۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۰
وزیر نفت:

پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس اولویت کشور است

بهره برداری از پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از اولویت‎های کشور است که تا پایان امسال شاهد بهره برداری از فاز نخست آن خواهیم بود.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن زنگنه وزیر نفت امروز (سه شبه ٢٧ مهر ماه) در آیین بهره برداری رسمی از واحد تقطیر فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور معاون اول رئیس جمهوری این طرح ملی را جزو اولویت‌های کشور دانست و گفت: با جدیت و پیگیری وزارت نفت و همه سهامداران و حمایت دولت به زودی شاهد بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه  با تولید روزانه ١٢ میلیون لیتر بنزین یورو ۴، ۴ و نیم میلیون لیتر گازوئیل یورو۴ ، روزانه یک میلیون لیتر نفت سفید یورو ۴ و یک میلیون و ٣٠٠ هزار لیتر گاز مایع (ال‎پی‎جی) یورو ۴ خواهیم بود.

وی افزود: راه اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس جزو اولویت‌های وزارت نفت تعریف شده و هر هفته روند کار را با حضور سهامداران پیگیری خواهیم کرد.

زنگنه ادامه داد: با تلاش‌های صورت گرفته و تزریق منابع مالی و ورود تجهیزات فاز نخست این پالایشگاه با بیش از ٩٣ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان امسال وارد مدار تولید خواهد شد.

وی با اشاره به این‎که با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس کشور از واردات بنزین بی نیاز می‌شود، گفت: با ظرفیت تولید روزانه ٣۶ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ مجموع تولید بنزین در کشور به بیش از ١٠٠ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

وزیر نفت اعلام کرد: فرآورده‎های تولیدی این پالایشگاه همگی استاندارد یورو ۴ و ۵ خواهند داشت و با تکمیل این پالایشگاه ایران به جرگه صادر کنندگان بنزین می پیوندد.

به گفته وی، بهره برداری از این پالایشگاه افزون بر قطع واردات بنزین، امکان صادرات این فرآورده و افزایش کیفیت سوخت داخل را فراهم خواهد کرد.

زنگنه با اشاره به این که پروژه از پیشرفت مطلوبی برخوردار است، افزود: سه تا ۴ ماه آینده کار بسیار سنگینی برای بهره برداری از فاز نخست این پالایشگاه پیش رو داریم که بدون شک با همکاری و هماهنگی همه سهام داران و حمایت وزارت نفت به زودی شاهد به ثمر رسیدن این پروژه ملی خواهیم بود.

وی اعلام کرد: با بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه تا پایان امسال بقیه فازها به ترتیب به فاصله هر ۶ ماه وارد مدار تولید می‌شود و تا پایان سال ٩۶ شاهد بهره برداری از کل این طرح در صورت تأمین مالی و رفع مشکلات خواهیم بود.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: