گزارش عیارآنلاین از نهمین نمایشگاه فناوری نانو:

ارتقاء کیفی نمایشگاه با وجود حضور کم شرکت‎های خارجی

با وجود کاهش کمی تعداد شرکت‌کنندگان جشنواره نهم به نسبت قبل اما شرکت‎های حاضر در این دوره کیفیت بهتری نسبت به قبل داشتند، این در صورتی است که حضور تنها ۵ کشور خارجی با وجود جایگاه مترقی ایران در فناوری نانو، یکی از نقاط ضعف این نمایشگاه به‌شمار می‎آید.

به گزارش عیارآنلاین، فناوری نانو یکی از مهم‌ترین فناوری‌های قرن ۲۱ محسوب می‌شود که انقلابی در تمامی جوانب زندگی بشر ایجاد کرده است؛ به طوری‌که جامعه جهانی در پی گسترش این فناوری در ابعاد مختلف است. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز تاکنون ۹دوره نمایشگاه با این هدف ترویج این فناوری برگزار نموده است. نهمین نمایشگاه فناوری نانو با ارائه محصولات محققان کشور در این حوزه ۱۴ الی ۱۷ مهرماه سال جاری در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد. متصدی برگزاری این نمایشگاه مانند دوره پیشین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بود و امور اجرایی آن توسط ستاد توسعه فناوری نانو انجام گرفت.

در این دوره از نمایشگاه نیز حدود ۳۰۰ محصول با حضور ۱۲۳ شرکت کننده عرضه شد. جدول زیر بیان‌گر توزیع شرکت‌کنندگان حاضر در این دوره از نمایشگاه است.

جدول ۱٫ توزیع شرکت‌کنندگان حاضر در نهمین دوره از نمایشگاه فناوری نانو

۱۳۹۵۰۷۲۹۰۱

با اینکه تعداد شرکت کنندگان جشنواره نهم به نسبت دوره گذشته کمتر شده بود اما به عقیده مسئولین برگزاری جشنواره از لحاظ کیفیت شرکت های حاضر، این دوره به مراتب کیفیت بهتری نسبت به سال قبل داشت. زیرا طرح های این دوره از تنوع بیشتری نسبت به دوره های پیشین برخوردارند.

در این دوره از نمایشگاه ۳۱ سفیر از کشورهای مختلف به منظور توسعه همکاری‌های علمی و فناوری و آشنایی با ظرفیت‌های تعاملات ایران در عرصه‌های بین‌المللی حاضر شدند. همچنین در این جشنواره تولیدات ۵ شرکت خارجی نیز به نمایش گذاشته شد که در مقایسه با دوره‌های قبل تغییر چندانی ندارد. لذا با توجه به جایگاه ایران در علم نانو این حضور کم تعداد شرکت های بین المللی، می‌تواند از عدم تلاش ستاد فناوری نانو در برقراری تعاملات با دیگر کشور های دیگر برای حضور در این نمایشگاه خبر دهد.

جدول ۲. تعداد شرکت های  خارجی حاضر در ادوار مختلف نمایشگاه فناوری نانو

۱۳۹۵۰۷۲۹۰۲

همچنین در این دوره تور فناوری نانو نیز با استقبال ۱۱۰۰ دانشجو مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته‌های مرتبط با فناوری نانو و ۸۱ استاد از بیش از ۸۰ دانشگاه سراسر کشور برگزار شد. در این میان تعداد طرح های نوآورانه حاضر در نمایشگاه ۱۴ طرح بود که در مقابل ۲۷ طرح دوره گذشته کمتر شده بود و این مسئله به نوبه خود نقطه ضعف محسوب می‌شود..

نباید از این نکته نیز غافل شد که ایران در نانو جایگاه نسبتا خوبی را بین کشورهای جهان کسب کرده است. با نگاهی به سیر پیشرفت در علم نانو می‌توان دریافت پیشتازی محققان ایرانی در علم مذکور از سالی ۸ مقاله آغاز شد و تا امروز به تولید بیش از ۱۷ مقاله در روز رسیده است. اوایل رتبه ایران در این حوزه ۵۹ دنیا بود و امروزه به رتبه ۶ جهان رسیده و بیش از ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه علم نانو اختصاص یافته است.

جدول ۳. جایگاه بین المللی و تولیدات علمی ایران در زمینه فناوری نانو

۱۳۹۵۰۷۲۹۰۳

۲۳untitled

نمودار ۱. رتبه ایران در فناوری نانو طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵

علاوه براین، نگاه ایران به این فناوری، نگاهی متعالی و روبه رشد است. در نتیجه با رایزنی و تبادل اطلاعات با کشورهای دیگر، می توانیم بخشی از بازار جهانی را از آن خود کنیم. چنانکه، پیش از این با صادرات تجهیزات و فناوری دستگاه نانو الیاف به کشور کره جنوبی، ایران توانست خودش را اثبات کند.

کشور ما در این علم تاکنون ۳۳۰ قلم و ۹ نوع محصول متفاوت نیز به بازار جهانی معرفی کرده که این محصولات به بیش از ۱۵ کشور دنیا صادر شده است. همچنین تاکنون ۱۶۰ شرکت به این حوزه ورود کرده‌اند که سال گذشته نزدیک به ۳۱۰ میلیارد تومان فروش داشتند.

untitled

نمودار ۲. میزان فروش سالیانه محصولات نانو

اخیرا نیز با دستور معاون اول رئیس جمهوری برنامه ای برای کشش بازار محصولات نانو در دستور کار دولت قرار گرفته است. شرایط موجود نشان می‌دهد که تلاش‌های ستاد نانو در این سال‌ها به بار نشسته و این ستاد توانسته تا حدودی توجه مسئولان درگیر مسائل اقتصادی و سیاسی را به خود جلب کند. از این رو آنچه کشور ما نیاز دارد تنها حضور فعال پژوهشگران و محققین نیست؛ زیرا این افراد در تجاری سازی و معرفی محصولات و تکنولوژی و فناوری داخلی به خارج از کشور مهارت چندانی ندارند و اینجاست که دست همدلی، مشارکت و کارتیمی به سمت دولت‌مردان و اقتصاددانان دراز می‌‌شود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: