۵ آبا ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۴

افزایش تولید نفت با رنگ و بوی خام‌فروشی

برنامه وزارت نفت برای افزایش تولید نفت کشور به ۵٫۷ میلیون بشکه در روز، در حالی است که این وزارت‌خانه برنامه ویژه‌ای برای ایجاد ارزش افزوده از این افزایش تولید ندارد؛ حال آنکه در بند پانزدهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر افزایش ارزش افزوده صنعت نفت و گاز تأکید شده است.

نفت - خام‌فروشیبه گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس در سلسله گزارش‌هایی از وضعیت اقتصادی ایران، به رشد چشم‌گیر فروش نفت در پایان سال ۹۴ و اوایل سال جاری اشاره کرده است. بر اساس این گزارش‌ها،  ارزش افزوده بخش نفت در سه‌ماهه پایانی سال ۱۳۹۴ و سه‌ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۵ به‌ترتیب برابر با ۱۶٫۵ و ۵۷٫۳ درصد رشد داشته است. اما این رشد عمدتاً ناشی از افزایش فروش نفت خام بوده است. اوایل شهریورماه ۹۵، زنگنه، وزیر نفت افزایش تولید و صادرات نفت خام را از مهم‌ترین دستاوردهای برجام برشمرد. در همین راستا، کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت اعلام کرده است که بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تولید نفت خام باید به ۵.۷ میلیون بشکه در روز برسد و راه‌حل آن هم استفاده از قراردادهای جدید نفتی، موسوم به IPC است.

اما توسل مدیرعامل شرکت ملی نفت به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی برای افزایش تولید نفت در حالی رخ است که این افزایش تولید عمدتاً در جهت خام‌فروشی مورد استفاده قرار گرفته است و وزارت نفت هم برنامه ویژه‌ای برای جلوگیری از خام‌فروشی نفت ندارد؛ حال آنکه در بند پانزدهم این سیاست‌ها بر افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز تأکید شده است. کارشناسان عقیده دارند که افزایش این میزان از تولید نفت در کشور تنها در صورت افزایش ظرفیت پالایشی در کشور توجیه‌پذیر است. این در حالی است که ظرفیت پالایشی کشور در چند سال گذشته، بدون تغییر بوده است که نشان از کم‌توجهی مسئولین وزارت نفت به توسعه پالایشگاه‌های کشور دارد.

با این توصیف و در صورت عدم تسریع در راه‌اندازی طرح‌های پالایشی کشور، رشد تولید نفت تنها به افزایش خام‌فروشی این ماده باارزش خواهد انجامید. شاید یکی از دلایل رشد خام‌فروشی در این حقیقت نهفته باشد که منافع این شرکت در تضاد با کاهش خام‌فروشی است. چراکه بر اساس قانون، سهم وزارت نفت از درآمدهای نفتی ۱۴٫۵ درصد است؛ حال آنکه سهم این وزارت‌خانه از فروش نفت به پالایشگاه‌های داخلی کمتر از این میزان است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: