بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:کیفیت آموزش عالی در روسیه نامناسب و مستلزم اصلاح و بهبود است

رئیس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه روسیه درصد بالایی از افراد تحصیلکرده را دراختیار دارد که ۵۳/۵ درصد را به خود اختصاص می‌دهد، گفت: کیفیت آموزش عالی در روسیه نامناسب و مستلزم اصلاح و بهبود است.

به گزارش عیارآنلاین،  جعفر مهراد رئیس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به جلسه روسای دانشگاه‌های برتر کشور با روسای دانشگاه‌های برتر روسیه پیرامون مباحث آموزشی و پژوهشی گفت: می دانیم وضع آموزش عالی در روسیه چندان مناسب نیست، در سال ۲۰۱۵ میلادی وزارت آموزش عالی روسیه اعلام کرده است که ۴۰ درصد از دانشگاه‌های کشور را تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی می‌بندد. همچنین این دولت درصدد است ۸۰ درصد از شعبه‌های این دانشگاه‌ها را تعطیل کند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بیان کرد: روسیه ۵۹۳ دانشگاه دولتی با ۱۳۷۶ شعبه و ۴۸۶ دانشگاه خصوصی با ۶۸۲ شعبه دارد، در این کشور امروز تعداد دانشگاه‌ها ۵ برابر دانشگاه‌هایی است که در دوره روسیه شوروی وجود داشت، علت عمده آن تاسیس تعداد زیادی از دانشگاه‌های خصوصی در دهه ۱۹۹۰ میلادی است.،نتایج نظارت بر دانشگاه‌های این کشور نشان می‌دهد که کیفیت آموزش در بعضی از این دانشگاه‌ها بسیار پایین است.

مهراد افزود: اکنون دولت روسیه می‌کوشد سطح و استانداردهای آموزشی این کشور را افزایش دهد، دولت روسیه امیدوار است که این حرکت به تقویت دانشگاه‌های فدرال در ۱۰ منطقه مختلف روسیه کمک کند.

چهره ماندگار علمی کشور تصریح کرد: تعطیلی دانشگاه‌ها عمدتا متوجه موسسات آموزش عالی خصوصی است که استانداردهای آموزشی ضعیفی را از خود نشان می‌دهد. در این موسسات فروش مدرک متداول است و این موسسات از یک فرایند آموزشی مطلوب و اعضای هیات علمی با کیفیت برخوردار نیست.

وی بیان کرد: این طرح مورد تمجید بسیاری از کارفرمایان روسیه قرار گرفته است، به طور مثال Sberbank بزرگترین بانک روسیه ۲۴۰ هزار نیرو در خدمت دارد، این بانک براین باور است که روسیه به یک مدل آموزشی جدید نیاز دارد.

مهراد در ادامه گفت: در روسیه این اعتقاد وجود دارد که اکثر دانشجویان، استادان و کارفرمایان از کیفیت آموزش عالی ناخرسند هستند، در مورد کارفرمایان، در حدود  ۶۰ درصد معتقدند که کیفیت آموزش عالی در کشور نامناسب است و مستلزم اصلاح و بهبود است.

به گفته این استاد دانشگاه، با این تفاسیر، روسیه درصد بالایی از افراد تحصیلکرده را دراختیار دارد که ۵۳/۵ درصد را به خود اختصاص می‌دهد، در خلال سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ سرمایه گذاری دولتی در دانشگاه‌های روسیه ۲۱ برابر افزایش یافته است. با وجود این، دانشگاه‌های روسیه هنوز در گروه ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار ندارند. رتبه بندی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ نظام QS نشان می‌دهد که نخستین دانشگاه این کشور دانشگاه لومونوسف با رتبه ۱۰۸ در بین دانشگاه‌های برتر جهان دیده می‌شود.

وی اضافه کرد: رتبه دانشگاه سن پتززبرگ ۲۵۸ است. دانشگاه ایالتی نوووسیبرسک نیز رتبه ۲۹۱ را به خود اختصاص داده است. موسسات دولتی فیزیک و فناوری مسکو و روابط بین الملل مسکو نیز مشترکا ۳۵۰ را در اختیار دارند. رتبه دانشگاه پلی تکنیک تومسک نیز ۴۰۰ است. بر این اساس، روسیه در بین ۴۰۰ دانشگاه تراز اول جهان تنها ۶ دانشگاه دارد.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: