نیاز وزارت آموزش و پرورش به معاونت اقتصادی برای برنامه ریزی و حل مشکلات

محمودی، نماینده مجلس شورای اسلامی شورای اسلامی: به دلیل عدم اختصاص سرانه کافی، نیازهای مدارس دولتی تأمین نمی‌شود و این مدارس از نظر سطح کیفی افت کرده‌اند./ جایگاه معاونت اقتصادی توانمند در وزارت آموزش‌وپرورش خالی است در حالی که نمی‌توان از بحث اقتصاد در این وزارتخانه چشم‌پوشی کرد. بی‌توجهی به اقتصاد در آموزش‌وپرورش این وزارتخانه را به یک دستگاه منفعل تبدیل می‌کند در حالی که آموزش‌ و پرورش هم‌اکنون مشکل برنامه‌ریزی اقتصادی دارد.

به گزارش عیارآنلاین، شکاف طبقاتی این روزها در بحث آموزش پُررنگ‌تر از سایر بخش‌ها نمود پیدا کرده است، انواع مدارس با عناوین مختلف و ردیفی از برنامه‌های آموزشی متنوع با دریافت پول دانش‌آموز گزینش می‌کنند.انواع دانشگاه‌ها در رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی مختلف نیز با دریافت پول دانشجو می‌پذیرند.

ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در دوره‌های روزانه محدود است و دانشگاه‌های مختلف با راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی از مقطع کاردانی تا کارشناسی ارشد با دریافت شهریه اقدام به جذب دانشجو می‌کنند که بخشی از این ظرفیت‌ها به جذب دانشجو بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی اختصاص دارد.

مدارس به‌دلیل عدم اختصاص سرانه به‌دنبال دریافت پول از خانواده‌ها هستند تا از این طریق هزینه‌های خود را تأمین کنند و آموزش عالی با گسترش دانشگاه‌ها و رشته‌های پولی درصدد افزایش جذب دانشجو است. نظام آموزش پولی جامعه را به دو قطب غنی و مستضعف تبدیل می‌‌کند و در این نظام هر فردی که پول داشته باشد ارتقاء یافته و به مدارک بالای علمی دست می‌یابد و هر فردی که پول نداشته باشد از گردونه حذف خواهد شد.

مدارس دولتی توان رقابت با انواع مدارس غیردولتی و مدارس خاص را ندارند و در چنین فضایی، سال به سال از کیفیت آموزشی مدارس دولتی کاسته می‌شود و آنها برای تأمین نیازهای خود ناچار به دریافت کمک‌های مالی از خانواده‌ها هستند؛ مسئولان نیز برای رهایی از بار سنگین هزینه‌های آموزش‌وپرورش روش‌های مختلفی را طراحی می‌کنند از جمله استفاده از مشارکت بخش خصوصی برای اداره مدارس دولتی.

در همین رابطه محمد محمودی نماینده مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مدارس دولتی کیفیت مورد انتظار را ندارند و دولت باید از آنها حمایت بیشتری را داشته باشد یعنی شرایطی ایجاد شود که تفاوت بسیاری میان مدارس دولتی و غیردولتی شاهد نباشیم.

وی افزود: به دلیل عدم اختصاص سرانه کافی، نیازهای مدارس دولتی تأمین نمی‌شود و این مدارس از نظر سطح کیفی افت کرده‌اند، این شرایط باعث شده است که تعدادی از مدارس دولتی با دریافت کمک مالی از خانواده‌ها نیازهای خود را تأمین کنند.

محمودی ادامه داد: تفاوت فاحشی بین یک مدرسه دولتی با غیردولتی مشاهده می‌شود حتی مدارس دولتی با مدارس خاص از جمله مدارس نمونه دولتی نیز تفاوت بسیاری دارند به‌گونه‌ای که در مدارس خاص و غیردولتی، کلاس‌های درس مجهز به انواع سخت‌افزارها و وسایل مدرن برای آموزش هستند اما گاه یک مدرسه دولتی از حداقل‌ها نیز محروم است.

نماینده مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مدیران آموزش‌وپرورش در مباحث اقتصادی ضعیف هستند، گفت:‌ جایگاه معاونت اقتصادی توانمند در وزارت آموزش‌وپرورش خالی است در حالی که نمی‌توان از بحث اقتصاد در این وزارتخانه چشم‌پوشی کرد.

محمودی ادامه داد:‌ بی‌توجهی به اقتصاد در آموزش‌وپرورش این وزارتخانه را به یک دستگاه منفعل تبدیل می‌کند در حالی که آموزش‌ و پرورش هم‌اکنون مشکل برنامه‌ریزی اقتصادی دارد.

به گزارش تسنیم، به نظر می‌رسد مسئولان به‌ بهانه نداشتن اعتبار در حال طراحی روش‌هایی برای کاستن از هزینه‌های اداره مدارس دولتی هستند روش‌هایی که به ورود بخش خصوصی برای اداره مدارس دولتی منجر می‌شود، باید منتظر ماند و دید که گام برداشتن در این مسیر چه منافعی را برای آموزش و پرورش و چه تبعاتی را برای دانش‌آموزان کشور دارد؟

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: