معاون وزیربهداشت:

برای تکمیل ۲۵۰ بیمارستان نیمه تمام نیاز به مشارکت خیران داریم

ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی: ۲۵۰ بیمارستان نیمه تمام در کشور وجود دارد که با اعتبارات محدود دولتی تکمیل آن تا ۲۰ سال هم مقدور نخواهد بود و نیاز به مشارکت خیران است.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمد هادی ایازی روز پنجشنبه در نشستی با سازمان های مردم نهاد و خیران حوزه سلامت در اردبیل افزود: وزارت بهداشت در حوزه سلامت و در توسعه زیرساخت ها با مشکلات اعتباری مواجه است که برای رفع این مشکل نیاز به مشارکت خیران در حوزه سلامت به ویژه در تکمیل بیمارستان های نیمه تمام است.
وی با بیان اینکه خیران و سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت مشارکت جدی دارند گفت: در حوزه سلامت رویکرد بیشتر بر این است که علاوه بر مشارکت خیران، مردم خود باید به فکر سلامت خویش بوده و با تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه سلامتی خود را در برابر انواع بیماری ها حفظ کنند ، البته دولت هم بستر و زمینه لازم را برای پیشگیری و درمان بیماری ها مهیا کرده و مشارکت خیران حوزه سلامت را جلب کرده است.
او اظهار کرد: تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه مردم و انگیزه مشارکت آنها مهم است و می تواند در کنار کاهش هزینه های درمان منجر به کاهش انواع بیمارهای خاص شود.
او همچنین با اشاره به میزان افزایش بیماران سرطانی در کشور افزود: هم اکنون ۳۵۰ هزار بیمار سرطانی در کشور وجود دارد که بر اساس برآورد کارشناسان سالانه ۹۰ هزار نفر مبتلا به این بیماری می شوند.
وی تغذیه ناسالم را عامل اصلی بروز بیماری ها دانست و گفت: برای اصلاح الگوی مصرف در کشور وزرات بهداشت برنامه ای خوبی را تدارک دیده که نمونه آن جلوگیری از ۳۵۰ هزار تن واردات روغن پالم به کشور و تمهیدات لازم در فرهنگ سازی و استفاده بهینه از مواد خوراکی در کشور بود.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فعالیت بیش از ۶۲۰ سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت افزود: نیمه اول امسال هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال کمک های مردمی در حوزه بهداشت و درمان جذب شده است.
ایازی خواستار مشارکت بین بخشی دستگاهها با سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت شد و گفت: فعال شدن سازمان های مردم نهاد و خیران ، ارتباط سازمان های مردم نهاد با مدیران دستگاههای اجرایی و فرهنگ سازی از طریق رسانه ها می تواند در تقویت حوزه سلامت کمک کند.
وی با اشاره به تعامل وزارت بهداشت با دیگر سازمان ها و وزاتخانه ها برای اصلاح تغذیه افزود: با وزارت آموزش و پرورش ، راه و شهرسازی تفاهم نامه ای منعقد شده که نمونه آن جلوگیری از فروش پنج قلم کالا از جمله سوسیس ، کالباس ، نوشابه ، پفک و لواشک در مدارس بود.
وی تشریح کرد: جلوگیری از فروش این اقلام در مدارس با استقبال بیشتری مواجه شده طوری که در بازدید از ۸۵۰ مدرسه بالای ۹۵ درصد آنها توانستند این اقلام را از تغذیه دانش آموزان حذف کنند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: