۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۲
با راه‌اندازی ٥ فار پارس جنوبی

ظرفیت برداشت گاز کشور امسال ١٠٠ میلیون متر مکعب افزایش می یابد

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به راه‌اندازی ۵ فار پارس جنوبی تا پایان امسال گفت: با راه‌انداری این فازها قادریم ١٠٠ میلیون متر مکعب به ظرفیت برداشت گاز کشور اضافه کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، غلامرضا منوچهری امروز در حاشیۀ بارگیری سکوی ١٧B پارس جنوبی، با اشاره به حمل و راه اندازی ۶ سکوی پارس جنوبی تا پایان امسال گفت: بهره برداری از این تعداد سکو در یک سال رکورد بی‌نظیری بود. تا کنون سه سکوی  ١٨B ، ١٩A و ٢١ بارگیری و نصب شده اند که سکوی ١٩A هفتۀ گذشته به بهره‌برداری رسید.

امروز سکوی ١٧B از یارد مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) بندرعباس بارگیری شد، طی یک ماه آینده دو سکوی ١٩A و ٢٠ نیز از یارد خرمشهر بارگیری خواهند شد.

منوچهری پیشرفت بخش خشکی فازهای ١٩، ٢٠ و ٢١ را مطلوب اعلام کرد و افزود: بخش پالایشگاهی فازهای ١٧و ١٨ نیز پیش تر به بهره‌برداری رسیده است.

معاون امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت افزود: با راه‌اندازی این پنج فاز تا پایان امسال، ایران در برداشت گاز از پارس جنوبی به همسایۀ جنوبی خود، قطر می رسد.

وی سال ٩۵ را یکی از پرکاربردترین سال‌های فعالیت در میدان گازی پارس جنوبی برای افزایش ظرفیت برداشت گاز اعلام کرد.

به گفتۀ وی، فازهای ١۴، ١٣، ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی نیز ازجمله طرح‎هایی هستند که اجرای آنها در دستور کار است.

منوچهری دربارۀ برداشت از لایۀ نفتی پارس جنوبی تسریح کرد: تا پایان امسال برداشت ٣٠ هزار بشکه‌ای از این لایۀ نفتی محقق خواهد شد.

به گفتۀ وی، هم اکنون تعدادی از شرکت‌ها، خواستار توسعۀ لایۀ نفتی پارس جنوبی در فاز دوم هستند که در این میان شرکت دانمارکی مرسک نیز با توجه به تجربۀ فعالیت در بخش قطری این لایه تمایل دارد که در توسعۀ لایۀ نفتی پارس جنوبی حضور داشته باشد.

منوچهری گفت: هم اکنون با این شرکت در حال مذاکره هستیم.

به گزارش شانا، سکوی ٢٣٠٠ تنی ١٧B پارس جنوبی صبح امروز از یارد ایزوایکو بارگیری شد، این سکو چهارمین سکوی پارس جنوبی است که از ابتدای امسال تاکنون بارگیری شده است.
منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: