنتی، برای استانداردسازی فعالیت‌های این علم باید عطاری‌های این حوزه را سروسامان بخشید. مطابق آمارهای رسمی ۱۵ هزار عطاری بدون مجوز در کشور در حال فعالیت هستند. بسته‌بندی‌های غیرمجاز داروهای گیاهی، فروش داروهای قاچاق، داروهای تقلبی و تهیه معجون‌های غیرمعمول، از جمله فعالیت‌های عطاری‌های بدون مجوز است که سلامت مردم را به خطر می‌اندازد. جهت حل معضل عطاری‌های غیرمجاز، طرح تأسیس داروخانه‌های گیاهی در سال ۹۱ مطرح شد.

با ابلاغ آیین‌نامه تأسیس این داروخانه‌ها در مردادماه سال جاری، انتقادات از سوی  داروسازان به تأسیس این داروخانه‌ها شدت یافت. در همین راستا، خوئی، نایب‌رئیس دوم سازمان نظام پزشکی بیان داشت داروخانه‌های گیاهی به دلیل عدم استقبال ورشکسته می‌شوند و به سمت داروهای شیمیایی روی خواهند آورد. به اعتقاد وی، راه‌اندازی این داروخانه‌ها صرفاً باری بر دوش نظام سلامت خواهد بود. جنیدی، عضو هیأت‌رئیسه انجمن داروسازان تهران با ابراز مخالفت نسبت به تأسیس این نوع داروخانه‌ها، آن‌ها را باعث سردرگمی اطبا و بیماران خواند. با توجه این سخنان، می‌توان گفت که به عقیده برخی، راه‌کار ساماندهی عطاری‌ها، تأسیس داروخانه گیاهی نیست؛ در همین رابطه، کاظمی، نایب‌رئیس انجمن داروسازان، از جمله نفراتی است که راه‌حل سامان‌دهی عطاری‌ها را در نظارت بر عطاری‌های موجود می‌داند.

اما در مقابل، عده‌ای معتقدند که راه‌حل ایجابی سروسامان دادن به عطاری‌ها، تأسیس داروخانه‌های گیاهی خواهد بود. خدادوست، مشاور وزیر بهداشت بر این باور است که راه‌اندازی داروخانه‌های گیاهی باعث ترویج فرهنگ مصرف داروهای طب سنتی می‌شود و این امر در درازمدت موجبات کاهش مصرف بی‌مورد داروهای شیمیایی را فراهم می‌آورد. وی همچنین تأسیس داروخانه‌های گیاهی را محل اشتغال داروسازان جوان می‌داند. حمزه، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز راه‌اندازی داروخانه‌ها را باعث جلوگیری از خام‌فروشی داروهای گیاهی و تخلفات عطاری‌ها دانست. وی همچنین براین باور است که انگیزه مخالفت داروسازان بیش از آنکه مبنای علمی داشته باشد، مبنای صنفی دارد. جمشیدی، مدیرکل سازمان غذا و دارو نیز این داروخانه‌ها را مکانی برای بهره‌گیری از فارغ‌التحصیلان طب سنتی دانسته و معتقد است که داروسازان آموزش‌دیده، تخصص کافی برای شناخت داروهای گیاهی را ندارند تا بتوانند در مواقع مناسب تجویز کنند؛ بنابراین بهترین راهکار راه‌اندازی چنین داروخانه‌هایی است.

با مرور صحبت‌های موافقین و مخالفین طرح داروخانه‌های گیاهی، چنین به نظر می‌رسد که این طرح راه‌حلی ایجابی برای سامان‌دهی عطاری‌ها محسوب می‌شود، به شرطی که سازوکارهای نظارتی بر داروخانه‌های مذکور به‌گونه‌ای باشد که تمایل مردم به خرید از داروخانه‌های گیاهی بیش از عطاری‌های غیرمجاز فعلی باشد.

سایر اخبار برگزیده

پرداخت به پزشکان باید دارای کف و سقف مشخص باشد

رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس: عدالت درنظام پرداختی ها درحوزه بهداشت و درمان باید رعایت شود، پرداختی به پزشکان باید دارای کف و سقف مشخصی باشد.

پزشک خانواده با اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی توسط وزارت بهداشت اجرا می‌شود

کبیر،  مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران: توسعه مراقبت های اولیه سلامت از طریق ارائه خدمات پزشک خانواده را یک رویکرد راهبردی است. انجام این کار تضمین کننده موفقیت طرح تحول سلامت خواهد بود و تلاش می شود با اختصاص ۲۰ هزار میلیارد ریال توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح پزشک خانواده اجرایی شود.

بیمه سلامت ۶ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد

کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران: زیان انباشته بیمه سلامت تا آخر سال ۹۴، ۶ هزار میلیارد تومان بوده که پیش‌بینی می‌شود امسال این رقم به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برسد.

تحقیق و تفحص از منابع طرح تحول سلامت رأی نیاورد

امینی فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: در جلسه امروز این کمیسیون در خواست تحقیق و تفحص از منابع تخصیص یافته به طرح تحول سلامت مورد تصویب قرار نگرفت.

هاشمی: واردات روغن پالم کاهش یافته است

هاشمی، وزیر بهداشت: واردات روغن پالم که در سال‌های ۹۱ و ۹۲ بیش از ۷۵۰ هزار تن بود، با برنامه ریزی های انجام شده با کاهشی حدود ۴۰درصد، در سال ۹۳ به حدود ۴۲۰ هزار تن کاهش پیدا کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت: تمامی کشورهای جهان پالم مصرف می‌کنند

حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت: تمامی کشورهای جهان از روغن پالم استفاده می‌کنند، اما مصرف بعضی از کشورها به ۵ درصد و مصرف بعضی دیگر به ۹۰ درصد می‌رسد. مصرف کشور ما نیز قبل از اقدامات وزارت بهداشت به حدود ۵۰ درصد می‌رسید که ما از سال ۹۳ واردات آن را کاهش دادیم.

فرسودگی ۵۷ درصدی تخت‌های بیمارستانی

حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت: در حال حاضر به ازای هر هزار نفر، یک و نیم تخت بیمارستانی در کشور داریم،  از این میزان ۵۷ درصد تخت‌ها به خصوص در بیمارستان‌های دولتی فرسوده هستند که هدف‌ ما این است که برای افزایش ارائه خدمت به بیماران تعداد تخت‌های موجود به ۲٫۸ به ازای هر هزار نفر برسد.

هاشمی: زیاده‌روی در مصرف هر نوع روغن مضر است

هاشمی، وزیر بهداشت: زیاده روی در مصرف هر نوع روغن از جمله روغن پالم مضر است و نباید در مصرف انواع روغن ها زیاده روی کرد. قبل از آغاز به کار دولت یازدهم ورود روغن پالم به کشور سالانه ۷۵۰ هزار تن بود که اکنون این رقم به کمتر از ۴۰۰ هزار تن کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت بهداشت: تقاضای القایی در هیچ نظام سلامتی صفر نیست

حریرچی، سخنگو وزارت بهداشت:در هیچ نظام ایده‌الی تقاضای القایی در درمان صفر نیست و یکی از علل آن پزشکی تدافعی است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: