۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۵

رقابت شرکت‎های خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران

توتال، شل، لینده، باسف، تاپسو، تیسن کروپ و دیگر شرکت‌های مطرح نفت، گاز و پتروشیمی جهان دیگر اسامی ممنوعه برای صنعت ایران نیستند و فصل تازه همکاری با آنها چشم انداز تازه‌ای از دیپلماسی صنعتی را پیش روی ایران و جهان قرار داده است.

گزارش عیارآنلاین، جستجوی شاه کلید رفع ممنوعیت‌ها، محدودیت‌ها و اسامی شرکت‌هایی که تا همین دیروز نام آنها جز در کنار تحریم و جریمه و تنبیه می آمد، ما را به سیاست مهمی جز برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هدایت نمی کند. دیگر روزهای ترس از همکاری با ایران گذشت و  واهمه دسترسی به فنآوری‌های روز و سرمایه گذاری وجود ندارد، حالا ورق برگشته است و ایرانی تازه پیش روی ما مردم و جهانیان قرار گرفته است.

اگرچه آثار برجام از زمستان پارسال بلافاصله با ترافیک حضور نمایندگان شرکت‎های خارجی و هئیت‎های‎ اقتصادی و بازرگانی کشورهای مختلف نمایان شد، اما اکنون شاهد فصلی تازه در اقتصاد ایران هستیم و مراودات از رفت و آمدها فراتر رفته است و جای آن را رقابت خارجی برای امضای تفاهمنامه و قرارداد گرفته است.

برجام افزون بر بخش‌های مختلف اقتصاد ایران، صنعت پتروشیمی کشور را هم بهره مند کرده است و نمونه بارز این تاثیر در بزرگترین رویداد نمایشگاهی صنعت لاستیک و پلاستیک جهان در دوسلدورف آلمان به ثمر نشست.

نمایشگاه لاستیک و پلاستیک (K) دوسلدورف آلمان، بزرگترین نمایشگاه لاستیک و پلاستیک در جهان به شمار می آید که از چهارشنبه، ٢٨ مهرماه آغاز بکار کرد و شرکت ملی صنایع پتروشیمی امسال با هدف حضور یکپارچه و هماهنگ به صورت پاویون به همراه شرکت بازرگانی پتروشیمی و مجتمع‌های پتروشیمی جم، امیرکبیر، غدیر و آبادان در این نمایشگاه حاضر شدند.

مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عادل نژاد سلیم، مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس، مهدی شریفی نیک نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی و همچنین علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان هم در این رویداد به تشریح فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری، قابلیت‌ها و دستاوردهای صنعت پتروشیمی ایران پرداختند.

آمادگی تاپسو و تیسن کروپ برای همکاری در پتروشیمی ایران

در حاشیه این نمایشگاه مدیران عامل شرکت‎های تاپسو و تیسن کروپ در دیدارهای جداگانه با مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از آمادگی برای همکاری در پروژه های توسعه صنعت پتروشیمی ایران خبردادند.

مدیران ارشد شرکت تاپسو با ابراز علاقه برای همکاری در اجرای طرح‎های اوره و آمونیاک و همچنین متانول از آمادگی خود برای همکاری با شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران خبردادند.

در دیدار معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با مدیران شرکت تیسن کروپ نیز دو طرف دیدگاه‎های خود را برای ارتقای سطح همکاری‎ها عنوان کردند و شرکت تیسن کروپ نیز آمادگی خود را برای مشارکت و همکاری در طرح های پی‎وی‎سی (PVC) اعلام کرد.

گسترش همکاری ایران پلاست و نمایشگاه «K» آلمان

از دیگر نکات با اهمیت این نمایشگاه، آمادگی مدیرعامل مجموعه نمایشگاهی دوسلدورف آلمان برای همکاری و مشارکت در برگزاری نمایشگاه ایران پلاست بود.

«هالدور تاپسو» دانمارک آماده همکاری با ایران

شرکت «هالدور تاپسو» دانمارک نیز به منظور همکاری و مشارکت در صنایع پتروشیمی ایران با محور تامین کاتالیست، دانش فنی و سرمایه گذاری در دوران پسابرجام اعلام آمادگی کرد.

این موضوع در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنعت لاستیک و پلاستیک «K» دوسلدروف آلمان با حضور مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و احمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با مدیران ارشد شرکت هالدور تاپسو دانمارک انجام شد.

این شرکت دانمارکی به منظور همکاری و مشارکت با طرح‌های تازه تولید اوره، آمونیاک و متانول صنعت پتروشیمی ایران اعلام آمادگی کرده است.

از سوی دیگر علاوه بر شرکت تاپسو، مذاکراتی با چند شرکت اروپایی همچون «تیسن کروپ» آلمان هم به منظور مشارکت و سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران انجام گرفته به طوری‌که این شرکت آلمانی هم خواستار مشارکت و همکاری در طرح‌های PVC صنعت پتروشیمی ایران شده است.

افزون بر این یورگن نرگارد گل، معاون رئیس شرکت دانمارکی هالدور تاپسو همزمان با لغو تحریم‌های پیش روی سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی ایران، خواستار توسعه همکاری‌ها با صنعت پتروشیمی در حوزه پژوهش، فناوری و تامین کاتالیست شده بود.

انتقال تکنولوژی برای تولید محصولات جدید پتروشیمی، ساخت کارخانه کاتالیست، همکاری مشترک در احداث واحدهای متانول با فن آوری جدید در پتروشیمی مرجان و متانول ونیران (ایران- ونزوئلا)، ساخت واحد اوره و آمونیاک پتروشیمی هنگام از جمله محورهای کاری جدیدی صنعت پتروشیمی ایران و هالدور تاپسودانمارک در دوران پسابرجام به شمار می‌رود.

دیدار مدیران ارشد شرکت ایرلیکوید با مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حاشیه نمایشگاه K‎، دیدار و گفتگوی تجاری مدیران شرکت UOP با مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره همکاری در توسعه صنعت پتروشیمی ایران‎ و گفتگو با مدیران توتال درباره سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران در حاشیه نمایشگاه «K» از دیگر دستاوردهای این نمایشگاه بود که بدون شک آثار آن در آینده در اقتصاد کشور نمایان می شود.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: