افزایش ۷۱ درصدی واردات خودرو در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری

طبق آمار گمرک، در ۶ ماه ابتدایی سال جاری، ۳۲ هزار و ۴۲۸ خودرو سواری به قیمت ۸۵۰ میلیون دلار وارد کشور شده که در مقایسه با ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته از نظر تعداد ۵۶ درصد و از نظر قیمت دلاری ۷۱ درصد افزایش یافته است.

واردات خودروبه گزارش عیارآنلاین، طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری ۳۲ هزار ۴۲۸ خودرو سواری به قیمت ۸۵۰ میلیون دلار وارد کشور شده است که در مقایسه با ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته از نظر تعداد ۵۶ درصد و از نظر قیمت دلاری ۷۱ درصد افزایش یافته است. این مسئله موجب شده است چنانچه مجموع واردات انواع خودرو سواری را در نظر بگیریم، میزان آن از بسیاری از کالاهای دیگر پیشی بگیرد و به صدر کالاهای وارداتی کشور برسد.

از طرف دیگر میزان واردات قطعات منفصله تولید خودرو نیز نسبت به سال گذشته ۳۹ درصد افزایش یافته و به ۸۴۰ میلیون دلار رسیده است. به این ترتیب بعد از «انواع خودرو سواری»، میزان واردات «انواع قطعات منفصله تولید خودرو» نیز در رده دوم محصولات وارداتی کشور قرار دارد.

همچنین طبق آمار گمرک میزان واردات لوازم یدکی خودرو نیز در ۶ ماهه سال جاری با ۱۹ درصد افزایش به ۲۸۷ میلیون دلار بالغ شده است. در جدول زیر میزان واردات خودرو سواری، لوازم یدکی خودرو و قطعات منفصله تولید خودرو در ۶ ماهه سال جاری و سال گذشته بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی نشان داده شده است.

۱۳۹۵۰۸۰۳۰۱

چنانچه در جدول فوق مشخص است میزان واردات مجموع خورو، لوازم یدکی و قطعات منفصله در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری در حدود ۲ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته است.

افزایش چشم‌گیر واردات خودرو در حالی رخ داده که میزان صادرات خودرو سواری در این مدت تنها ۱۲ میلیون دلار و میزان صادرات لوازم یدکی خودرو ۲۲ میلیون دلار بوده است.

نکته جالب آنکه در سال جاری میزان واردات اغلب محصولات وارداتی کشور با کاهش همراه بوده، اما در بخش خودرو سواری میزان واردات افزایش چشم‌گیری داشته است. این مسئله نشان از آن دارد که با وجود شرایط رکودی و کمبود قدرت خرید مردم، تمایل مردم به مصرف خودروهای خارجی افزایش یافته است و روز به روز بر سهم خودروهای خارجی در بازار داخل افزوده می‌شود.

افزایش واردات قطعات منفصله تولید خودرو به شرط آنکه تنها برای مصرف داخلی صورت نگیرد و افزایش صادرات خودرو را نیز در پی داشته باشد، مطلوب است. اما آمارها نشان می‌دهند درحال حاضر تمامی خودروهایی که به شکل مونتاژ در داخل تولید می‌شود در بازار داخلی کشور مصرف می‌شود.

در مورد واردات خودرو سواری نیز لازم است خودروسازان داخلی با افزایش کیفیت تولید و قیمت محصولات خود را بهبود دهند تا شاهد کاهش سهم خودروسازان خارجی از بازار ایران باشیم.

** سید علی موسوی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: