۲۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۸
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب خبر داد

واردات کالاهای نفتی که امکان ساخت آنها در داخل وجود دارد ممنوع است

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به چشم انداز بومی سازی ۱۴ هزار کالا و تجهیزات نفتی، جزئیات برگزاری هشتمین نمایشگاه نفت اهواز را تشریح کرد و گفت: واردات کالاهای نفتی که امکان ساخت آنها در داخل وجود دارد، ممنوع است.

گزارش عیارآنلاین، بیژن عالی پور در تشریح مهمترین برنامه های اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و بومی سازی کالا و تجهیزات مورد مصرف در مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت خام کشور، اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰ درصد کالا، تجهیزات و نیازهای صنعتی طرح‌های مناطق نفت‌خیز جنوب بومی‌سازی شده است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اعلام اینکه هم اکنون بیش از ۷هزار قلم کالا در شرکت نفت‌خیز جنوب بومی‌سازی شده و ۷ هزار قلم کالا هم در حال ساخت است، تصریح کرد: سال ۹۴ بالاتر از حد انتظار در تامین کالاهای مورد نیاز عمل شد به گونه ای که در بخش تجهیزات حفاری و تاسیسات سطح الارضی بومی سازی ۱۰۰  درصدی، در بخش مواد شیمیایی حدود ۸۰ درصد و در مجموع بیش از ۷۰ درصد تجهیزات و نیازهای صنعتی بومی سازی شده است .

این مقام مسئول با بیان اینکه در ادامه برنامه بومی سازی طراحی و ساخت کالا و تجهیزات صنعت نفت، هشتمین نمایشگاه تخصصی ساخت تجهیزات صنعت نفت با راهبری مناطق نفت‌خیز جنوب و حمایت وزارت نفت از ۱۷ تا ۲۰ آبان ماه در اهواز برگزار می‌شود، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود در نمایشگاه افزون بر ۲۵۰ شرکت برگزیده و سازنده برتر و صاحب نام  ایرانی در نمایشگاه نفت اهواز امکان حضور پیدا کنند.

وی با یادآوری اینکه نمایشگاه نفت اهواز با رویکرد توسعه منابع داخلی و در راستای تسهیل دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و با محوریت طراحی و تولید تجهیزات راهبردی صنعت نفت برگزار می‌شود، تاکید کرد: وجه تمایز آن با سایر نمایشگاه های مشابه تخصصی بودن آن و اولویت دادن به سازندگان برتر ایرانی است.

وی افزود: در این دوره از نمایشگاه موضوع ساخت فهرست کالاهای دهگانه تعیین شده توسط وزیر نفت بوده و نیازهای اساسی صنعت در بخش بالادستی در قالب سمینارهای جانبی و نیزگزدهای تخصصی پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه رونمایی از قطعات و تجهیزات ساخت داخل، امضای قراردادهای ساخت کالای صنعت نفت و برگزاری نشست‌های تخصصی راهکارهای عملی حمایت از ساخت داخل از جمله برنامه‌های پیش بینی شده در نمایشگاه نفت اهواز است، تاکید کرد: در نخستین روز این رویداد سه کالای راهبردی جدید که با سفارش و حمایت شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ساخته شده اند رونمایی خواهد شد که مراحل طراحی و ساخت این تجهیزات توسط کارشناسان شرکت‌های دانش بنیان به انجام رسیده است .

عالی پور با اشاره به انتخاب مناطق نفتخیز جنوب به عنوان شرکت معین ۴ گروه کالایی وزارت نفت، گفت: در راستای اجرای ابلاغیه وزیر نفت به منظور ساخت داخل ۱۰ گروه کالایی و تجهیزات اولویت دار صنعت نفت و حمایت تولید کنندگان داخلی، مناطق نفتخیز جنوب به عنوان شرکت معین، عهده دار مسئولیت، تجمیع، ارئه نیازها و بررسی‌های کارشناسی و ارائه مستندات فنی و ارزیابی سازندگان در سطح وزارت نفت در ۴ گروه کالایی شامل مته های حفاری، تجهیزات سر چاهی، پمپ‌های درون چاهی میله مکشی و توربین شد .

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: