ماهانه ۰٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی مسکن مهر

با وجود اینکه تنها چند ماه از کار دولت باقی مانده است کمیسیون اصل ۹۰ از وزارت راه و شهرسازی خواست با برنامه ریزی دقیق و هدفمند در چارچوب راهبرد مسکن بتواند مشکل تأمین مسکن شهروندان را بطور بنیادی در جغرافیای ایران اسلامی حل نماید!

به گزارش عیارآنلاین، مسکن مهر طرحی بود که در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران، برای خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد مطرح شد که طبق آن دولت با واگذاری زمین رایگان علاوه بر تشویق آحاد جامعه جهت ساخت و ساز، سرپناهی برای مردم ضعیف ایجاد کند.

از طرح های دولت محمود احمدی نژاد که علی رغم همه ضعف های آن به عنوان یک طرح لازم، بزرگ و موفق یاد می شود ، طرح مسکن مهر است . در زمان تبلیغات کاندیدای ریاست جمهوری در سال ۹۲ بسیاری از مردم در پی آن بودند تا کاندیدا برای این طرح عظیم و مشکلات پیش آمده برای آن چه برنامه ای دارند.

مقام معظم رهبری درباره مسکن مهر می فرمایند: اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.

هجمه دولت به مسکن مهر

دولت یازدهم از ابتدای روی کار آمدن علی رغم ادعای دولتمردان هیچ تعهدی در قبال تکمیل طرح مسکن از خود نشان نداد و کار به جایی رسید که دولتمردان بارها نسبت به این طرح هجمه وارد کردند. بیان کردن عباراتی مانند “اقتصاد برانداز” و مزخرف از سوی وزیر راه و شهرسازی نشان دهنده عمیق ترین بی مهری صورت گرفته از سوی دولت یازدهم به این طرح است. مطمئنا تکمیل طرح مسکن مهر نه تنها خانواده های چشم انتظار این طرح را به مسکن مورد نظرشان می رساند بلکه از رکود عمیقی که اقتصاد ایران در سه سال گذشته با آن دست به گریبان شده اند جلوگیری می کرد.

حسن روحانی با اشاره به بی تدبیری دولت قبلی در نحوه ی اجرای مسکن گفت: در مسکن مهر مقداری بی‌تدبیری صورت گرفت یعنی در مرحله اجرا، عجله شد مثلاً در شهری، مکانی را در نظر گرفتند که محل مناسبی نبود. دولت برای اینکه مسکن مهر را به نمایش بگذارد از بودجه بخش‌های دیگر هم برداشت و به مسکن مهر داد که این هم نادرست بود. نباید قانون را نقض کنیم.

عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی بعد از عدم موفقیت در تغییر اسم مسکن مهر به مسکن امید این طرح را مزخرف دانست و افزود: بنده در برنامه اولیه ی خود اعلام کردم که دولت جدید به تعهدات قبلی پایبند است، اما مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد متوقف شود در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده است،  «مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه است از مکان یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تامین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مساله مسکن مهر است. کسانی که طرح هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را!

بانک مرکزی مسکن مهر را از منابع محروم کرد 

کاهش تخصیص تسهیلات به مسکن در حالی اتفاق افتاد که طبق برآوردها و محاسبات انجام شده توسط کمیسیون عمران مجلس، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان منابع در اختیار بانک مسکن برای تخصیص به این طرح بوده است که این تسهیلات می‌توانست بخش عمده‌ای از مسکن مهر را به اتمام برساند. سوالی که همیشه در مقابل کارشناسان قرار داشت این بود که بانک مسکن منابع در اختیار خود برای مسکن مهر را چه کرده است؟

این در حالی است که گزارش حسابرسی شده صورت مالی بانک مسکن در سال ۹۳ نشان می دهد که این بانک بیش از ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات بین بانکی در اختیار بانک‌های دیگر گذاشته است. در حالی که اعطای تسهیلات بین بانکی در بانک مسکن در سال های گذشته صفر بوده است.

بانک مرکزی منابع موجود برای مسکن مهر را در حالی که بیش از یک میلیون خانوار چشم انتظار بوده‌ و در صورت توقف این طرح زیان‌های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را می‌دیدند، به سمت شبکه بانکی منحرف کرده تا نامحرم‌ترین بخش به این منابع خود مسکن مهر باشد.

ماههای آخر دولت و انتظار کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل مسکن مهر

حال با توجه به نزدیک شدن به فصل سرما و از دست رفتن زمان ساخت و ساز به نظر می رسد کار از نامه نگاری برای اتمام واحدهای مسکن مهر که تنها برای تکمیل آب و برق واحدهای مسکن مهر ۵۶۰۰ میلیارد تومان نیاز است گذشته و نیاز است رئیس جمهوری برای این موضوع ورود کند چرا که برای اتمام پروژه مسکن مهر نیازمند اقدام و عمل است نه وعده های فلسفی.

طبق گزارش های رسمی طرح مسکن مهر در طول سه سال گذشته، ماهانه حدود ۰٫۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و طبق برآوردهای موجود حدود ۷۰۰ هزار واحد نیمه کاره باقی مانده است.

به اذعان وزارت راه و شهرسازی حدود ۱۲۰ هزار واحد فاقد متقاضی ( فقدان متقاضی عمدتاً به علت تعطیلی پروژه ها و انصراف مردم صورت پذیرفته است) و ۵۰ هزار واحد نیز به علت اختلافات حقوقی با وزارت راه و شهرسازی و سازندگان در تعطیلی کامل به سر برده و مابقی نیز نیمه فعال هستند.

بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس گزارش کمیسیون متبوع خود در مورد بررسی عملکرد دولت در پروژه مسکن مهر را قرائت کرد.

در این گزارش به مشکلات و بررسی و همچنین عملکرد دولت و وزارت راه و شهرسازی پرداخته شد. در قسمتی از آن آمده است.

بر اساس بازرسی های انجام شده از نحوه اجرای طرح مسکن مهر در سراسر کشور، مسائل و ایراداتی در اجرای طرح ملاحظه شد که در اکثر استانها مشترک بوده و بدین شرح می‌باشد:

– واگذاری اراضی نامناسب برای احداث مسکن مهر (خارج از محدوده، در دامنه کوه، شیب نامناسب و…)، بدلیل ضعف مطالعه در مکان‌یابی اراضی که در نهایت باعث بالا رفتن هزینه‌های آماده سازی و قیمت تمام شده مسکن مهر شده است.

-ضعف خدمات زیربنایی و روبنایی لازم از جمله آب، برق، فاضلاب، بیمارستان، مدرسه، فضای سبز و…

-برخی نیازسنجی های انجام شده برای استانها با واقعیت موجود (از قبیل تعداد متقاضیان یا واجدین شرایط و…) مطابقت ندارد.

-ضعف فنی و اجرایی در عملکرد پیمانکاران و مجریان طرح مسکن مهر و گاهی پایین بودن کیفیت ساخت و سازها در پروژه های مسکن مهر مشاهده شده است.

-متقاضی نداشتن تعداد ۶۶۸۵۲ واحد از پروژه های مسکن مهر که در نتیجه سهم آورده متقاضیان از هزینه های اجرای تاسیسات زیربنایی پروژه های مزبور را افزایش داده است.

-عدم نصب انشعابات آب، برق، گاز و فاضلاب برخی از پروژه هایی که به اتمام رسیده‌اند باعث شده است تا بهره برداری از واحدهای ساخته شده را عملاً با مشکل جدی مواجه نماید.

-مصوبه مورخ ۵/۸/۱۳۸۷ هیات محترم وزیران دائر بر آنکه یک سوم اعتبار مورد نیاز تامین شبکه های آب، برق و اجرای فاضلاب مسکن مهر استانها از محل اعتبارات استانها و یک سوم توسط وزارت نیرو تامین و یک سوم باقی مانده به صورت ردیف متمرکز در لایحه بودجه هر سال کل کشور پیش بینی شود، به حیطه اجرا درنیامده و اعتبارات برخی از پروژه ها توسط دستگاههای خدمات رسان تامین نشده است.

کمیسیون اصل ۹۰ امیدوار است وزارت راه و شهرسازی با برنامه ریزی دقیق و هدفمند در چارچوب راهبرد مسکن بتواند مشکل تأمین مسکن شهروندان را بطور بنیادی در جغرافیای ایران اسلامی حل نماید.

طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت.

منبع: مسکن نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: