تحریمها، عامل اصلی کاهش دارایی های خارجی بانک مرکزی

یک اقتصاددان در مورد علت کاهش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی گفت: علت اصلی کاهش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی تحریم‌ها بود که در آن مدت میزان دارایی های خارجی کاسته شد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی‌ تقوی، اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: اما با نهایی شدن برجام مسلما میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.
تقوی ادامه داد: در زمان تحریم‌ها ، اجازه دریافت ارز نداشتیم و نه تنها میزان صادرات نفت کم شد بلکه قیمت جهانی آن هم کاهش یافت.
این اقتصاددان تصریح کرد: در این مدت میزان صادرات ۲٫۵ بشکه‌ای نفت در روز با ۱۵۰ درصد کاهش به ۱ میلیون بشکه در روز رسید و بهای نفت از ۴۸ دلار به ۱۰ دلار رسید.
تقوی گفت: ضمن آن که با آزاد شدن ۲۵ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده ایران ذخایر بانک مرکزی افزایش خواهد یافت.
در این راستا کامران ندری مدیر گروه بانکداری اسلامی به ایلنا گفت: بانک مرکزی تنها در داخل کشور حساب ندارد بلکه منابع خارجی نیز در خارج از کشور دارد البته در گذشته نیز این منابع بود اما به دلیل تحریمها امکان استفاده از آن وجود نداشت.
وی افزود: در زمان تحریم های نفتی نیز عملا نفت را از ما نمی خریدند و این منابع در حال کم شدن بود.
خاطر نشان کرد: اما عملا با برطرف شدن تحریم ها قاعدتا باید ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از گذشته شده باشد و استفاده از این ذخایر با رفع تحریمها فراهم شده باشد و انتظار می‌رفت میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی بیشتر شده باشد نه کمتر.

منبع: بنکر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: