۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۶

برگزاری مناقصه، پیش‌شرط واگذاری پروژه‌های نیروگاهی به شرکت‌های خارجی

معاون وزارت نیرو با اشاره به استقبال زیاد شرکت‌های خارجی از پروژه‌های برقی ایران، گفت: «در قراردادهای BOO یا BOT که سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال تضمین پرداخت یا تضمین حاکمیتی هستند، به دنبال این هستیم که سرمایه‌گذار از طریق مناقصه بین‌المللی انتخاب شود».

مناقصهبه گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان، معاون برق و انرژی وزیر نیرو در دومین کنگره نفت و نیرو -که سه‌شنبه، ۲۷ مهرماه ۹۵  برگزار شد- با تأکید بر ضرورت شفاف‌سازی زمینه‌های همکاری با شرکت‌های خارجی در صنعت برق و تلاش وزارت نیرو برای انجام این موضوع گفت: «ما تلاش کرده‌ایم که روابط خودمان را به صورت شفاف با سرمایه‌گذارانی که در قالب قرادادهای BOO و BOT مایل به سرمایه‌گذاری در ایران هستند، چه به صورت سرمایه‌گذاری صد درصد خارجی و چه به صورت سرمایه‌گذاری با سهام بیش از ۵۰ درصد بخش خارجی، روشن کنیم و قراردادهای شفافی را برای این قالب قراردادها (BOO و BOT) طراحی کنیم که در سایت شرکت مادر تخصصی تولید برق حرارتی در دسترس قرار داده شده‌اند».

وی افزود: «بیشتر شرکت‌هایی که در طول یکی دو سال گذشته به من مراجعه کردند مایل هستند که با دولت ایران در زمینه ساخت نیروگاه یا سرمایه‌گذاری قرارداد داشته باشند و به دنبال Sovereign Guarantee (تضمین حاکمیتی) یا Payment Guarantee  (تضمین پرداخت) هستند».

فلاحتیان درباره شرایط سرمایه‌گذاری در قالب قراردادهای BOO یا BOT یا به صورت فاینانس تصریح کرد: «اگر قرارداد به صورت BOO یا BOT و با دولت باشد و ما بخواهیم برای ساخت یک نیروگاه دولتی به عنوان دولت قرارداد ببندیم، به دنبال این هستیم که این موضوع از طریق مناقصه بین‌المللی اجرا بشود و سرمایه‌گذار با مناقصه انتخاب شود».

وی درباره برگزاری این مناقصه افزود: «اگر ما با طرف‌های خارجی در خصوص نیروگاه‌های دولتی مناقصه‌ای برگزار کنیم، به صورت طبیعی ما در چنین شرایطی هم Sovereign Guarantee و هم Payment Guarantee می‌‌دهیم؛ چرا که آن زیرساخت‌ها مال دولت و حاکمیت است و دولت آن را تضمین خواهد کرد. البته اگر یک سرمایه‌گذار خارجی بخواهد در ایران سرمایه‌گذاری کند، بر اساس قوانین فیپا، (قانون سرمایه‌گذاری خارجی در ایران) سازمان سرمایه‌گذاری خارجی پس از پذیرش درخواست طرف خارجی به آن Payment Guarantee خواهد داد».

معاون وزیر نیرو درباره الزامات همکاری شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی در صنعت برق گفت: «اگر بخش خصوصی داخلی بخواهد با یک شرکت خارجی برای خرید تجهیزات نیروگاهی و یا شراکت در احداث نیروگاه مشارکت کند، طبیعتاً بایستی به دنبال این باشد که Payment Guarantee به طرف خارجی بدهد. یعنی بانک عامل ایرانی در مقابل بانک خارجی قرار می‌گیرد، بانک ایرانی ضمانت‌های لازم را از سرمایه‌گذار یا خریدار تجهیزات از سرمایه‌گذار ایرانی می‌گیرد، در مقابل بانک عامل ایرانی به سازمان سرمایه‌گذاری ایران اعلام می‌کند که وثایق لازم را در اختیار بانک قرار گرفته است، بنابراین بانک می‌پذیرد که Payment Guarantee به طرف خارجی بدهد. بنابراین در این صحنه هیچ‌گونه ریسکی متوجه شرکت خارجی نخواهد شد، چراکه بانک داخلی ما هزینه پرداخت را به طرف خارجی داده است بنابراین دغدغه‌ای نداشته باشد».

وی با اشاره به اینکه هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی ایران جزء خوش‌حساب‌ترین تاجرهای دنیا هستند، تصریح کرد: «اگر شاهد این هستیم که در طول ده، بیست سال گذشته، ۷۶ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی داریم و هرساله حدود ۵ هزار مگاوات نیروگاه به همراه خطوط انتقال و تجهیزات مورد نیاز آن می‌سازیم و نصب می‌کنیم، فعل و انفعلات تجاری پشت این قضیه بوده است، چه در داخل ایران بین شرکت‌های داخلی، چه بین شرکت‌های ایرانی و شرکت‌های خارجی. در این تبادلات و ایجاد زیرساخت‌های اساسی در کجای دنیا بوده که ما قراردادی را بسته‌ایم و تعهدات مالیمان را انجام نداده‌ایم؟ شما می‌تونید به اطلاعات جمهوری اسلامی در بانک‌های خارجی مراجعه بفرمایید، ما جزء خوش‌حساب‌ترین ملت‌ها و شرکت‌ها در دنیا بودیم و به این مسئله هم افتخار می‌کنیم. لذا طرف‌های خارجی بایستی با اطمینان به سمت سرمایه‌گذاران داخلی بیایند و با همدیگر کار کنند، چه در شراکت برای احداث نیروگاه‌ها، چه در سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه‌ها و چه در تولید تجهیزات».

فلاحتیان در رابطه با استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از پروژه‌های صنعت برق گفت: «در حال حاضر، من به‌عنوان معاون امور برنامه‌ریزی وزارت نیرو، روزهای کمی است که درخواست ملاقات خارجی نداشته باشم که همه آنها مایل هستند که در ایران، کار و سرمایه‌گذاری کنند و با شرکای ایرانیشان کار کنند. من زمان زیادی را صرف می‌کنم که طرف‌های خارجی رو توجیه کنم و به آن‌ها اطمینان بدهم که شرایط ایران کاملاً شرایط امنی است».

معاون وزیر نیرو با تأکید بر امنیت فیزیکی ایران افزود: «کشور ما محیط اقتصادی امنی دارد، سرمایه‌دارهای ایرانی آدم‌های شناخته‌شده‌ای هستند. معمولاً فعالانی که به‌ویژه در صنعت برق فعال هستند عمده آن‌ها آدم‌های باسواد و با تجربه در قسمت‌های مختلف هستند و این خودش فضایی را ایجاد خواهد کرد که شما بتوانید به‌راحتی در تعامل با سرمایه‌گذاران ایرانی سازندگان تجهیزات و خریداران داخلی ایران کارهایی را انجام بدهید و طبیعتاً سهمی از بازار ایران را به عهده بگیرید و اگر مشارکت موفقی هم بتوانید ایجاد کنید، می‌توانید بازارهای منطقه را هم به عهده بگیرید».

فلاحتیان با اشاره به مراجعات بسیار فراوان شرکت‌های معتبر اروپایی و آسیایی، کره‌ای، ژاپنی و چینی برای مشارکت در صنعت برق در طول یک سال گذشته تأکید کرد: «تولیدکنندگان تجهیزات داخلی و سازندگان تجهیزات نیروگاهی در خارج از کشور بایستی این را مد نظر قرار دهند که در فضای کنونی بایستی مشارکت‌هایی بین شرکت‌های ایرانی و شرکت‌‎های خارجی رقم بخورد».

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تصمیم دولت برای در اختیار قرار دادن بخش قابل توجهی از توسعه برق کشور به بخش خصوصی و موفقیت کسب‌شده در این حوزه، گفت: «صنعت برق ما در حوزه تولید و انتقال به سمت خصوصی شدن تا مرز ۸۰ درصد در حال حرکت است و در حال حاضر، بالغ بر ۶۰ درصد از برق کشور توسط نیروگاه‌های خصوصی تولید می‌شود و تنها حدود ۴۰ درصد سهم نیروگاه‌های دولتی است. ضمن اینکه بخش زیادی از نیروگاه‌های دولتی موجود هم در لیست فروش قرار گرفته است تا در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد».

فلاحتیان درباره بخش توزیع نیز گفت: «به‌رغم این که شبکه‌ها انحصاری است ولی ما به دنبال این هستیم که ساختار شرکت‌های توزیع نیروی برق را هم از نظر زمانی اصلاح کنیم و حتی‌الامکان موضوع بازرگانی برق را از سیم‌داری تفکیک کنیم».

وی در ادامه تصریح کرد: «در حال حاضر، ۱۰۰ درصد از تجهیزات توزیع برق را در داخل کشور تولید می‌کنیم، بیش از ۹۰ درصد تجهیزات شبکه‌های انتقال و پست‌های برق انواع ساب‌استیشن‌ها در داخل کشور قابلیت ساخت دارد و ساخته می‌شود. در عرصه ساخت نیروگاه‌ها در کنار تولیدکنندگان بزرگ جهانی مثل جی‌ای، زیمنس، آنسالدو، ام‌اچ‌آی و سازندگان چینی و سایر سازندگان ما هم در واقع صاحب تکنولوژی ساخت نیروگاه هستیم و روزبه‌روز هم در حال رشد در این زمینه هستیم».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: