معیار 65 منتشر شد

بررسی عملکرد معاونت علمی‌وفناوری در اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی

شصت‌وپنجمین بسته خبری «معیار» علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو موضوع مهم ارزیابی عملکرد معاونت علمی در اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و برگزاری نمایشگاه فناوری نانو، پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، شصت‌وپنجمین بسته خبری «معیار» علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی دو موضوع مهم ارزیابی عملکرد معاونت علمی در اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و برگزاری نمایشگاه فناوری نانو، پرداخته شده است.

معاونت علمی و فناوری در اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی چه کرده است؟

اقتصاد مقاومتیستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی اواخر فروردین‌ماه لغایت تیرماه سال جاری، برخی از پروژه‌های وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی را به‌عنوان اولویت‌های اجرایی دستگاه‌های مذکور، در سال ۹۵ تصویب و ابلاغ کرد. در این میان، مسئولیت اجرای برخی پروژه‌های حوزه علم و فناوری نیز به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سپرده شد. با توجه به گذشت چند ماه از ابلاغ این پروژه‌ها، ارزیابی عملکرد این دستگاه در اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خالی از لطف نیست.

جدول ۱. پروژه‌های ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

۱۳۹۵۰۸۰۲۰۱

در این برنامه‌ها رسالت اصلی معاونت علمی، توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در نظر گرفته‌شد. به همین جهت اولین پروژه محول‌شده به این معاونت، «پیاده‌سازی نظام ‏حمایت از ۳۰۰۰ ‏شرکت‌ دانش‌بنیان» است؛ هرچند که این پروژه جزء کارهای جاری معاونت مذکور محسوب می‌شود. در این راستا به اذعان مسئولین صندوق نوآوری و شکوفایی به‌تازگی موتورهای حمایت این صندوق روشن شده است، به‌طوری‌که طی این مدت، برای  ۸۰۰ الی ۹۰۰ شرکت دانش‌بنیان تسهیلات تصویب کرد. سایر حمایت‌ها و تسهیلات اعطایی به شرکت‌های دانش‌بنیان نیز طبق روال جاری این معاونت پیش رفته است و تحول خاصی را شاهد نیستیم.

دومین پروژه‌ نیز «طراحی و پیاده‌سازی ‏نظام صیانت از بازار ‏ملی در حوزه ‏دانش‌بنیان از طریق ‏تهیه پیوست فناوری ‏بخشی» است. هیأت دولت شهریورماه سال جاری، مصوبه‌ای را برای تحقق این منظور تصویب کرد. در این مصوبه، دستگاه‌های اجرایی موظف شدند جهت حمایت از بازارسازی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان، ظرف یک ماه سهم دستگاه خود از هدف، برنامه و روش اجرا را به معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور برای جمع‌بندی و ارائه به هیأت‌وزیران اعلام کنند.

اواخر مهرماه سال جاری نیز نظام‌نامه پیوست فناوری و توسعه توانمندی‌های داخلی در قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی ابلاغ شد. از طرفی پیش‌ از این، در هیأت دولت مقررشده بود در راستای اجرایی‌سازی نظام‌نامه پیوست فناوری، معاون علمی و فناوری به‌عنوان عضو مدعو در جلسات اصلی شورای اقتصاد و نماینده معاونت نیز در گروه شورا حضور یابند.

خاطرنشان می‌سازد بر اساس ابلاغیه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دستگاه‌ها می‌بایست گزارش اقدامات انجام‌شده برای اجرای هر یک از پروژه‌ها را دو هفته یک‌بار به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال کند که البته تاکنون گزارشی در رابطه با پروژه‌های معاونت علمی رسانه‌ای نشده است.

صعود ۵۳ پله‌ای در ۱۵ سال

نانو دارونهمین نمایشگاه فناوری نانو با ارائه محصولات محققان کشور در این حوزه ۱۴ الی ۱۷ مهرماه سال جاری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. متصدی برگزاری این نمایشگاه مانند دوره پیشین، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود و امور اجرایی آن از سوی ستاد توسعه فناوری نانو انجام گرفت. در این دوره از نمایشگاه حدود ۳۰۰ محصول با حضور ۱۲۳ شرکت‌کننده عرضه شد.

جدول ۲. توزیع شرکت‌کنندگان حاضر در نهمین دوره از نمایشگاه فناوری نانو

۱۳۹۵۰۸۰۲۰۲

با وجود اینکه تعداد شرکت‌کنندگان جشنواره نهم به نسبت دوره گذشته اندکی کمتر شده بود اما به عقیده مسئولین برگزاری جشنواره، از لحاظ کیفیت شرکت‌های حاضر، این دوره نسبت به سال قبل در وضعیتی بهتر قرار داشت. زیرا طرح‌های این دوره از تنوع بیشتری نسبت به دوره‌های پیشین برخوردارند. به‌رغم این سخنان در نمایشگاه امسال، ۱۴ طرح نوآورانه معرفی شد که در مقایسه با ۲۷ طرحِ دوره گذشته، به حدود نصف کاهش یافته است و این مسئله به‌نوبه خود نقطه‌‌ی ضعف محسوب می‌شود..

بطور کلی عملکرد نمایشگاه فناوری نانو در ۹ دوره اخیر رو به رشد بوده و ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در این سال ها با پیگیری و اجرای برنامه های دقیق و منسجم در این روند نقش بسزایی ایفا کرده است. علاوه بر این اقدامات این ستاد در سال های گذشته منجر به رشد روزافزون این فناوری در کشور شده است. تا جایی که امروزه ایران در نانو جایگاه نسبتاً خوبی را بین کشورهای جهان کسب کرده است. با واکاوی این روند خواهیم دید سیر پیشتازی محققان ایرانی در علم نانو از سالی ۸ مقاله آغاز شد و تا امروز به تولید بیش از ۱۷ مقاله در روز رسیده است. اوایل (سال ۲۰۰۰) رتبه ایران در این حوزه ۵۹ دنیا بود که امروزه به رتبه ۶ جهان نائل‌آمده و بیش از ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه علم نانو اختصاص‌یافته است. سیر ارتقای رتبه ایران در فناوری نانو طی ۱۵ سال اخیر در نمودار زیر (نمودار ۱) مشاهده می‌شود.

۱۳۹۵۰۸۰۲۰۳

نمودار ۱. رتبه ایران در فناوری نانو طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵

همچنین تاکنون ۱۶۰ شرکت به این حوزه ورود کرده‌اند که سال گذشته نزدیک به ۳۱۰ میلیارد تومان فروش داشتند. اخیراً نیز با دستور معاون اول رئیس‌جمهوری برنامه‌ای برای کشش بازار محصولات نانو در دستور کار دولت قرارگرفته است.

شرایط موجود نشان می‌دهد که تلاش‌های ستاد نانو در سال‌های اخیر به بار نشسته است و این ستاد توانست تا حدودی توجه مسئولان را به خود جلب کند. اما برای امتداد سیر پیشرفت کشور در فناوری نانو، حضور فعال پژوهشگران کافی نیست؛ زیرا این افراد در تجاری‌سازی و معرفی محصولات و فناوری داخلی به خارج از کشور مهارت چندانی ندارند و اینجاست که دست همدلی، و مشارکت به سمت دولت‌مردان و اقتصاددانان دراز می‌‌شود.

یک دقیقه تأمل

بنا به گفته مخبر دزفولی، دبیر شورای انقلاب فرهنگی، قرار بود آمار خروج نخبگان از کشور تا پایان سال ۹۴ از ‏سوی بنیاد ملی نخبگان به شورای انقلاب فرهنگی تحویل داده شود. به‌تازگی ‏ستاری، رئیس این بنیاد نیز ضمن اذعان به نبود آمار قابل استناد، از ارائه گزارشی در این زمینه به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد، لکن انتشار آمار را  به صلاح‌دید شورا دانست. با توجه به وجود آمارهای گوناگون و متناقض در این زمینه، آیا صلاح در اعلام آمار دقیق خروج نخبگان از کشور از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست؟

سایر اخبار برگزیده

ستاری از احتمال پرتاب ماهواره «شریف‌ست» تا پایان امسال خبر داد

ستاری، معاون علمی رییس جمهور: بر اساس اعلام رئیس سازمان فضایی، ماهواره دانشجویی «شریف‌ست» آماده پرتاب است. با توجه به آماده بودن این ماهواره، احتمال پرتاب آن تا پایان امسال وجود دارد. «شریف‌ست» ماهواره‌ای است تحقیقاتی که قابلیت‌های بسیار بیشتری نسبت به ماهواره‌های ساخته شده تاکنون را داراست.

سخنگوی دانشگاه آزاد: وجود تعداد محدودی از افراد در دانشگاه‌ها، نگاهی انحصارگرانه در آموزش عالی است

علوی فاضل، سخنگوی دانشگاه آزاد: حاشیه نگاری درباره افزایش تعداد ورودی دانشجویان دکترا درست نیست ، چرا که این افزایش به اندازه ای که بزرگ نمایی می شود نیست. سقف پذیرش ما در سه سال گذشته حدود ۱۲ نفر را بوده است . مجوز ما در دوره دکترا مطابق با استاندارد وزارت علوم بین ۷ تا ۱۰ نفر پذیرش در هر رشته محل است.  این که فقط تعداد محدودی شانس و حق تحصیل را داشته باشند ، نگاهی انحصارگرانه در آموزش عالی است.

مدیرکل آموزش‌های غیردولتی وزارت علوم: هدف وزارت علوم تعطیلی مؤسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیست

ابری نیا، مدیرکل آموزش‌های غیردولتی وزارت علوم: هدف این وزارت تعطیلی موسسات و دانشگاههای غیردولتی و غیرانتفاعی نیست و تنها به آنها فرصت اصلاح اشکالات‌شان را می دهیم. کمیسیونی دائمی تقریبا ماهی یکبار تشکیل می شود تا با رسیدگی به امور این موسسات، آنها را ساماندهی کند و اینگونه فعالیت و توسعه کیفی داشته باشند. در هر صورت اگر موسساتی در این مسیر دیده شوند که علاوه بر نبود کیفیت آموزشی لازم، استادان و اعضای هیات علمی مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار ندهند، با آنها برخورد می شود.

وزارت علوم در انتظار تصویب لوایح حمایت از مالکیت فکری و مالکیت صنعتی و مقابله با تقلب در تولید آثار علمی

روشن، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم: براساس مشکلات زیادی که درخصوص کپی برداری و یا تقلب در تولید آثار علمی و فرهنگی در سطح جامعه پدید آمده بود، وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری اقدام به تدوین لایحه ای تحت عنوان مقابله با تقلب در تولید آثار علمی کرد. خرید، فروش و کپی برداری بدون ذکر منبع، بدواً باید جرم انگاری، سپس ضمانت اجرایی قوی و در دسترس پیش بینی ایجاد شود تا از این طریق ابزار قانونی لازم برای برخورد با این پدیده مذموم فراهم شود

مدیرکل دفتر آموزش عالی وزارت علوم از فراهم کردن فرصتی برای فعالیت مؤسسات غیردولتی در راستای اقتصاد دانش‌بنیان خبر داد

ابری نیا مدیرکل دفتر آموزش عالی وزارت علوم: طبق سیاست دولت به تقویت بخش خصوصی معتقد هستیم. در سطح کشور توسعه کمی فراوانی را داشته ایم و لذا وزارت علوم در پی توسعه کیفی موسسات است تا آنها را در یک سیستم حمایتی ارتقا دهد.  نه تنها به دنبال تعطیلی موسسات غیرانتفاعی نیستیم بلکه می خواهیم فرصتی را برایشان فراهم کنیم تا بتوانند با یک توسعه هدفمند و پایدار در راستای اقتصاد دانش بنیان و سیاستهای کلان مدنظر کشور فعالیت کنند.

راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانیان مقیم خارج از کشور در پارک فناوری پردیس

کارآفرین ومتخصص ایرانی مقیم خارج از کشور، در قالب طرح همکاری با متخصصان و دانشمندان برجسته ایرانی غیرمقیم بنیاد ملی نخبگان، شرکت های دانش بنیان خود را در پارک فناوری پردیس راه اندازی کردند. دو شرکت دانش بنیان تأسیس شده توسط این دانشمندان، در حوزه های اپتیک و لیزر، فناوری های مرتبط با حسگرهای اولتراسونیک، خدمات ارزش افزوده و نرم افزار های تلفن همراه و تحقیقات و تولید مدل های کشت سلولی پیشرفته و مهندسی بافت فعالیت می کنند. دو شرکت دیگر که درمرکز رشد فناوری نخبگان مستقر شده اند نیز به توسعه نرم افزار های مختلف در حوزه سلامت و لرزه نگاری می پردازند.

مدیرکل دفتر آموزش‌های غیردولتی وزارت علوم: سطح‎بندی موسسات را باید نهاد دیگری جز وزارت علوم به دست گیرد

ابری نیا، مدیرکل دفتر آموزش های غیر دولتی وزارت علوم: اعتقاد داریم که به جای وزارت علوم باید نهاد مستقل علمی دیگر (همانطور که در قانون هم دیده شده) کار سطح بندی را انجام دهد و وزارت علوم هم به دنیال توانمندی و تقویت چنین نهادهایی است. باید نهادی هرساله رتبه بندی و سطح بندی را انجام دهد و از نتایج آنها بهره گرفته شود.

ولایتی: وزارت علوم در قبال رفت‌وآمدهای به ظاهر علمی هوشیار باشد

ولایتی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی: در زمینه رفت و آمدهای به ظاهر علمی به کشور باید همانگونه که رهبر معظم انقلاب هم هشدار دادند، وزارت علوم و نهادهای مسئول هوشیارتر عمل کنند.

حضور رؤسای ۱۴ دانشگاه کره‌جنوبی در ایران

سالارآملی، رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم: هیات کره‌ای بازدیدی از مراکز علمی و دانشگاهی شهر اصفهان دارند و قرار است با دانشگاه‌های این شهر مذاکراتی را انجام دهند و امیدواریم تفاهم‌نامه‌های دوجانبه‌ای داشته باشیم تا فعالیت علمی و فناوری کشور ما با کره‌جنوبی آغاز شود.

قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل: آلمان برای دانشجویان ایرانی دوره فنی-حرفه ای برگزار می‌کند

سالار آملی، قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل: هیاتی که اخیرا به کشورمان وارد شده بود، بزرگترین هیات علمی و فناوری کشور آلمان بود و تمام نهادهای علمی این کشور در آن هیات حضور داشتند. در این دیدار توافق نامه ای در زمینه دوره های و آموزش فنی و حرفه ای و دوره های مشترک پژوهشی میان وزارت علوم کشورمان با وزارت آموزش و تحقیقات آلمان به امضا رسید. بنابراین قرار شد که دوره مشترک در این زمینه داشته باشیم تا بتوانیم، پیشرفت های بیشتری داشته باشیم.

ستاری: کارگروه مشترک همکاری فناوری بین ایران و لوکزامبورگ تشکیل شود

ستاری: باید یک کارگروه مشترکی بین دو کشور تشکیل شود تا همکاری های دو جانبه را به صورت مستمر پیگیری کرده و نقش یک پل ارتباطی بین دو کشور را ایفا کند. ایران در زمینه ICT رشد بسیار سریعی داشته و در این زمینه آماده همکاری با دیگر کشورها است و در این زمینه با لوکزامبورگ نیز می توانیم همکاری داشته باشیم. پیشنهاد می کنم صندوقی مشترک بین ایران و لوکزامبورگ تشکیل شود تا مباحث مربوط به استارتاپ ها و شرکت های مشترک در این صندوق پیگیری شود.

شرکت ۲۰ رئیس دانشگاه ایران و روسیه در دومین اجلاسیه دو کشور

خضری، دبیر دومین اجلاسیه روسای دانشگاه های ایران و روسیه:  ۱۳ رئیس دانشگاه از طرف ایران و ۲۰ رئیس دانشگاه از طرف کشور روسیه در این اجلاس شرکت می کنند. در اجلاسیه اول که سال گذشته در کشور روسیه برگزار شد موضوعات کلی مطرح شد و الان یک گام به جلو گذاشته ایم و به مرحله عمل رسیده ایم ارتباطات دانشگاهی شکل گرفته و در اجلاسیه امسال سه میزگرد تخصصی برگزار خواهیم کرد که عبارت از پرداخت همکاری های علمی آموزشی دانشگاه ها، ارتقای رقابت پذیری آنها، تجارب مدیریت دانشگاه ها و مشکلات تربیت نیرو برای اقتصاد نوآورانه و نقش پارک های علم و فناوری در توسعه دانشگاه ها خواهد بود.

فرهادی: همه واحدها و دانشگاه‌ها در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند

فرهادی، وزیر علوم بر ضرورت صرفه جویی در هزینه‌های جاری تصریح کرد و بیان نمود: برگزاری همایش و سمینارها محدود و از فناوری اطلاعات برای ارتباطات و همفکری استفاده خواهد شد. ضرورت دارد در بخش‌های ستادی نیز این رویه ادامه یابد. باید همه واحدها و دانشگاه‌ها در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: