۳۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۲

توسعه آزادگان جنوبی و در بسته وزارت نفت به روی شرکت‌های داخلی + صوت

نخستین مناقصه بین المللی ipc در خصوص میدان آزادگان جنوبی با حضور چهار شرکت خارجی، قرار است اوایل آذرماه سال جاری برگزار شود. میدانی که مشتری داخلی هم کم ندارد و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) یکی از آنهاست.

میدان آزادگان جنوبیبه گزارش عیارآنلاین، موضوع واگذاری توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از سوی وزارت نفت به شرکت‌های خارجی در قالب قراردادهای جدید نفتی (IPC) واکنش‌های زیادی در میان کارشناسان این حوزه برانگیخته است. برخی منتقدان با اشاره به توان شرکت‌های داخلی در این زمینه، خواستار برگزاری مناقصه میان شرکت‌های داخلی و خارجی هستند. برنامه رادیویی پیک بامدادی طی گزارشی به بررسی همین موضوع پرداخته است. صوت این برنامه را می‌توانید از اینجا بشنوید. در ادامه، متن این گزارش آورده شده است:

با وجود تأکید همه مسئولان برای استفاده از توان تولید داخل، پیمانکاران ایرانی از یکی از قراردادهای کم‌ریسک اما پرسود نفتی کنار گذاشته شده‌اند، سه شنبه هفته اخیر خبرهایی از فراخوان نفت برای میادین مختلف منتشر شد که در آن شرکت های ایرانی نمی توانند حضور داشته باشند.

پس از اینکه بالاخره شرکت ملی نفت آگهی مناقصه میادین نفت و گازی کشور را منتشر کرد، باز هم حرف و حدیث‌ها از حضور و سهم شرکت‌های داخلی بالا گرفت، چرا که در این آگهی فقط از شرکت های خارجی برای شرکت در مناقصات میادین نفتی و گازی ایران دعوت به عمل آمده؛ موضوعی که نشان از عدم تمایل شرکت ملی نفت به واگذاری توسعه میادین نفتی و گازی به داخلی ها دارد.

در همین راستا، همانطور که علی کاردر گفته است نخستین مناقصه بین المللی ipc در خصوص میدان آزادگان جنوبی با حضور چهار شرکت خارجی اوایل آذر قرار است، برگزار شود. میدانی که مشتری های داخلی کم ندارد و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) یکی از آنهاست.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در همین زمینه گفته است: برای کشوری که صد سال است نفت دارد، درست نیست که از شرکتهای خارجی استفاده کند و نباید نگران آمدن خارجی ها باشیم بلکه انها باید نگران رفتن ما به آنجا باشند. امیدواریم بتوانیم بر روی امثال میدان آزادگان در دنیا حرف بزنیم.

در واقع، میدان آزادگان در غرب اهواز در خشکی و در نزدیکی سوسنگرد و در مجاور مرز ایران و عراق قرار دارد که یکی از بزرگترین میادین نفتی جهان است و چشم بسیاری به دنبال آن است. میدانی که با بدعهدی خارجی‌ها تا به حال به نوعی دست نخورده باقی مانده است.

تبیانیان، کارشناس ارشد انرژی در این خصوص می‌گوید: برخی شرکت های داخلی هم به لحاظ تکنولوژی، سرمایه گذاری و تحویل به موقع، توان حضور در این میدان را دارند.

او می‌افزاید: ما برای توسعه میدان آزادگان ابتدا با ژاپنی‌ها مذاکره کردیم و آنها ما را حدود پنج سال عقب انداختند و ما در سال ۸۵ انها را  قطع همکاری کردیم و داخلی ها ظرف مدت ۱۵ ماه بیش از ۵۰ هزار بشکه را محقق کردند که بعد درخواست دادند برای ۱۰۰ هزار بشکه و بعد ۱۷۰ هزار بشکه که موافقت نشد.

وی ادامه داد: همچنین قراردادی با شرکت چینی بسته شد که در آن تعلل کردند و در سال ۹۳ نیز این موضوع کنسل شد، با یک پیمانکار ایرانی در سال ۹۰ قراردادی بستیم که این یاران شمالی را توسعه دادند که اولین قرارداد با آیپک نفتی است که با پیمانکار ایرانی باید به موقع تحویل و با بودجه ای کمتر از مصوب است.این شرکت همچنین درخواست داد که برای آزادگان جنوبی هم ادامه کار بدهد که همه جزئیات آن مشخص است، اما متاسفانه صحبت از این است که دوباره میادین آزادگان را به شرکت‌های خارجی واگذار کنند.

در همین راستا، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت در واکنش به حضور شرکت های داخلی در توسعه میدان آزادگان گفته است: این موضوع نیاز به فناوری های بسیار پیشرفته دارد که شرکت های ایرانی این فناوری ها را نداشته و از طرفی هم حرف و حدیث ها از حضور توتال پرحاشیه در این میدان به گوش میرسد.

همچنین هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه جای ipc در میادین خشکی نیست، اظهار داشته است: مشکل در مدیریت بوده و در توان فنی نیست. یحثی که اقایان می کنند که ما هیچی نیستیم و باید خارجی ها به کشور بیایند چراکه تکنولوژی نداریم، این قابل قبول نیست و از طرفی هم بگوییم که هر شرکت داخلی می تواند با کیفیت و طبق استاندارد کار کند. این مسئله هم درست نیست، چراکه ما شرکت های قابل و متخصصین را در این زمینه داریم. این شرکت های نفتی که بیش از پنجاه تا شصت سال دارند کار می کنند و آزادگان میدان بزرگ جهانی و نیز میدان راحتی است چراکه متخصصان در آن کار می کنند و اگر مدیریت درستی بود ما باید در خارج از کشور نیز شرکت هایی داشته باشیم که خدمات ارائه بدهند و اینکه ظرف سه سال گذشته هیچ کاری نشده است این است که آقایان نمیخواهند کار کنند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر قرار بود ما زیر مخازنی برویم که بازیافت آنها زیر بیست درصد است و مقام معظم رهبری هم همواره به این موضوع تاکید کردند.

از سوی دیگر، زنگنه وزیر نفت در این خصوص اظهار داشت: جای کار در صنعت نفت است و همه می توانند در چرخش چرخ های این صنعت سهیم باشند. جای کسی را هیچ کس تنگ نکرده است و همه می دانند که جا باز است. برای سرمایه گذاری های داخلی اگر توانمند باشند و هم برای سرمایه گذاری های خارجی جا وجود دارد و هم تکنولوژی که بتواند برداشت حداکثری کند. فقط این نیست که چاه بزنیم، الان در ازادگان هم چاه میزنیم ولی ضریب بازبافت ما ۵ درصد است یعنی ۹۵ درصد نفتی که بقیه جاها است غیر قابل استفاده است.

اما نکته قابل توجه این است که توسعه و پیشرفت در اقتصاد حتی اگر در بخش نفتی هم باشد بدون توجه به توان داخلی به توسعه پایدار نمی انجامد، اصلی که هم از اصول اقتصاد مقاومتی است و هم در قانون حمایت از تولید به آن اشاره شده و مسئولان همواره بر روی آن تاکید می کنند اما مهم تر از حرف اقدام و عمل در راستای اقتصاد مقاومتی است.

منبع: پیک

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: